Isınan Havalar Kalbi Yoruyor - Son Dakika

Isınan Havalar Kalbi Yoruyor

26.06.2013 16:40
Isınan Havalar Kalbi Yoruyor

Günlük hayat içerisinde karşılaşılan pek çok durumun kalp rahatsızlıklarına yakalanma olasılığını arttırdığı bildirildi.

Günlük hayat içerisinde karşılaşılan pek çok durumun kalp rahatsızlıklarına yakalanma olasılığını arttırdığı bildirildi.

Stres, beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı ve hareketsiz yaşamın kalp rahatsızlıklarına neden olabileceğini belirten Özel Medline Konya Hastanesi kalp damar cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Keser, ısınan havaların da kalbi yorduğunu belirterek uyarılarda bulundu. Aşırı sıcak ve nemli günlerde, kalp krizi geçiren veya kalp ve damar hastalığı nedeni ile yaşamını yitirenlerin sayısında artış gözlemlendiğini ifade eden Keser, "Havaların ısınması ve nemin yükselmesi kalbin işini arttırarak kalp damar hastalarında tansiyonun yükselmesine neden olur. Yüksek tansiyon ise başta kalp krizi ve beyin kanaması olmak üzere birçok önemli rahatsızlığa neden olabilir. Sıcak havalarda kalp krizi riski yüksek olan kişilerin, tansiyonu yüksek olanlar, şeker hastaları, önceden kalp krizi geçirenler, stent takılmış ya da bypass ameliyatı yapılmış olan kişiler, özellikle kalp hastaları çok sıcak saatlerde dışarı çıkmamalı. Güneş altında uzun süre kalmamaları, terle kaybettikleri sıvıyı süratle yerine koymaları, serin nem oranı düşük, rahat ortamlarda, gölge yerlerde istirahat etmeleri gerekiyor" dedi.

Kalp krizinin belirtilerini de hatırlatan Keser, "Göğüste sıkışma, yanma, hazımsızlık, nefes darlığı, solgunluk, terleme, yorgunluk kalp krizinin ilk belirtileridir. Ağrı, sol koldan başlayıp serçe parmağına doğru iner, boyna doğru yayılır. Aynı zamanda nefes darlığı da yaşanır. Bu belirtilerinin yanı sıra kalp krizi bazen hiçbir belirti vermeden de meydana gelebilir. Kalp krizi geçiren bir kişi için yapılması gereken en önemli müdahale hemen bir ambulans çağırmaktır. Ambulans beklerken kişi yere yatırılmalı, üzerinde rahatsız kıyafetler varsa çıkarılabilir. Böyle bir durumda hasta, hemen en yakın hastaneye götürülmelidir. Kalp krizinde zaman altın değerindedir. Zamanında müdahale kişiyi hayata bağlarken, geç kalınmış bir müdahale geri dönüşü olmayan olumsuz sonuçlara neden olabilir" şeklinde konuştu. - KONYA

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Konya'nın 'kuş cenneti' Gökgöl'deki sazlıklar yandı Konya'nın 'kuş cenneti' Gökgöl'deki sazlıklar yandı Beyşehir Gölü kıyısında 12 farklı noktada çıkan sazlık yangını söndürüldü Beyşehir Gölü kıyısında 12 farklı noktada çıkan sazlık yangını söndürüldü Beyşehir Gölü sazlıklarında çıkan yangın söndürüldü Beyşehir Gölü sazlıklarında çıkan yangın söndürüldü

Son Dakika Yaşam Isınan Havalar Kalbi Yoruyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement