İstanbul Bienali Kamusal Programı Başlıyor - Son Dakika

İstanbul Bienali Kamusal Programı Başlıyor

07.02.2013 10:45
İstanbul Bienali Kamusal Programı Başlıyor

13. İstanbul Bienali, İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda 14 Eylül-10 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Fulya Erdemci'nin küratörlüğünde düzenlenecek. 13. İstanbul Bienali, başlığını şair Lale Müldür'ün aynı adlı kitabından alıyor: "Anne, ben barbar mıyım?".

13. İstanbul Bienali etkinliklerine Şubat ayında gerçekleştirilecek kamusal programla başlıyor. İstanbul Bienali, sanatsal üretimle bilgi üretimini bir araya getirmek amacıyla, Şubat-Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek beş farklı kamusal program etkinliğiyle, hem Türkiye'de hem de dünyanın dört bir yanında geleneksel anlamıyla "kamu" kavramını tartışacak. 13. İstanbul Bienali küratörü Fulya Erdemci ile Goldsmiths, Londra Üniversitesi Sanat Bölümü Öğretim Görevlisi ve Güzel Sanatlar ve Küratörlük Doktora Araştırmaları Programı Direktörü Dr. Andrea Phillips'in eşküratörlüğünde gerçekleştirilecek "Kamusal Simya" başlığını taşıyan kamusal program kapsamında konuşmalar, atölyeler, seminerler, performanslar ve şiir okumaları düzenlenecek. Program için özel olarak yazılan metinler ve sanatsal katkılar içerecek "Kamusal Simya" kitabı okurlara,

13. İstanbul Bienali'nin açılışında sunulacak.

"Şehri Kamusallaştırmak", 8-9-10 Şubat'ta

İTÜ Maçka Kampüsü, C101 Konferans Salonu ve Salon İKSV'de

Kamusal programın "Şehri Kamusallaştırmak" başlığını taşıyan ilk etkinliği, 8 Şubat Cuma günü İstanbul Teknik Üniversitesi, Maçka Kampüsü, C101 Konferans Salonu'nda ve 9 Şubat Cumartesi günü Salon İKSV'de yapılacak. Etkinlik, 10 Şubat Pazar günü yapılacak şehir turu ile son bulacak.

İstanbul'un kentsel dönüşümünün toplumsal ve kültürel etkisi ile vatandaşların buna tepkilerinin tartışılacağı ilk kamusal programda, bu dönüşümün gerçekleştirilme biçimi ve kültürel endüstrilerin bu dönüşümde oynadığı rol de sorgulanacak. Sanatçılar, mimarlar, planlamacılar, kuramcılar, aktivistler, şairler ve müzisyenleri bir araya getirecek ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek "Şehri Kamusallaştırmak" başlıklı etkinliğe katılmak isteyenler rezervasyon@iksv.org adresine e-posta gönderebilir. Etkinlikler boyunca İngilizce-Türkçe simültane tercüme olacaktır.

"Şehri Kamusallaştırmak" etkinlikleri, 8 Şubat Cuma günü saat 18.30'da İstanbul Teknik Üniversitesi, Maçka Kampüsü, C101 Konferans Salonu'nda, Fulya Erdemci ve Dr. Andrea Phillips'in açılış konuşmasıyla başlayacak. Program, şair Lale Müldür'ün şiir okumasının ardından, California Üniversitesi, San Diego Görsel Sanatlar Bölümü Kamusal Kültür ve Şehircilik Profesörü, Kentsel Ekolojiler Merkezi (CUE) kurucularından mimar Teddy Cruz'un konuşmasıyla devam edecek. Etkinliklerin ilk günü, sanatçı ve müzisyen, İTÜ TM Konservatuarı ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Cevdet Erek'in gerçekleştireceği "doğaçlama" ile son bulacak.

"Şehri Kamusallaştırmak" başlıklı kamusal program, 9 Şubat Cumartesi, saat 14.00'te Salon İKSV'de, kavramsal Sanatçı, Harika Tasarımcı, Eğitim Şovmeni, Kent Yazarı ve Davetsiz Şehir Planlamacısı Christoph Schäfer'ın "resimli konuşması" ile başlayacak. Etkinlikler saat 15.30'da İstanbul Bienali küratörü Fulya Erdemci'nin oturum başkanlığını üstleneceği "Agorafobi: İstanbul'da kentsel dönüşüm" başlıklı panel ile devam edecek. Panele konuşmacı olarak, gelişim planlamacısı ve araştırmacı, reclaimistanbul.com ve mutlukent.wordpress.com adreslerinde blog paylaşımları yapan Yaşar Adnan Adanalı; Kapitalizmle Mücadele Derneği üyesi ve adilmedya.com yazarı Sedat Doğan; Taksim Platformu üyesi ve akademisyen Betül Tanbay; Şehir ve Bölge Planlamacısı ve Sosyal Bilimci İlhan Tekeli ile Hukuk Danışmanı ve Bir Umut Derneği üyesi Erbay Yucak gibi alanlarında uzman isimler katılacak.

Etkinlikler, 10 Şubat Pazar günü, Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Jean-François Perouse'un rehberliğinde gerçekleştirilecek kuzeybatı İstanbul kentsel dönüşüm alanlarını kapsayan bir şehir turu ile son bulacak.

YORUMLAR
500
Cumhurbaşkanı Erdoğan: '81 ilimizin tamamında belirlenen yurtlarımız, 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında 18-25 yaş arası evlatlarımızın ücretsiz... Cumhurbaşkanı Erdoğan: '81 ilimizin tamamında belirlenen yurtlarımız, 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında 18-25 yaş arası evlatlarımızın ücretsiz... Turgutluspor'da kongre günü Turgutluspor'da kongre günü Son dakika haberleri! Emekli Amirallerin 'Montrö Açıklaması' Nedeniyle Yargılandığı Dava Ertelendi Son dakika haberleri! Emekli Amirallerin 'Montrö Açıklaması' Nedeniyle Yargılandığı Dava Ertelendi
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İstanbul Bienali Kamusal Programı Başlıyor - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement