Tehdit büyüyor! Çekirgeler bu kez Kenya'nın 15 ilçesini istila etti - Son Dakika

Tehdit büyüyor! Çekirgeler bu kez Kenya'nın 15 ilçesini istila etti

22.01.2021 10:39

Doğu Afrika ülkelerini istila eden çekirge sürüleri, bu kez Kenya'da görüldü. Ülkede 15 ilçe, Etiyopya ve Sudan'dan gelen çöl çekirge sürülerinin istilasına uğradı. Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor.

Doğu Afrika ülkeleri, uzun bir süredir çekirgelerin istilası ile mücadele etmeye çalışıyor. Kenya Tarım Bakanlığı da bugün yaptığı açıklamada, ülkenin Etiyopya ve Sudan'dan gelen çöl çekirge sürülerinin istilasına uğradığını duyurdu.

15 İLÇE ÇEKİRGE İSTİLASI ALTINDA

Tarım Bakanı Peter Munya, yaptığı açıklamada, "Kenya, yeni bir çekirge sürüsü istilasıyla karşı karşıya. 47 ilçenin 15'inde çekirge sürüsü tespit edildi." ifadesinde bulundu. Ülkenin birçok bölgesinde çekirge sürülerinin görüldüğüne dikkat çeken Munya, gerekli önlemlerin alındığını ancak tehlikenin henüz geçmediğini bildirdi.

Tehdit büyüyor! Çekirgeler bu kez Kenya'nın 15 ilçesini istila etti

İSTİLADAN KURTULMAK İÇİN 38 MİLYON DOLARA İHTİYAÇ VAR

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FOA), geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Doğu Afrika ülkelerini istila eden çekirgelerle mücadelede, 38 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu bildirmişti. Yeni olgunlaşmamış sürülerin Etiyopya, Kenya ve Somali'nin farklı bölgelerinde yayılmaya başladığı bilgisini de veren FOA, çekirgelerin bu ay Güney Sudan, Tanzanya ve Uganda'ya ulaşabileceğine dikkat çekmişti.

ÇEKİRGELER 1 GÜNDE 35 BİN KİŞİNİN GIDASINI TÜKETİYOR

Gıda güvenliğine karşı büyük tehdit oluşturan çekirge sürüleri, geçen yıl, bölgede yüz binlerce hektar tarım arazisine zarar vermişti. Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebilirken, her gün 150 kilometre yol kat edebiliyor.

Tehdit büyüyor! Çekirgeler bu kez Kenya'nın 15 ilçesini istila etti

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Tehdit büyüyor! Çekirgeler bu kez Kenya'nın 15 ilçesini istila etti - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

ABD'de "tamamen aşılanmış" kişiler için kılavuz yayınlandı! Maske ve mesafe kalkıyor Reytinglere yenik düşen İbo Show'un final yapacağı iddia edildi Rasim Öztekin'in vefatı siyaset, sanat ve iş dünyasını yasa boğdu Son Dakika! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan yaz tatili açıklaması: Okullar 2 Temmuz'a kadar açık Baba 10 yaşındaki çocuğunu boğarak öldürdü, polisi arayıp 'Birini öldürdüm' dedi İngiltere, 90 adetlik F-35 savaş uçağı alımını iptal etti Aleyna Tilki'nin İşte Bu Benim Masalım dizisinden kazandığı para belli oldu Kalp krizi geçiren babasının başından ayrılmayan Pelin Öztekin'in hastane önündeki hali yürek burktu