Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Güney Sudan haberleri, Güney Sudan son dakika, son dakika Güney Sudan

Son Dakika Güney Sudan Haberleri

Son dakika Güney Sudan haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son güney sudan haberleri anında burada.


 • 01.12.2023 01 Ara 22:08 UCM, Uganda'daki LRA Çatışmaları Soruşturmasını Tamamladı

  UCM, Uganda'daki LRA Çatışmaları Soruşturmasını Tamamladı Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Han, Uganda'nın kuzeyindeki 'Tanrı'nın Direniş Ordusu' (LRA) ile Uganda ordusu arasındaki 2002-2005 yıllarındaki çatışmalara ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamladığını duyurdu. Han, LRA yöneticisi Dominic Ongwen'e 25 yıl hapis cezası verildiğini ve Joseph Kony'nin hala yakalanamadığını belirtti. Uganda'daki durumla ilgili yeni bir soruşturma ve dava açılmayacağı kararı alındı.

 • 27.11.2023 27 Kas 23:23 2024 FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları Grupları Belli Oldu

  2024 FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları Grupları Belli Oldu Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) 2024 Olimpiyat Eleme Turnuvaları kura çekimi sonrası gruplar belli oldu. Maçlar 2-7 Temmuz tarihleri arasında oynanacak.

 • 27.11.2023 27 Kas 23:03 FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları 2024'ün grupları belli oldu

  FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları 2024'ün grupları belli oldu FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvaları 2024'ün grup kura çekimi yapıldı. Turnuva Pire, Riga, San Juan ve Valensiya şehirlerinde düzenlenecek. Kazanan ülkeler 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı elde edecek.

 • 24.11.2023 24 Kas 18:08 Somali, Doğu Afrika Topluluğu'na üye oldu

  Somali, Doğu Afrika Topluluğu'na üye oldu Somali'nin Doğu Afrika Topluluğu'na (EAC) üyeliği resmi olarak kabul edildi. EAC Devlet Başkanları Zirvesi'nde alınan kararla Somali, topluluğun 8'inci üyesi oldu. EAC, Doğu Afrika Federasyonu'nu kurmayı ve siyasi birlik oluşturmayı hedefliyor.

 • 23.11.2023 23 Kas 17:53 Güney Sudan'da 2024 seçimleri tüm halkın özgür iradesini yansıtmalı

  Güney Sudan'da 2024 seçimleri tüm halkın özgür iradesini yansıtmalı Güney Sudan Birleşmiş Milletler Misyonu (UNMISS) Başkanı Nicholas Haysom, 2024'te yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimlerinin tüm Güney Sudanlıların özgür iradesini yansıtması gerektiğini söyledi. Haysom, liderleri ve halkı sürece ivme kazandırmaya çağırarak, seçimlerin 2024'te ilk çeyrekte yapılması için tüm siyasi tarafların uzlaşma sağlaması gerektiğini belirtti. Güney Sudan'da uzun süredir ertelenen seçimlerin ülke içinde yönetilmesi ve sahiplenilmesi gerektiğini vurgulayan Haysom, uluslararası desteklerin sağlanacağını ifade etti.

 • 23.11.2023 23 Kas 01:57 Güney Sudan Askerleri Abyei'de Sivilleri Öldürmekle Suçlanıyor

  Güney Sudan Askerleri Abyei'de Sivilleri Öldürmekle Suçlanıyor Güney Sudan Halk Savunma Kuvvetleri (SSPDF), Abyei bölgesinde sivilleri öldürmek ve yerlerinden etmekle suçlanıyor. Yerel liderler, SSPDF'ye mensup askerlerin koordineli saldırılar düzenlediğini iddia ediyor. Norveç, İngiltere ve ABD büyükelçilikleri, Güney Sudan'ın askerlerini Abyei'den çekmesini istiyor. Abyei'de 2005'ten beri süren ihtilaf, hala çözüme kavuşmuş değil.

 • 21.11.2023 21 Kas 14:15 Libyalı Petrol Şirketleri, Çinli Şirketlerle İşbirliği Yapmayı Hedefliyor

  Libyalı Petrol Şirketleri, Çinli Şirketlerle İşbirliği Yapmayı Hedefliyor Libyalı petrol şirketleri, üretimi artırmak ve sektörü geliştirmek amacıyla Çinli petrol şirketleriyle işbirliği yapmayı umduklarını belirtti. Libya Ulusal Petrol Şirketi yetkilileri, Çin'in petrol ve doğalgaz sektöründe büyük başarılara imza attığını ve bu nedenle önde gelen Çinli petrol şirketleriyle çalışmak istediklerini ifade etti. Libya'nın petrol ve doğalgaz üretimi, ülkenin ana gelir kaynaklarından biri olmasına rağmen son yıllarda silahlı çatışmalar ve petrol sahalarının kapanması nedeniyle zarar görmüştür. Libya Petrol ve Doğalgaz Bakanı ise önümüzdeki beş yıl içinde petrol üretimini artırmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

 • 20.11.2023 20 Kas 14:04 Abyei Bölgesindeki Çatışmalarda En Az 32 Kişi Hayatını Kaybetti

  Abyei Bölgesindeki Çatışmalarda En Az 32 Kişi Hayatını Kaybetti PORT Sudan ile Güney Sudan'ın hak iddia ettiği sınırdaki Abyei bölgesinde yaşanan şiddetli çatışmalarda, aralarında Birleşmiş Milletler (BM) barış gücü askerinin de bulunduğu en az 32 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Güney Sudan Eye Radio haber sitesinin Abyei Bölgesi Enformasyon Bakanı Bolis Kuoch'tan edindiği bilgiye göre, kimliği belirsiz silahlı kişilerin Abyei'nin güneyindeki iki köye saldırması sonucu barış gücünde görev yapan Ganalı bir askerin de aralarında bulunduğu 32 kişi yaşamını yitirdi, 20 kişi yaralandı. Abyei'de 2005'ten beri ihtilaf sürüyor. Sudan ve Güney Sudan arasında 2005'te imzalanan barış anlaşmasıyla, petrol zengini Abyei'nin nihai statüsünün müzakerelerle belirlenmesi ve referandum kararı alınsa da şu ana kadar uygulanamadı. Güney Sudan'ın mart ayında tartışmalı bölgeye askerlerini konuşlandırmasından bu yana gerginlik artmıştı.

 • 20.11.2023 20 Kas 13:14 Güney Sudan'ın Abyei İdari Bölgesi'nde çıkan çatışmalarda 32 kişi hayatını kaybetti

  Güney Sudan'ın Abyei İdari Bölgesi'nde çıkan çatışmalarda 32 kişi hayatını kaybetti Güney Sudan'ın çekişmeli Abyei İdari Bölgesi'nde Pazar günü çıkan şiddetli çatışmalarda en az 32 kişi hayatını kaybetti. Bölge yöneticisi, saldırganların komşu eyaletten gelen silahlı gençler olduğunu ve bazı askerlerin saldırganlara yardım ettiğinden şüphelenildiğini belirtti. Bu son çatışma, geçen hafta yaşanan ve 34 kişinin ölümüne yol açan çatışmaların ardından gerçekleşti. Abyei İdari Bölgesi, Sudan ile Güney Sudan arasında ihtilaflı bir bölge olarak kalmaya devam ediyor.

 • 19.11.2023 19 Kas 22:20 Sudan'da Cüneyh, Dolar Karşısında En Düşük Seviyesini Gördü

  Sudan'da Cüneyh, Dolar Karşısında En Düşük Seviyesini Gördü Sudan'da yaşanan mali kriz ve ekonomik sorunlar nedeniyle cüneyh, ABD doları ve diğer yabancı para birimleri karşısında sürekli değer kaybediyor. Enflasyonun yüksek olduğu ülkede işsizlik ve yoksulluk artarken, uzmanlar hükümetin reform adımları atması gerektiğini belirtiyor. IMF'nin öngörüsüne göre, Sudan'ın kamu borcu gayrisafi yurt içi hasılaya oranı yüzde 151'e yükselecek. Sudan'da iç savaş ve ekonomik sorunlar nedeniyle ihracat gelirleri azalırken, bütçe açığı ve döviz rezervleri de kötüleşti.

 • 19.11.2023 19 Kas 00:01 Futbol: 2026 FIFA Dünya Kupası Afrika Elemeleri

  Futbol: 2026 FIFA Dünya Kupası Afrika Elemeleri 2026 FIFA Dünya Kupası Afrika Elemeleri'nde grup maçlarına devam edildi.

 • 18.11.2023 18 Kas 22:09 Sudan'da Silahlı Hareketler Orduya Karşı Çıktı

  Sudan'da Silahlı Hareketler Orduya Karşı Çıktı Adalet ve Eşitlik Hareketi ile Sudan Kurtuluş Hareketi, orduyla çatışan Hızlı Destek Kuvvetlerine karşı olduklarını açıkladı. Bildiride, HDK milislerinin insan haklarını ihlal ettiği ve ülkeyi parçalama projesine karşı durdukları belirtildi. Silahlı hareketler, Sudan'ın egemenliği ve birliğini korumak için kalıcı bir ateşkesin sağlanması çağrısında bulundu.

 • 15.11.2023 15 Kas 19:10 Ankara'da "Cumhuriyet'in 100. Yılında Türkiye-Afrika İlişkileri" toplantısı

  Ankara'da 'Cumhuriyet'in 100. Yılında Türkiye-Afrika İlişkileri' toplantısı "Cumhuriyet'in 100. Yılında Türkiye-Afrika İlişkileri" etkinliğinde Türkiye ile Afrika kıtasındaki ülkeler arasındaki olumlu ilişkilere dikkat çekildi.

 • 14.11.2023 14 Kas 17:42 KDC'deki çatışmalar nedeniyle 1000'den fazla kişi Uganda'ya sığındı

  KDC'deki çatışmalar nedeniyle 1000'den fazla kişi Uganda'ya sığındı Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC), ordu birlikleriyle isyancılar arasındaki çatışmalar nedeniyle 1000'den fazla kişinin komşu ülke Uganda'ya sığındığı bildirildi. Uganda Kızılhaç Derneğinden yapılan açıklamada, KDC'deki çatışmalar nedeniyle buradaki çok sayıda kişinin evini terk ettiği belirtildi. Uganda'ya sığınanların, Bundibugyo bölgesine geçtiği kaydedilirken, sığınmacılara insani yardım sağlandığı ifade edildi.

 • 14.11.2023 14 Kas 00:29 Uganda-Güney Sudan sınırında 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Uganda-Güney Sudan sınırında 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi PORT Güney Sudan'ın Uganda ile sınır hattındaki bölgede, 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

 • 13.11.2023 13 Kas 11:08 Sudan'daki iç savaşta yerinden edilenlerin sayısı 6 milyonu aştı

  Sudan'daki iç savaşta yerinden edilenlerin sayısı 6 milyonu aştı Sudan'da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan'da başlayan iç savaş geride 6 milyonu aşkın evsiz bırakırken, nüfusun yaklaşık yarısını oluşturan 25 milyon sivil insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

 • 11.11.2023 11 Kas 19:17 Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı, Suudi Arabistan'da Afrikalı liderlerle görüştü

  Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı, Suudi Arabistan'da Afrikalı liderlerle görüştü Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Afrikalı liderlerle görüştü. Burhan, Suudi Arabistan-Afrika Ortaklık Zirvesi ve Olağanüstü Arap-İslam Ortak Zirvesi'ne katılmak üzere başkent Riyad'a gitti. Sudan lideri, toplantılarda Afrika Birliği Dönem Başkanı ve diğer liderlerle ayrı ayrı görüşmeler yaparak, Hızlı Destek Kuvvetlerinin ihlalleri hakkında bilgi verdi. Liderler, Sudan'ın birliği, güvenliği ve istikrarı için tüm çabaları desteklediklerini vurguladı. Sudan'da devam eden iç savaşta ise 6 milyona yakın kişi evlerinden edildi, 10 bini aşkın sivil hayatını kaybetti ve 25 milyon Sudanlı insani yardıma muhtaç hale geldi.

 • 10.11.2023 10 Kas 23:07 Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı, Hızlı Destek Kuvvetleri'nin terör örgütü olarak tanımlanmasını talep etti

  Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı, Hızlı Destek Kuvvetleri'nin terör örgütü olarak tanımlanmasını talep etti Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, ülkenin ve bölgenin istikrarı için Hızlı Destek Kuvvetleri'nin terör örgütü olarak tanımlanmasını ve onlarla işbirliği yapan herkesin kınanmasını talep ettiklerini belirtti. Burhan, Suudi Arabistan-Afrika ortaklık zirvesinde yaptığı konuşmada, HDK'nin Sudan'da yaptığı zararları ve insan hakları ihlallerini anlattı. Ayrıca, Filistin halkıyla dayanışma içinde olduklarını ve Gazze'ye yönelik saldırıların durdurulması çağrısında bulundu. Sudan'da devam eden iç savaşta ise taraflar arasında çatışmalar devam ediyor ve milyonlarca kişi evlerinden edildi.

 • 10.11.2023 10 Kas 12:41 Somali, Doğu Afrika Topluluğu'na katılabilecek

  Somali, Doğu Afrika Topluluğu'na katılabilecek Somali'nin bu ay düzenlenecek zirvede Doğu Afrika Topluluğu'na (EAC) katılabileceği bildirildi. EAC Genel Sekreteri Dr. Peter Mathuki, Somali'nin bu ay birliğe katılabileceğini belirtti. Mathuki, Tanzanya'nın kuzeyindeki Arusha kentinde 23-24 Kasım'da düzenlenmesi planlanan EAC Zirvesi'nde Somali'nin üyeliğinin kabul edilmesinin beklediğini söyledi. EAC'nin hızla büyüdüğüne dikkati çeken Mathuki, 'Daha önce Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) üyeliği kabul edilmişti. 300 milyon kişiyi barındıran bir pazara sahibiz ve genişlemeyi planlıyoruz.' dedi.

 • 09.11.2023 09 Kas 16:43 2024 Olimpiyat Eleme Turnuvaları Kura Çekimi 27 Kasım'da Yapılacak

  2024 Olimpiyat Eleme Turnuvaları Kura Çekimi 27 Kasım'da Yapılacak Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), 2024 Olimpiyat Eleme turnuvalarının kura çekiminin 27 Kasım Pazartesi günü yapılacağını duyurdu. Kura çekimi, İsviçre'nin Mies kentindeki Patrick Baumann Basketbol Evi'nde gerçekleştirilecek. Kura çekimi öncesinde dört ev sahibi ülkenin açıklanacağı ve elemelere katılmaya hak kazanan 24 takımın dört FIBA Olimpiyat Eleme Turnuvası'ndan birine dağıtılacağı belirtildi. Türkiye, FIBA Olimpiyat Ön Eleme Turnuvası sonucu elemelere katılma hakkı kazanamamıştı.

 • 06.11.2023 06 Kas 21:59 Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Güney Sudan Devlet Başkanı ile Sudan'daki gelişmeleri ele aldı

  Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Güney Sudan Devlet Başkanı ile Sudan'daki gelişmeleri ele aldı Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ile Sudan'daki gelişmelerin yanı sıra iki ülke arasındaki işbirliğini ele aldı. Sisi, Mayardit ile yaptığı görüşmede, Sudan'daki taraflara ulusal çıkarları, ferdi çıkarlar veya sorunu derinleştirecek dış müdahalelerden üstün tutmaları yönünde çağrı yapılması konusunda da mutabık kaldığını kaydetti. Ayrıca, Hedasi Barajı meselesinin yanı sıra yürütülen müzakerelere yönelik gelişmelerin de masaya yatırıldığını belirterek, ülkesinin vizyonunun 'Nil Nehri'nin Nil Havzası'ndaki tüm ülkelerin halkları için can damarı olarak işbirliği ve kalkınma kaynağı olması yönünde olduğunu' söyledi.

 • 01.11.2023 01 Kas 11:48 Sudan'da Ordu Komutanı: İsyancılar barışı reddederse askeri çözümden başka çözüm yok

  Sudan'da Ordu Komutanı: İsyancılar barışı reddederse askeri çözümden başka çözüm yok Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Hızlı Destek Kuvvetlerine (HDK) işaret ederek, isyancıların barışı reddetmesi durumunda askeri çözümden başka çözüm olmadığını söyledi. Burhan, barış görüşmeleriyle ilgili olarak Silahlı Kuvvetlerin Cidde platformuna geri döndüğünü belirtti. Ayrıca, Sudan'ı parçalamayı amaçlayan ülkelerin isteklerini yerine getirmek için isyancılarla ittifak halinde olan siyasetçilerin olduğunu ifade etti. Sudan'da ordu ile HDK arasındaki çatışmaların devam ettiği ve çatışmaların sonucunda binlerce kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

 • 31.10.2023 31 Eki 18:27 Fransız Yahudiler İsrail-Filistin çatışmasında ateşkes çağrısı yaptı

  Fransız Yahudiler İsrail-Filistin çatışmasında ateşkes çağrısı yaptı Fransa'da 85 Yahudi entelektüel, İsrail-Filistin çatışmasında ateşkes çağrısı yaparak, İsrail'in Gazze'de uluslararası hukuku ihlal etmesini reddettiklerini belirtti. Bildiride, Gazze'nin ciddi bir insani krizle karşı karşıya olduğu vurgulanarak, İsrail'in kara saldırısının önlenmesi ve Gazze'deki ablukanın kaldırılması talep edildi. Fransız hükümeti ise İsrail'e yönelik koşulsuz desteği nedeniyle kınandı.

 • 31.10.2023 31 Eki 00:06 Türkiye'nin Juba Büyükelçiliği, Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla resepsiyon düzenledi

  Türkiye'nin Juba Büyükelçiliği, Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla resepsiyon düzenledi Türkiye'nin Juba Büyükelçiliği, Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyona Güney Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Meclis Başkanı, İçişleri Bakanı ve diğer önemli isimler katıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Igga, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında sağladığı gelişmeleri takdirle karşıladığını belirtti ve Türkiye'nin Güney Sudan'ın samimi bir dostu olduğunu vurguladı. Büyükelçi Mutaf ise Türkiye ve Güney Sudan arasındaki ilişkilerin memnuniyet verici bir noktaya geldiğini ifade etti.

 • 27.10.2023 27 Eki 01:13 Sudan'ın ikinci büyük şehri Niyala'nın kontrolü HDK'ye geçti

  Sudan'ın ikinci büyük şehri Niyala'nın kontrolü HDK'ye geçti Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK), Sudan'ın ikinci en büyük şehri olan Niyala'nın kontrolünü ele geçirdiğini ileri sürdü. HDK, ordunun Niyala'daki ana karargahı ile tüm teçhizatına el koyduklarını açıkladı. Ancak Sudan ordusu, Niyala'daki 16. Piyade Tümeni'nin ele geçirildiği iddialarını yalanladı. Bu gelişme, Sudan ordusu ve HDK'nin müzakerelere yeniden başladığı gün gerçekleşti. Güney Darfur'da yaşanan çatışmalar sonucunda 700 bine yakın kişi evlerinden edildi.

 • 22.10.2023 22 Eki 11:54 Güney Sudan'daki çatışmalardan kaçan 8,500 mülteci Etiyopya'ya giriş yaptı

  Güney Sudan'daki çatışmalardan kaçan 8,500 mülteci Etiyopya'ya giriş yaptı Etiyopya'nın Gambella bölgesine, komşu Güney Sudan'daki çatışmalardan kaçan 8,500'den fazla mülteci giriş yaptı. Gambella bölgesinde mültecileri barındırmak üzere geçici barınaklar inşa ediliyor.

 • 20.10.2023 20 Eki 11:19 Türkiye'nin Afrika İhracatı 15,3 Milyar Dolara Ulaştı

  Türkiye'nin Afrika İhracatı 15,3 Milyar Dolara Ulaştı Türkiye Ticaret Bakanlığı, geçen yıl 23,6 milyar dolar olan Afrika ihracatının bu yılın ilk 9 ayında 15,3 milyar dolara ulaştığını duyurdu. Bakanlık, Afrika ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi stratejisi kapsamında çalışmaların devam ettiğini ve Afrika pazarında Türk müteahhitlerinin 85,4 milyar dolarlık projeler üstlendiğini belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin 48 Afrika ülkesiyle ticaret anlaşması imzaladığı ve kıtadaki büyükelçilik ve ticaret müşavirliklerinin sayısını artırdığı ifade edildi.

 • 20.10.2023 20 Eki 10:30 Türkiye, Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi ile bölgedeki ticaret hacmini son 20 yılda yüzde 800 artırdı

  Türkiye, Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi ile bölgedeki ticaret hacmini son 20 yılda yüzde 800 artırdı Türkiye, Ticaret Bakanlığı'nın Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi kapsamında, son 20 yılda Afrika ülkeleriyle ticaret hacmini yüzde 800 artırdı. Afrika'ya ihracat geçen yıl 23,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken, Türk müteahhitleri de Afrika'da 85,4 milyar dolarlık proje üstlendi. Ticaret müşaviri sayısının artırılmasıyla birlikte Afrika kıtasıyla ilişkilerin hızlanması amaçlanıyor.

 • 19.10.2023 19 Eki 10:51 Save the Children, 7.000 çocuğu aileleriyle bir araya getirdi

  Save the Children, 7.000 çocuğu aileleriyle bir araya getirdi Save the Children ve ortakları, çatışmalar nedeniyle ailelerinden ayrı düşen 7.000 çocuğu aileleriyle tekrar bir araya getirdiklerini ve hayatlarını yeniden inşa etmelerine yardımcı olduklarını duyurdu. Yardım kuruluşu, Çocuk Koruma Bilgi Yönetim Sistemi Artı (CPIMS+) adlı bir yazılım platformu kullanarak çocukları aileleriyle birleştirdi. Güney Sudan'da ve komşu Sudan'da çatışmalar nedeniyle yaklaşık 20.000 refakatsiz, ailesinden ayrı düşmüş veya kaybolmuş çocuk bulunuyor.

 • 12.10.2023 12 Eki 18:53 Sudan'da Dolar Rekor Seviyeye Ulaştı

  Sudan'da Dolar Rekor Seviyeye Ulaştı Sudan'da dolar, karaborsada 900 cüneyhe kadar yükselerek en düşük seviyesini gördü. Ülkede istikrarın olmadığı banka döviz kurlarında ise dolar, 590 ile 720 cüneyh arasında işlem görüyor. Sudan ekonomisindeki krizin olumsuz sonuçlar doğuracağı IMF tarafından belirtilirken, enflasyon oranının düşürülmesi hedefi savaş nedeniyle zorlaşıyor.

 • 12.10.2023 12 Eki 10:01 Sudan'daki çatışmalar nedeniyle 5,8 milyon kişi yerinden edildi

  Sudan'daki çatışmalar nedeniyle 5,8 milyon kişi yerinden edildi BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) arasında uzun süredir devam eden çatışmalar nedeniyle Sudan içinde ve dışında yaklaşık 5,8 milyon kişinin yerinden edildiğini duyurdu. Çatışmalar sonucunda 4,5 milyon kişi ülke içinde yerinden edilirken, 1,2 milyon kişi de komşu ülkelere düzensiz sınır ötesi ilerleyiş yaşadı. Çatışmalarda en az 3.000 kişi hayatını kaybederken, 6.000'den fazla kişi yaralandı.

 • 11.10.2023 11 Eki 17:19 BM, Etiyopya'daki Sığınmacılara Gıda Dağıtımını Yeniden Başlattı

  BM, Etiyopya'daki Sığınmacılara Gıda Dağıtımını Yeniden Başlattı BM Dünya Gıda Programı, güvenlik önlemleri ve kontrollerinin sağlanmasının ardından Etiyopya'da yaklaşık 900 bin sığınmacıya gıda dağıtımını yeniden başlattı. Sudan'dan kaçan yeni gelenler de dahil olmak üzere 5 bölgedeki sığınmacı kamplarında yaşayan aileler, Haziran 2023'te gıda dağıtımlarının durdurulmasından bu yana ilk kez gıda paketleri alıyor. Etiyopya'nın ayrıca çoğunluğu Somali, Güney Sudan ve Eritre'den gelen 850 bin sığınmacıya ev sahipliği yaptığı belirtiliyor.

 • 11.10.2023 11 Eki 02:49 Türkiye, Güney Sudan'a askeri malzeme hibesinde bulundu

  Türkiye, Güney Sudan'a askeri malzeme hibesinde bulundu Türkiye, Güney Sudan makamlarının talebi üzerine, 2018'deki anlaşma çerçevesinde yeni oluşturulan Birleşik Orduya 75 bin adet askeri üniforma ve ilişkili malzeme hibesinde bulundu. Türkiye'nin Cuba Büyükelçisi Erdem Mutaf, Savunma Bakanlığı'nda düzenlenen törenle malzemeleri Güney Sudan makamlarına teslim etti. Güney Sudanlı yetkililer, Türkiye'nin desteğinden memnuniyetlerini dile getirerek teşekkürlerini iletti. Hibe edilen askeri malzemenin bir kısmı hava yoluyla, diğer kısmı ise deniz ve kara yoluyla Güney Sudan'a ulaştırıldı.

 • 09.10.2023 09 Eki 11:41 Sudan Ulusal Cephesi Lideri: HDK Silah Bırakmalı

  Sudan Ulusal Cephesi Lideri: HDK Silah Bırakmalı Sudan Ulusal Cephesi lideri Muhammed Ahmed el-Emin Tirik, ülkede süren iç savaşla ilgili olarak Hızlı Destek Kuvvetlerinin (HDK) silah bırakması gerektiğini belirtti. Tirik, sivil hükümet kurma bahanesiyle ülkenin bu duruma getirildiğini savunarak, krizin ulusal uzlaşıyla çözülebileceğini vurguladı. Ayrıca, İngiltere'nin ordu ile HDK'yi eşit gösteren karar taslağına tepki gösteren Tirik, dış müdahalenin olduğunu dile getirdi ve HDK'nin isyanına son vermesi gerektiğini söyledi.

 • 06.10.2023 06 Eki 17:34 UNICEF: Afetler 6 yılda 43,1 milyon çocuğu yerinden etti

  UNICEF: Afetler 6 yılda 43,1 milyon çocuğu yerinden etti Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), hava koşullarına bağlı afetler nedeniyle 6 yılda 43,1 milyon çocuğun ülke içinde yerinden edildiğini açıkladı. UNICEF'in yayınladığı rapora göre, sel, fırtına, kuraklık ve orman yangınları gibi hava koşullarından kaynaklanan felaketler sonucunda 44 ülkede 43,1 milyon çocuk yerinden edildi. Raporda ayrıca, çatışmaların yaşandığı ve yoksullukla mücadele eden ülkelerdeki çocukların yerinden edilme riskinin diğer ülkelere kıyasla daha yüksek olduğu belirtildi.

 • 06.10.2023 06 Eki 17:08 Hava Koşullarına Bağlı Afetler 6 Yılda 43,1 Milyon Çocuğu Yerinden Etti

  Hava Koşullarına Bağlı Afetler 6 Yılda 43,1 Milyon Çocuğu Yerinden Etti Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 2016 ile 2021 yılları arasında hava koşullarına bağlı afetler nedeniyle 44 ülkede 43,1 milyon çocuğun ülke içinde yerinden edildiğini açıkladı. Sel, fırtına, kuraklık ve orman yangınları gibi felaketler sonucunda günde ortalama 20 bin çocuk yerinden edilirken, en çok etkilenen ülkeler Dominika, Vanuatu, Somali ve Güney Sudan olarak belirlendi. UNICEF raporuna göre, önümüzdeki yıllarda hava olaylarının daha sık ve şiddetli olmasıyla birlikte çocukların yerinden edilme riski artacak.

 • 04.10.2023 04 Eki 19:34 Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız, Afrika'nın uluslararası sistemdeki önemine dikkati çekti Açıklaması

  Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız, Afrika'nın uluslararası sistemdeki önemine dikkati çekti Açıklaması Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Afrika'nın uluslararası sistemdeki siyasi gücünün artmasının önemine işaret ederken "Afrika Türkiye'ye güvenebilir, Türkiye de Afrika'ya güvenmelidir.

 • 04.10.2023 04 Eki 17:32 Cezayir ile Güney Sudan Arasında İletişimi Geliştirmek İçin Mekanizma Kurulacak

  Cezayir ile Güney Sudan Arasında İletişimi Geliştirmek İçin Mekanizma Kurulacak Cezayir ile Güney Sudan arasında siyasi istişareler için bir mekanizma kurulması amacıyla mutabakat zaptı imzalandı. Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmed Attaf, Güney Sudan Dışişleri Bakanı James Pitia Morgan ile gerçekleştirdiği görüşmede, ikili işbirliğini canlandırmanın yolları ve beklentiler ele alındı. İki bakan, iletişimi geliştirmek amacıyla siyasi istişareler için bir mekanizma kurulması konusunda anlaşmaya vardı.

 • 03.10.2023 03 Eki 15:53 Güney Sudan'da Artan Açlık Problemi İçin 526 Milyon Dolarlık Kaynağa İhtiyaç

  Güney Sudan'da Artan Açlık Problemi İçin 526 Milyon Dolarlık Kaynağa İhtiyaç Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), Güney Sudan'da artan açlık problemiyle mücadele için 526 milyon dolardan fazla kaynağa ihtiyaç olduğunu bildirdi. WFP Güney Sudan Direktörü Mary-Ellen McGroarty, ülkede yaşanan açlıkla mücadeleye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. McGroarty, finansman eksikliği nedeniyle erzak miktarının yarı yarıya düşürüldüğünü ve insanların günde 300 gramdan az gıda aldığını belirtti. Güney Sudan'da ailelerin yüzde 90'ının yemek yemeden birkaç gün geçirdiği ve her 5 çocuktan 1'inin yetersiz beslendiği ifade edildi.

 • 29.09.2023 29 Eyl 17:03 BM: Sudan ve Güney Sudan, yardım çalışanları açısından dünyanın en tehlikeli ülkeleri

  BM: Sudan ve Güney Sudan, yardım çalışanları açısından dünyanın en tehlikeli ülkeleri Birleşmiş Milletler (BM), Sudan ve Güney Sudan'ın yardım çalışanları açısından dünyanın en tehlikeli ülkeleri olduğunu bildirdi. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, Yardım Çalışanı Güvenliği Veri Tabanı'nın istatistiklerine göre bu yıl dünya genelinde ölen 71 sağlık çalışanından 22'sinin Güney Sudan'da, 19'unun ise Sudan'da yaşamını yitirdiğini belirtti. Sudan ve Güney Sudan, yardım çalışanları açısından dünyanın en tehlikeli ülkeleri olarak nitelendiriliyor.

 • 29.09.2023 29 Eyl 12:11 Güney Sudan ve Rusya enerji alanında işbirliği için anlaştı

  Güney Sudan ve Rusya enerji alanında işbirliği için anlaştı Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesi konusunda anlaştı. İki lider, ticaret, yatırım, enerji ve diğer sektörlerdeki ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda mutabık kaldı. Ayrıca, Güney Sudan'da yapılacak devlet başkanlığı seçimleri ve ülkedeki siyasi ve güvenlik sorunları ele alındı.

 • 28.09.2023 28 Eyl 16:10 Rus Otomobil Markası Lada, Etiyopya'da Üretim Yapacak

  Rus Otomobil Markası Lada, Etiyopya'da Üretim Yapacak Rus otomobil markası Lada, Etiyopya'da üretim yapacak ve bölge ülkelerde satışa sunulacak. Etiyopya'nın Moskova Büyükelçisi Cham Ugala Uriat, Lada'nın Etiyopya'da üretime başlayacağını duyurdu. Üretilen otomobiller, Sudan, Güney Sudan, Kenya ve Somali gibi diğer Afrika ülkelerine gönderilecek.

