İşitme engelli çocukları bulunan anne: Enkaz altında kalsalar hiçbir sesi duyamayacaklar - Son Dakika

İşitme engelli çocukları bulunan anne: Enkaz altında kalsalar hiçbir sesi duyamayacaklar

12.11.2020 08:53

İzmir'de 6 çocuklu bir ailenin üyesi olan 7 yaşındaki Mehmet'in işitme cihazı, 30 Ekim'de meydana gelen deprem sırasında düşüp kırıldı. Cihazın çok pahalı olduğunu ve 2 çocuğunun daha işitme engelli olduğunu söyleyen anne Ayaş "Enkaz altındaki çocuklara 'Sesimi duyan var mı? diyorlar, bizimkiler duymuyor, sabaha kadar nöbet tutuyoruz" dedi.

Ege Denizi'nde, 30 Ekim'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem, İzmir'de binalara zarar verirken, 115 kişi yaşamını yitirdi. İzmir'in Karabağlar ilçesinde yaşayan, 6 çocuğundan 3'ü işitme engelli olan Yıldız Ayaş'ın 7 yaşındaki oğlu Mehmet'in kulağındaki biyonik kulak cihazı, deprem sırasında yere düşüp kırıldı.

Eşi ve 6 çocuğu ile panik içinde evi terk eden Ayaş, çocuğunun o günden beri duyamadığını ve her gün artçı olur endişesiyle çocuklarıyla aynı odada uyuduğunu anlattı.

'"KORKUDAN SABAHLIYORUZ"

Deprem anını anlatan Ayaş, "Çocuğum farklı bir odadaydı. Hepimiz koşuşturduk ve Mehmet'in olmadığını fark ettim. Tekrar içeri koştum ve Mehmet'i aldım, o sırada cihaz yere düştü ve kırıldı. Çocuğum o günden beri duyamıyor, çok tedirginim. Firmanın bize çıkardığı fiyat 8 bin TL. Depremde canımızı kurtardık ama maddi olarak mağdur olduk. Gece uyurken oğlumun biyonik kulak cihazını çıkarıyoruz. Bütün annelerin korkusu bu. Deprem, sel, herhangi bir felakette çocuklarımıza ne olur diye düşünüyoruz. Enkaz altındaki çocuklara 'Sesimi duyan var mı?' diye seslendiler. Bizim çocuklarımız duymuyor. Depremden bu yana hepimiz bir odada uyuyoruz, hatta bazen anne baba olarak sabahlıyoruz" dedi.

İşitme engelli çocukları bulunan annelerinin deprem korkusu

"EN UFAK PARÇASI DOLAR ÜZERİNDEN SATILIYOR"

Çocuklarının korktuğunu belirten baba Sinan Ayaş ise, "Dün yine artçı oldu. Çocuklar çok korkuyor. Bu cihazı Türkiye'ye satan tek bir firma var, o da istediği gibi hareket ediyor. Cihazı uzun süreler bekliyoruz. Bir parçası bozulduğunda Ankara'ya gönderiyoruz. Çocuklar o sırada duymuyor. Küçük çocuklarımız sokağa çıktığında araba sesi duymuyor. En ufak bir parçası dolar üzerinden satılıyor. Küçük bir kablo 480 TL. Yıllık her birinin 2 bin TL pil gideri var" diye konuştu.

İşitme engelli çocukları bulunan annelerinin deprem korkusu

YETKİLİLERDEN YARDIM İSTEDİ

Biyonik Kulaklı Çocuklar Derneği'nin deprem sonrasında İzmir'e pil yardımında bulunduğunu söyleyen Ayaş, "Biz bu cihazı dövizle almak istemiyoruz. Herkesin maaşı belli. Benim çocuğum geçen sene 1.5 ay cihazsız kaldı. Yetkililer bu konuya çözüm bulmalı" şeklinde konuştu.

İşitme engelli çocukları bulunan anne: Enkaz altında kalsalar hiçbir sesi duyamayacaklar
İşitme engelli çocukları bulunan anne: Enkaz altında kalsalar hiçbir sesi duyamayacaklar
İşitme engelli çocukları bulunan anne: Enkaz altında kalsalar hiçbir sesi duyamayacaklar

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İşitme engelli çocukları bulunan anne: Enkaz altında kalsalar hiçbir sesi duyamayacaklar - Son Dakika


YORUMLAR (22)
  • Özlem eski: Millet aile planlamacısı kesilmiş size ne kaç çocuğu olduğundan burda işitme engelli bir çocuğun yaşadığı zorluktan bahsedilmiş bir işitme engelli çocuk annesi olarak kınıyorum sizler engellilik ne sadece 3 aralıkda engelliler günü kutlamayla bilirsiniz oysaki biz o çocuklarımız konuşabilsin duyabilsin diye minnacık bebekken başlıyoruz hastaneler rehabilitasyon merkezlerinde hayata biraz empati lütfen Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Yok artık: Haberi okudum bir de habere yorum yapanların yorumunu, arkadaşlar burada adamlar sizden para istemiyor çocuk sayısını neden bu kadar dert ettiniz ki? Depremde çpcuklarının cihazına gelen zararı ve işitme engellilerin sesini duyurmaya çalışmışlar. Bakın okuduğunuzu anlamıyorsanız ilk okul 1.sınıf kitaplarından okumaya başlayın yavaş yavaş anlamanızı geliştirebilirsiniz. Aileyi kutluyorum çocuklarına ve işitme engellilere ses oldukları için Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

ABD Adalet Bakanlığı'ndan terör örgütü YPG itirafı: PKK'nın alt koludur Son Dakika: WhatsApp'tan geri adım! Tepki çeken gizlilik sözleşmesi 3 ay ertelendi Fenerbahçe, Bright Osayi-Samuel ile 4 yıllık anlaşmaya vardı Çaycı Hüseyin lakaplı Alpaslan Özmol'un yeni imajı sosyal medyaya damga vurdu Ramo'da şok eden ayrılık! Başrol oyuncusu diziye veda ediyor Son Dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine ek genelge! Kısıtlamadan muaf tutulanların listesi genişletildi Şarkıcı Doğuş, kozmetik sektörüne adım attı: Markama güveniyorum Parkta soğuktan titrerken bulunan genç adam hiçbir yardımı kabul etmedi