ABD ve İsrail'den ortak askeri tatbikat! İran'a gözdağı verdiler - Son Dakika

ABD ve İsrail'den ortak askeri tatbikat! İran'a gözdağı verdiler

24.01.2023 21:51

İsrail ve ABD orduları, Akdeniz açıklarında kapsamlı askeri tatbikata başladı. Savaş uçağı, İHA, keşif uçakları, ağır bombardıman uçaklarının yanı sıra 6 bin 400 askerin katıldığı tatbikatla ilgili İsrail gazetesine konuşan ABD'li bir yetkili, "Tatbikat, Ukrayna'daki savaş ve Çin tehdidinin ABD'nin İran tehdidini görmezden gelmesine neden olmayacağı mesajını taşıyor. İran, tatbikatın gücünü ve ölçeğini görerek iki ülkenin neler yapabileceğini anlayacaktır." ifadelerini kullandı.

İsrail ve ABD orduları, hazırlık durumunu test etmek ve aralarındaki operasyonel ilişkiyi güçlendirmek için İsrail'de ve Akdeniz açıklarında kapsamlı askeri tatbikata başladı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, ABD Merkez Komutanlığı ile "Juniper Oak (Ardıç Meşe) Ortak Tatbikatı'nın başlatıldığı belirtildi.

AĞIR BOMBARDIMAN UÇAKLARI KATILACAK

Açıklamada, İsrail deniz kuvvetlerine ait füze taşıyan gemiler ve denizaltı ile ABD uçak gemisinin ortak tatbikat yapacağı ifade edilerek, "İsrail ve ABD hava kuvvetlerinin, çok sayıda savaş uçağı, nakliye uçakları, insansız hava aracı, keşif uçakları, ABD'nin ağır bombardıman uçaklarının katılımıyla farklı senaryolar tatbik edeceği" aktarıldı.

UZUN MENZİLLİ ROKETLER FIRLATILACAK

Tatbikata hem savaş uçakları hem bombardıman uçaklarına yakıt ikmali yapacak İsrail'in Re'em (Boeing 707) ve ABD'nin Boeing KC-46A tanker uçaklarının da katılacağı bilgisi verilen açıklamada, "kara kuvvetlerinin ortak eğitim gerçekleştireceği ve ABD'nin roket sistemi HIMARS'tan ve İsrail'in sistemlerinden uzun menzilli roketler fırlatılacağı" belirtildi.

6 BİN 400 ABD ASKERİ YER ALIYOR

İsrail gazetesi Yediot Ahronot'a göre, tatbikata 450'si karada, diğerleri USS George HW Bush uçak gemisinde olmak üzere 6 bin 400 ABD askeri katılacak. Söz konusu uçak gemisinde tatbikata katılacak B-52 bombardıman uçakları ile F-35, F-15, F-16 ve F-18 savaş uçaklarının yer aldığı aktarılan haberde, tatbikata aralarında nükleer silah taşıyabilen bombardıman uçaklarının da bulunduğu 142 uçağın katılacağı belirtildi.

"İRAN'A SALDIRI SENARYOSU İÇİN EĞİTİM ALACAK"

Haberde, "(Askeri) kuvvetler, düşman bir ülkenin topraklarına girme, gelişmiş hava savunma sistemlerini aşma ve yer altında korunan hedefleri imha etme gibi İran'da bir saldırı senaryosu için eğitim alacak." ifadeleri kullanıldı. Gazete, bunun geçen yıldan bu yana her iki ordunun hava kuvvetlerinin İran'ın nükleer tesislerine saldırı simülasyonu yaptığı üçüncü tatbikat olacağını kaydetti.

"İRAN, İKİ ÜLKENİN NELER YAPABİLECEĞİNİ ANLAYACAKTIR"

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberinde, tatbikat "iki ülke arasındaki şimdiye kadarki en önemli ortak askeri tatbikat" olarak nitelendirildi. Haberde, ABD'li bir yetkilinin, "Tatbikat, Ukrayna'daki savaş ve Çin tehdidinin ABD'nin İran tehdidini görmezden gelmesine neden olmayacağı mesajını taşıyor. İran, tatbikatın gücünü ve ölçeğini görerek iki ülkenin neler yapabileceğini anlayacaktır." ifadelerine yer verildi. Tatbikatın cuma gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
The Wall Street Journal, İran'ın İHA fabrikasına saldıran ülkenin adını verdi! Doğruysa ortalık karışır The Wall Street Journal, İran'ın İHA fabrikasına saldıran ülkenin adını verdi! Doğruysa ortalık karışır İsrail medyası: Amerikalı bir yetkili, Washington'un İsfahan saldırısıyla hiçbir ilgisi olmadığını açıkladı İsrail medyası: Amerikalı bir yetkili, Washington'un İsfahan saldırısıyla hiçbir ilgisi olmadığını açıkladı Wall Street Journal: İran'daki İHA saldırısını İsrail yaptı Wall Street Journal: İran'daki İHA saldırısını İsrail yaptı

Son Dakika Güncel ABD ve İsrail'den ortak askeri tatbikat! İran'a gözdağı verdiler - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement