ARİFE'NİN ORGANLARI 4 KİŞİYE UMUT OLDU - Son Dakika

ARİFE'NİN ORGANLARI 4 KİŞİYE UMUT OLDU

01.04.2023 13:35

KARAMAN'da, trafik kazasında yaralanan ve hastanede tedaviye alınan Arife Korkmaz'ın (22) dün beyin ölümü gerçekleşti.

KARAMAN'da, trafik kazasında yaralanan ve hastanede tedaviye alınan Arife Korkmaz'ın (22) dün beyin ölümü gerçekleşti. Arife'nin organları, bugün 4 hastaya umut oldu. Arife'nin kalbi, böbrekleri ve karaciğeri, organ nakli bekleyen 4 hastaya nakledilecek.

Kaza, geçen pazartesi, Karaman- Mersin kara yolu 3'üncü kilometresinde meydana geldi. Ersin Uğur idaresindeki 70 ABN 622 plakalı motosiklet ile Hasan Yalçın'ın kullandığı 70 ABM 796 plakalı motosiklet, yolun karşısına geçirilmeye çalışılan koyun sürüsüne çarptı. Kazada motosikletlerden fırlayan sürücüler ile yolcular Yasemin Ersarı ve Arife Korkmaz yaralandı. İhbar üzerine bölgeye sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar olay yerindeki ilk müdahalelerinin ardından ambulanslarla Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

ORGAN BAĞIŞINA KARAR VERİLDİ

Yaralılardan durumu ağır olan Arife Korkmaz'ın, dün akşam, beyin ölümü gerçekleşti. Hastane yetkililerinin Korkmaz'ın ailesiyle görüşmesinin ardından aile, kızlarının organlarını bağışlama kararı aldı. Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörlüğü'nün, Antalya Bölge Koordinasyon Merkezi ile iletişime geçmesiyle, bağışlanan organların uygun hastalara nakli için çalışmalar başlatıldı.

OPERASYON GERÇEKLEŞTİ

Ankara Başkent Hastanesi Organ Nakli Ekibi, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Ekibi ve Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ekibinin katılımıyla, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan operasyonla, Korkmaz'ın kalbi, böbrekleri ve karaciğeri alındı. Arife'nin kalbi Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne, sol böbreği Konya Başkent Hastanesi'ne, sağ böbreği Meram Tıp Fakültesi'ne ve karaciğeri ise İstanbul Koç Üniversitesi'nde organ nakli bekleyen uygun hastalara nakledilmek üzere ambulansla yola çıkarıldı.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel ARİFE'NİN ORGANLARI 4 KİŞİYE UMUT OLDU - Son Dakika


Advertisement