İngiltere kabinesinde değişiklik - Son Dakika

İngiltere kabinesinde değişiklik

15.09.2021 23:41
İngiltere kabinesinde değişiklik, System.String[]

İngiltere'de Başbakan Boris Jonhson hükümetinde Dışişleri, Adalet, İskan, Uluslararası Ticaret ve Eğitim Bakanlıkları görevlerinde değişikliğe gidildi.

İngiltere'de Başbakan Boris Jonhson hükümetinde Dışişleri, Adalet, İskan, Uluslararası Ticaret ve Eğitim Bakanlıkları görevlerinde değişikliğe gidildi. 3 bakan yeni kabinede kendine yer bulamazken, en dikkat çeken değişiklik Dışişleri Bakanı Dominic Raab'ın Adalet Bakanlığına getirilmesi oldu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kabinede değişikliğe gitti. Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklama göre Adalet Bakanı Robert Buckland, İskan Bakanı Robert Jenrick ile Eğitim Bakanı Gavin Williamson görevden alınırken, yeni kabinede kendilerine yer bulamadı. Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise Adalet Bakanlığına, Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss Dışişleri Bakanlığına getirildi. Downing Street'teki Başbakanlık Ofisi, değişikliğin amacının "salgından sonra daha güçlü ve birleşik bir ekip oluşturmak" olduğunu ifade etti.

EĞİTİM, ADALET, İSKAN BAKANI GÖREVDEN ALINDI

Kabinede yapılan önemli değişikliklerden biri 2 yıldır Eğitim Bakanlığı görevini sürdüren Gavin Williamson görevden alınması oldu. William son değişikliğin ardından yaptığı açıklamada, "Eğitim Bakanı olarak hizmet etmek bir ayrıcalıktı. Küresel salgının zorluklarına rağmen eğitimde önderlik ettiğim reformlardan gurur duyuyorum" dedi. Williamson salgın nedeniyle okulların kapatılması ve bu süreçteki kararları yüzünden eleştiri oklarının hedefindeydi.

Adalet Bakanı Robert Burckland da görevden alınan isimler arasında yer aldı. Buckland, "Son 7 yıldır hükümete, son 2 ise yıldır adalete hizmet ediyor olmak bir onurdur" ifadesini kullandı. İskan Bakanı Robet Jenrick ve Muhafazakar Parti Eş Başkanı Amanda Milling'in de kabinedeki görevlerine son verildi. İskan Bakanı Robert Jenrick'in yerine Kabine Ofisi Bakanı olarak görev yapan Michael Gove getirildi.

DIŞİŞLERİ BAKANI RAAB, ADALET BAKANI OLDU

Başbakan Johnson'ın yaptığı en dikkat çekici değişik ise Dışişleri Bakanı Dominic Raab'ın Adalet Bakanı olarak atanması oldu. Raab'ın ayrıca Başbakan Yardımcısı olduğu duyuruldu. İngiltere medyası, Dışişleri Bakanı iken Afganistan krizini ele alış biçimi nedeniyle eleştirilen Raab'ın görev değişikliğini, kabine bakanları arasındaki "en yüksek profilli değişiklik" olarak değerlendirdi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA LİZ TRUSS GETİRİLDİ

Dışişleri Bakanlığına Raab'ın yerine Uluslararası Ticaret Bakanı olarak görev yapan Liz Truss getirildi. Kabine içinde görevi değiştirilen bakanlardan biri olan Kültür Bakanı Oliwer Dowden ise Kabine Ofisi Bakanı olarak atandı. Dowden ayrıca Amanda Milling'in yerine Muhafazakar Parti Eşbaşkanı oldu.

AŞI BAKANI NADHİM ZAHAWİ, EĞİTİM BAKANI OLDU

Covid-19 salgını döneminde hükümetin Aşı Bakanı olarak atadığı Nadhim Zahawi, yapılan son değişiklikle Eğitim Bakanı oldu.

NADİNE DORRİES KÜLTÜR BAKANI OLARAK GÖREV ALDI

Kabineye yeni katılan isimler arasında yazar ve sunucu olan Nadine Dorries Kültür Bakanı olarak yer aldı. Hazine Baş Sekreteri olan Stephen Barclay Kabine Bakanı ve daha önce Uluslararası Kalkınmadan Sorumlu Bakan olan Anne-Marie Trevelyan ise Uluslararası Ticaret Bakanı oldu.

BÜYÜK ÇOĞUNLUK GÖREVLERİNİ KORUDU

Kabinede yapılan önemli değişikliklerin ardından Maliye Bakanı Rishi Sunak, İçişleri Bakanı Priti Patel, Sağlık Bakanı Sajid Javid görevde kalmaya devam eden bakanlar arasında yer aldı. Savunma Bakanı Ben Wallace, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, İş Bakanı Kwasi Kwarteg, Çalışma ve Emeklilik Bakanı Therese Coffey, Çevre Bakanı George Eustice, COP26 Bakanı Alok Sharma, Kuzey İrlanda Bakanı Brandon Lewis, Galler Bakanı Simon Hart, İskoçya Bakanı Alister Jack, Brexit Bakanı Lord Frost da koltuğunu korudu.

Mark Spencer, Broness Evans, Jacob Rees-Mog gibi isimler ise kabinedeki yüksek görevlerini koruyanlar arasında yer aldı.

(Aylin Albayrak/İHA)

İngiltere kabinesinde değişiklik
İngiltere kabinesinde değişiklik
İngiltere kabinesinde değişiklik
İngiltere kabinesinde değişiklik
İngiltere kabinesinde değişiklik
İngiltere kabinesinde değişiklik
İngiltere kabinesinde değişiklik
İngiltere kabinesinde değişiklik
İngiltere kabinesinde değişiklik
İngiltere kabinesinde değişiklik
İngiltere kabinesinde değişiklik
İngiltere kabinesinde değişiklik

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İngiltere kabinesinde değişiklik - Son Dakika


Son Dakika

Maurizio Sarri ile Fatih Terim arasında geçen diyalog ortaya çıktı: Seninle tanışmak bir şeref 16:33 Maurizio Sarri ile Fatih Terim arasında geçen diyalog ortaya çıktı: Seninle tanışmak bir şeref Beşiktaş'ta aksilikler devam ediyor! Antalyaspor maçında Rosier de forma giyemeyecek 16:10 Beşiktaş'ta aksilikler devam ediyor! Antalyaspor maçında Rosier de forma giyemeyecek Tüfekle öldürülmüş halde bulunan Azerbaycanlı kadını, ev sahibinin öldürdüğü ortaya çıktı 15:56 Tüfekle öldürülmüş halde bulunan Azerbaycanlı kadını, ev sahibinin öldürdüğü ortaya çıktı
Mehmet Ali Erbil'den büyük jest! Menajeri Stelya Pipis'e ev hediye etti 14:55 Mehmet Ali Erbil'den büyük jest! Menajeri Stelya Pipis'e ev hediye etti Türkan Şoray, 20 kilo verip, estetik yaptırdıktan sonra resmen başka biri oldu 14:16 Türkan Şoray, 20 kilo verip, estetik yaptırdıktan sonra resmen başka biri oldu Kilime basıp kayarak cam balkona kafasını çarpan müteahhit, feci şekilde hayatını kaybetti 13:56 Kilime basıp kayarak cam balkona kafasını çarpan müteahhit, feci şekilde hayatını kaybetti
Bir dönemin en popüler modeli sosyal medyadan hüngür hüngür ağladığı anları paylaştı: Bu benim en çıplak halim 13:02 Bir dönemin en popüler modeli sosyal medyadan hüngür hüngür ağladığı anları paylaştı: Bu benim en çıplak halim Bir zamanlar küs olan Arap prensler bir araya geldi! Şortları, tüm dikkatleri üzerine çekti 11:55 Bir zamanlar küs olan Arap prensler bir araya geldi! Şortları, tüm dikkatleri üzerine çekti
Advertisement