Son Dakika Haberleri: İslam Kalkınma Bankası, Türkiye'ye 2 Milyar Liralık Kredi Verecek

İslam Kalkınma Bankası, Türkiye'ye 2 Milyar Liralık Kredi Verecek

3 ay önce

Hazine Müsteşarlığı, İslam Kalkınma Bankası ile toplamda 2 milyar lirayı aşan iki finansman anlaşması imzaladı.

Hazine, İslam Kalkınma Bankası'ndan yüksek hızlı tren için 312 milyon euro kredi aldı. Ayrıca, Hazine garantisinde Türkiye Kalkınma Bankası da 200 milyon dolar kredi sağladı. Bugünku kur üzerinden hesaplandığında finansmanın TL değeri yaklaşık 2 milyar 250 milyon liraya tekabül ediyor.

HIZLI TREN VE ENERJİ İÇİN KULLANILACAK

Hazine'den yapılan açıklamaya göre, kredi anlaşmalarını, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi 33. Bakanlar Toplantısı sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törende, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek imzaladı.

Hazine Müsteşarlığı ile İKB arasında imzalanan, beş yılı geri ödemesiz olmak üzere 20 yıl vadeli finansman anlaşması ile sağlanan 312 milyon euroluk kredi; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "106 Adet Yüksek Hızlı Tren Seti Temini Projesi" kapsamında 10 adet hızlı tren setinin alımında kullanılacak.

Hazine'nin geri ödeme garantisi altında Türkiye Kalkınma Bankası ile İKB arasında imzalanan finansman anlaşması ile sağlanan beş yılı geri ödemesiz, 20 yıl vadeli 200 milyon dolarlık kredi de, enerji, enerji verimliliği ile yenilenebilir enerji projeleri için kullandırılacak.
Erdoğan Ziyareti Öncesi Afyonkarahisar'da Dikkat Çeken 'Osmanlı Tokadı' Pankartı Emina Sandal, Çocuk İstismarcıları İçin Öneride Bulundu: Acıyı Yaşattıkları Aileye Teslim Edin

Öğretmen Öğrencisi İle Arabada İlişkiye Girerken Basıldı!