"Bale Gala Minkus Gecesi" Süreyya Opera Sahnesi'nde - Son Dakika
Güncel

"Bale Gala Minkus Gecesi" Süreyya Opera Sahnesi'nde

"Bale Gala Minkus Gecesi" Süreyya Opera Sahnesi\'nde

İSTANBUL Devlet Opera ve Balesi (İDOB), 31 Mart ve 1 Nisan tarihinde Süreyya Operası'nda 'Bale Gala-Minkus Gecesi'yle sanatseverlerle buluşacak.

27.03.2023 12:21  Güncelleme: 13:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İSTANBUL Devlet Opera ve Balesi (İDOB), 31 Mart ve 1 Nisan tarihinde Süreyya Operası'nda 'Bale Gala-Minkus Gecesi'yle sanatseverlerle buluşacak. Etkinlikte, klasik bale repertuvarında önemli yere sahip, Ludwig Minkus'un müzikleri ile hareket bulan bale eserlerinin en zor ve güzel bölümlerinden oluşan bir seçki sahnelenecek.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Süreyya Operası'nda uzun bir aradan sonra Kadıköylü sanatseverleri bale ile yeniden buluşturuyor. 31 Mart ve 1 Nisan tarihinde düzenlenecek 'Bale Gala-Minkus Gecesi'nde klasik bale repertuvarında önemli yere sahip, Ludwig Minkus'un müzikleri ile hareket bulan bale eserlerinin en zor ve güzel bölümlerinden oluşan bir seçki sahnelenecek. İDOB sanatçıları etkinlikte Paquita'dan "Pas de Deux", La Bayadere'den "Grand Vals", "Pas de Deux", "Saray Dansı", "Altın İdol'ün Dansı", "Hint Dansı (Indus)", "Pas d'Action", "Gölgelerin Krallığı" ve Don Kişot 'tan "Grand Pas de Deux" bölümlerini sunacak.

Eserleri, Berfu Elmas, Büşra Ay, Berin Kocabaşoğlu, Ami Naito, Çağatay Özmen, Yılmaz Berkay Günay, Can Bezirganoğlu, Zuhal Karaca, M. Nuri Arkan, Deniz Polat, Merve Topaldemir, Zeynep Güçoğlu, Sanem Şilliler, Melis Gülmen, Eda Y. Dürüm, Naz Kurtuluş, Asena Ökte, Nisa Deniz Ekmekçi, Ezgi Gemalmaz, Zeynep İşçimenler, Elifsu Pamukçu, Naz Özakıncı Büklü, Hazal Çoruk Tunay, Elenay Bacı, Ecem Ovat, Ege Timoçin, Cem Çelik, Cenk Tan Karayel, Berkay Topçuoğlu, Tufan Elitaş, Ayşe Aras, Alican Güçoğlu, Arda Erkara, Selin Kurt, Buket Polat, Dilara Çakmak, Zeynep Sude Taşdelen ve Rüya Duran yorumlayacak.

LUDWİG MİNKUS

Avusturyalı bale müziği bestecisi, keman virtüözü ve öğretmeni Ludwig Minkus, 1826'da dünyaya geldi. Rusya'daki St. Petersburg İmparatorluk Tiyatroları'nda resmi bale müziği bestecisi olarak görev yaparken yazdığı müziklerle tanınan sanatçı, kariyeri boyunca, ünlü bale ustaları Arthur Saint- Leon ve Marius Petipa tarafından sahnelenen orijinal eserler ve çok sayıda yeniden düzenleme için besteler yaptı. "La Source" (1866), "Don Kişot" (1869) ve "La Bayadere" (1877) gibi klasikleşmiş eserlere imza atan Minkus, 1917'de yaşamını yitirdi.


Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'Bale Gala Minkus Gecesi' Süreyya Opera Sahnesi'nde - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement