İZDENİZ'in Rotamız Midilli seferleri başladı - Son Dakika
Turizm

İZDENİZ'in Rotamız Midilli seferleri başladı

İZDENİZ'in "Rotamız Midilli" sloganıyla başlattığı İzmir-Midilli seferlerinde sezon açıldı. İlk seferinde yüzde 90 doluluk oranına ulaşan İhsan Alyanak gemisi, 267 yolcuyla Alsancak Limanı'ndan yola çıktı. Midilli seferlerinde bu yıl yolcular, artık bisikletleriyle de ulaşım sağlayabilecek.

02.06.2023 15:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İZDENİZ'in "Rotamız Midilli" sloganıyla başlattığı İzmir-Midilli seferlerinde sezon açıldı. İlk seferinde yüzde 90 doluluk oranına ulaşan İhsan Alyanak gemisi, 267 yolcuyla Alsancak Limanı'ndan yola çıktı. Midilli seferlerinde bu yıl yolcular, artık bisikletleriyle de ulaşım sağlayabilecek.

İZDENİZ tarafından yaz aylarında yapılan İzmir-Midilli seferleri, 2023 yılının ilk yolculuğuna "Rotamız Midilli" sloganıyla çıktı. Geçen yılın ilk seferinde 50 yolcu İzmir'den Midilli'ye yola çıkarken, bu yılın ilk seferi yüzde 90 kapasiteye ulaşarak 267 yolcuya ulaştı. İzmirliler gerek toplu ulaşımla gerekse kendi araçlarıyla İzmir Alsancak Yolcu Limanı'na giderek İZDENİZ personelinin yardımıyla işlemlerini tamamladı. Yolcular sabah 08.30'da İZDENİZ'in yüksek hızlı İhsan Alyanak yolcu gemisiyle Alsancak Limanı'ndan Midilli'ye doğru yola çıktı.

"KÖRFEZ İÇİ ULAŞIMDAN ULUSLARARASI SULARA AÇILDIK"

İzmir Midilli seferleri hakkında bilgi veren İZDENİZ Genel Müdürü Ümit Yılmaz, "2022 yılı yaz sezonunda ilk kez gerçekleştirilen İzmir Alsancak-Midilli seferlerine 2023 yılı için bugün 'Rotamız Midilli' sloganıyla başlıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'e teşekkür ediyoruz. Bu projenin başından sonuna kadar her zaman yanımızda yer aldı. Başkanımızın bir hedefi vardı; deniz taşımacılığıyla turizmi teşvik etmek. Biz de bu seferlerle iki yaka arasında hem turizm, hem ticaret alanında kazanç sağlanmasına bir örnek oluşturmak istiyoruz. Yine deniz turizmi için amatör denizciliği teşvik etmek üzere İzmir Marina çalışmalarımız devam ediyor. Biz İZDENİZ olarak uluslararası sulara da açıldık, marinacılığa da açıldık. İnşallah denizciliği halkımıza daha da yakınlaştırırız" diye konuştu.

"BU SEFERLERDEN HERKESİN FAYDALANMASINI İSTİYORUZ"

İlginin her geçen gün arttığını ifade eden Ümit Yılmaz, "Seferlere gösterilen ilgiden son derece memnunuz. Geçen sezon yaptığımız bütün seferlerde satılan bilet sayısına yakın bir sayıyı bu sene sezon öncesinde tamamladık" dedi.

Yılmaz, "Ekonomik zorluklar sadece İzmir'de değil tüm ülke genelinde hissediliyor. Yakıt giderleri, personel masrafları oldukça fazla. Büyükşehir Belediyemiz bu konuda bizi destekliyor ve çok da önem veriyor bu seferlere.  Dolayısıyla biz bu seferlerden herkesin faydalanmasını istiyoruz. Öncelikle 18 yaşa kadar olan gençlerimize başladık.  İlerleyen süreçte 65 yaş üzeriyle ilgili planlarımız var. Ama şu an için yoğun bir eğitim döneminden çıkan öğrencilerimizi 18 yaşına kadar yüzde 50 indirimle taşıyacağız. Önümüzdeki seferden itibaren bisikletle de yolculuk yapabilecekler. Midilli'de bisiklet çok etkili olabilir" diye konuştu.

"MİDİLLİ'YE GİTMEK ÇOK KOLAY VE ÇOK BASİT"

İlk sefere yoğun ilgi gösteren yolcular ise görüşlerini şu sözlerle aktardı:

-Cem Sağel: "İzmir'den kalkıp Midilli'ye gidebilmek çok güzel bir hizmet oldu. Bizim için buradan, arabaya binmeden, evimize yakın yerden seyahat edebilmek çok keyifli olacak. Fiyatları çok uygun. Normalde buradan arabayla Ayvalık'a gitmek oradan tekrar yola çıkmaktan çok daha avantajlı güzel bir uygulama."

-İmran Çıtak: "Bugün ilk sefer İzmirliler için çok kullanışlı olacak; çok güzel olacak. Midilli'ye Ayvalık'tan gitmek epey zordu. Bu şekilde çok kolay ve çok basit oldu. Belediyeye çok teşekkür ederiz. Fiyatlar daha uygun, daha çok insan tatil yapacaktır."

"UYGUN FİYATI İLK SEFERDE DEĞERLENDİRDİK"

-Seda Gürer: "Çok memnun kaldık. Ayvalık'a gitmektense buradan dosdoğru evimize 5 dakika uzaklıkta hemen binip gideceğiz. Araba kullanmakta geçen sürede denizde keyif yapacağız. Bu yıl ilk defa kullanacağız. Çocuklarla gittiğimiz için bize göre fiyatları da çok uygun. Keyifli olacağını düşünüyorum."

- Aydın Savran: "Belediyemiz uygun bilet imkanı sağladığı için çok mutluyuz. Hemen ilk seferde değerlendirdik. Haftaya da annem ve babam gidecek. Böyle bir imkan sağlandığı için çok mutluyuz. İlk defa Yunan adalarına gidiyoruz. Alsancak Limanı'ndan gidilebilecek olması, fiyatların uygun olması bize çok yardımcı oldu. Sakız Adası alternatifi de var ama bu imkanlarla Midilli daha avantajlı."

MİDİLLİ'YE BİSİKLETLE ULAŞIM BAŞLADI

İZDENİZ'in İzmir - Midilli seferleri, 3 Eylül 2023 tarihine kadar devam edecek. Her cuma saat 08.30'da Alsancak Limanı'ndan gidiş, her pazar ise saat 18.00'de Midilli Limanı'ndan dönüş yapılacak. Alsancak Limanı'ndan kalkış yapan İhsan Alyanak gemisi, 2 saat 30 dakika sonra Midilli Limanı'na yanaşacak. Sezon süresince her iki yakadan da gelecek talepler doğrultusunda hem Midilli Limanı için hem de Plomari Limanı için ek sefer düzenlenebilecek. İzmir – Midilli seferlerine isteyen yolcular, bilet rezervasyonu sırasında bildirmek koşulu ile bisikletleri ile katılabilecek. İhsan Alyanak yolcu gemisinin bisiklet kapasitesi 10 adet olarak belirlendi.

GİDİŞ-DÖNÜŞ BİLET ÜCRETİ 60 EURO

Midilli turlarından yeşil pasaportu ve Schengen vizesi olan yurttaşlar yararlanıyor. Gidiş-dönüş bilet ücreti bu yıl 60 Euro, tek yön bilet ücreti ise 35 Euro olarak belirlendi. Bu yıl, gençlerin eğitim dönemi yorgunluğunu atabilmelerine yardımcı olmak amacıyla 8-18 yaş grubu için yüzde 50 indirim uygulanıyor. 0-7 yaş grubu çocuklar ise ücretsiz seyahat edebiliyor.

Biletler bilet.izdeniz.com.tr adresinden online olarak satışa sunuldu. Ayrıca İzmir Alsancak Limanı'nda açılan İZDENİZ satış ofisinden ve yetkili acentelerden elden bilet alınabiliyor.

İZDENİZ\'in Rotamız Midilli seferleri başladı
Kaynak: ANKA

Son Dakika Turizm İZDENİZ'in Rotamız Midilli seferleri başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Almanları ülkesini ziyaret etmeye çağırdı
  21:09 KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Almanları ülkesini ziyaret etmeye çağırdı

  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen bir forumda konuşarak, KKTC'nin doğal güzelliklerini ve kültürünü tanıtmak için Almanları ülkesini ziyaret etmeye çağırdı. Tatar, KKTC'nin turizm potansiyelini vurgulayarak, turizmin küresel barış için önemli bir rol oynadığını ifade etti.

 • Türkiye, Almanya'dan en çok rezervasyon yapılan tatil yeri oldu
  14:33 Türkiye, Almanya'dan en çok rezervasyon yapılan tatil yeri oldu

  Almanya'da tatil paketleri için erken rezervasyon rakamlarının artmasıyla birlikte Türkiye, İspanya'yı geçerek en çok rezervasyon yapılan tatil yeri oldu. Türkiye, 2024 yazı için en popüler tatil destinasyonları arasında birinci sıraya yerleşti.

 • Diyarbakır'ın Eğil ilçesindeki 1900 yıllık kaya kilise turizme kazandırıldı
  13:43 Diyarbakır'ın Eğil ilçesindeki 1900 yıllık kaya kilise turizme kazandırıldı

  Diyarbakır'ın Eğil ilçesindeki yaklaşık 1900 yıllık kaya kilise, yapılan çalışmalarla turizme kazandırıldı. Eğil, tarihi yapıları ve kültürel zenginlikleriyle önemli bir turizm merkezi olma özelliğini sürdürüyor. Kilisenin restore edilmesiyle birlikte turist sayısının artması hedefleniyor.

 • Kapadokya'da Zelve Ören Yeri'nde Karşılama Merkezi İnşa Ediliyor
  11:47 Kapadokya'da Zelve Ören Yeri'nde Karşılama Merkezi İnşa Ediliyor

  Kapadokya Alan Başkanlığı, Zelve Ören Yeri'nde turistlerin ve esnafın ihtiyaçlarını karşılayacak bir karşılama merkezi yapımına başladı. Yapılan çalışmalar sonucunda kaçak yapılar kaldırılarak, bölgenin doğal güzelliklerini ziyaret eden turistlerin daha konforlu bir ortamda ağırlanması hedefleniyor. Karşılama merkezinin nisan ayında hizmete alınması planlanıyor.

 • Erciyes Kayak Merkezi'nde Adrenalin Tutkunları İçin Ottoman Pisti
  11:10 Erciyes Kayak Merkezi'nde Adrenalin Tutkunları İçin Ottoman Pisti

  Erciyes Kayak Merkezi'nin 3 bin 400 metresinde bulunan Ottoman Pisti, adrenalin tutkunu yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Zorlu yolları, keskin virajları, dik yamaçları ve 8 kilometrelik uzunluğuyla dikkat çeken pist, kayak ve snowboard yapmak isteyenleri konuk ediyor. Pistin Türkiye'nin teleferikle çıkılan en yüksek noktası olduğunu belirten yetkililer, adrenalin tutkunlarını bu heyecan dolu deneyimi yaşamaya davet ediyor.

 • Erciyes'te Kar Kalınlığı 75 Santimetreye Ulaştı
  09:29 Erciyes'te Kar Kalınlığı 75 Santimetreye Ulaştı

  Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Erciyes'te başlayan kar yağışı sonucunda pistlerdeki kar kalınlığı 75 santimetreye ulaştı. Erciyes Dağı'nın yüksek kesimlerinde başlayan yağış, kayak merkezinin bulunduğu alanda da etkili oldu. Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü bölgede, tüm pistler bağlantı yollarıyla birlikte kayakseverlere hizmet vermeye devam ediyor.

 • Kuşadası'na Sun Princess ile binlerce turist geldi
  09:16 Kuşadası'na Sun Princess ile binlerce turist geldi

  Dünyanın en büyük yolcu gemilerinden biri olan Sun Princess, Kuşadası Limanı'na yanaşarak 3 bin 745 turist getirdi. Turistler, kenti gezerken Neopolis heykellerine hayran kaldı.

 • Marmaris'te Yeni Turizm Sezonu Hazırlıkları Başladı
  23:49 Marmaris'te Yeni Turizm Sezonu Hazırlıkları Başladı

  Muğla'nın turizm kenti Marmaris'te yeni sezon hazırlıkları hız kazandı. İlk turist kafilesi 10 Mart'ta gelecek. İşletmeciler tadilatları tamamlamak üzere ve oteller Nisan ayında misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Geçen sezonki kazançlar yenileme çalışmaları için kullanıldı. GETOB Başkanı, 2023 sezonunun beklentilerin üzerinde geçtiğini belirtti ve erken rezervasyon fırsatlarını vatandaşlara tavsiye etti.

 • Dünyanın en büyük yolcu gemisi Kuşadası'na geldi
  23:07 Dünyanın en büyük yolcu gemisi Kuşadası'na geldi

  Kuşadası'na dünyanın en büyük yolcu gemilerinden biri olan Sun Princess ile turistler ve mürettebat geldi. Başkan Ömer Günel, gemi kaptanı ve şirket yöneticileriyle bir araya gelerek hediyeler takdim etti.


Advertisement