 • 27.09.2023 27 Eyl 12:01 Güney Sudan Devlet Başkanı 2024 seçimi için yasa tasarısını imzaladı

  Güney Sudan Devlet Başkanı 2024 seçimi için yasa tasarısını imzaladı Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, iç savaş yüzünden hiç seçimin yapılamadığı ülkesinde planlanan 2024 seçimi için hazırlanan yasa tasarısını imzaladı. Tasarının yasalaşmasıyla ülke seçim hazırlıklarına başlayacak. Yeni yasa ile devlet başkanı milletvekillerinin bir bölümünü seçebilecek ancak muhalefet bu düzenlemeye karşı çıkıyor. Güney Sudan, Mayardit'in lideri olduğu Sudan Halk Kurtuluş Hareketi'nin yeniden aday olacağı 2024'te seçim yapacak. Ülke, iç savaş ve siyasi kriz nedeniyle zor bir süreçten geçiyor.

 • 23.09.2023 23 Eyl 11:27 Sudan'daki çatışmalardan kaçanların sayısı 5,3 milyona ulaştı

  Sudan'daki çatışmalardan kaçanların sayısı 5,3 milyona ulaştı Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Sudan'da Nisan ayından bu yana devam eden çatışmalar nedeniyle yaklaşık 5,3 milyon kişinin evlerini terk ederek Sudan'a ya da komşu ülkelere sığındığını açıkladı. Sudan içinde ise 4,2 milyondan fazla insanın yerlerinden edildiği ve 3.929 noktaya yerleştirildiği belirtildi. BM öncülüğündeki insani yardım çağrısının ise yetersiz kaldığı ve sadece ihtiyaç duyulanın yüzde 31'inin finanse edildiği ifade edildi.

 • 19.09.2023 19 Eyl 02:38 Erdoğan, BM Genel Kurulu'na hitap edecek: New York'taki toplantılarda hangi konular tartışılacak?

  Erdoğan, BM Genel Kurulu'na hitap edecek: New York'taki toplantılarda hangi konular tartışılacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap edecek.

 • 18.09.2023 18 Eyl 11:05 Afrika'nın BM'deki temsiliyet sorunu

  Afrika'nın BM'deki temsiliyet sorunu Afrika kıtası, sahip olduğu nüfus ve geniş coğrafyaya rağmen Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluşta yeterli güç ve temsile sahip değildir. BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) sadece 3 üye bulunan Afrika, kendi kıtası hakkında karar alamamakta ve önemli kararlarda etkili olamamaktadır. Afrika ülkeleri, BMGK'de daha fazla temsil edilmek ve veto yetkisi kazanmak için reform taleplerinde bulunmaktadır.

 • 16.09.2023 16 Eyl 20:39 Sudan'ın Egemenlik Konseyi Başkanı Uganda'yı ziyaret etti

  Sudan'ın Egemenlik Konseyi Başkanı Uganda'yı ziyaret etti Sudan'ın Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, ülkesindeki çatışmalardan endişe duyan komşu ve bölge ülkelerine yaptığı gezi kapsamında Uganda'yı ziyaret etti. Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, Burhan'ı kabul etti. Ziyarette Sudan ve Uganda arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra Sudan'daki durum da ele alındı.

 • 15.09.2023 15 Eyl 15:42 Türkiye dibe vurdu! Dünya sıralamasındaki yerimiz içler acısı

  Türkiye dibe vurdu! Dünya sıralamasındaki yerimiz içler acısı FIBA Dünya Kupası 2023'ün ardından açıklanan yeni dünya sıralamasında ABD liderliğe yükseldi. Türkiye ise 8 basamak gerileyerek 24. sıraya yerleşti. Almanya ise şampiyonluk sonrası ilk kez ilk üçe girerek 3. sıraya yükseldi.

 • 14.09.2023 14 Eyl 06:05 Somaliland'de Mobil Uygulama ile Okuma Yazma Öğrenmek

  Somaliland'de Mobil Uygulama ile Okuma Yazma Öğrenmek Somaliland'de düşük okuma yazma oranıyla mücadele eden birçok kişi, mobil uygulama sayesinde okuma yazma öğreniyor. Daariz adlı uygulama, Afrika Boynuzu bölgesinde 410 bin kişiye okuma yazma öğretmiş durumda. Bu uygulama sayesinde Hodan Artan gibi birçok kişi, kısa sürede ilerleme kaydederek Somali dilindeki öyküleri okuyup anlayabiliyor. Somaliland hükümeti ve UNICEF'in eğitime ortak yatırım kararı almasına rağmen ilerleme yavaş olmuştu. Ancak Sahamiye Vakfı'nın kurucusu İsmail Ahmed, Daariz uygulamasıyla okur-yazarlık sorununu çözmek için kusursuz bir yol bulduğunu düşünüyor. Bu uygulama, ücretsiz ve internete ihtiyaç duymadan kullanılabiliyor ve geleceğin öğrenme yöntemi olarak görülüyor.

 • 11.09.2023 11 Eyl 19:22 Sudan ve Eritre arasında ikili ilişkilerin güçlendirilmesi görüşüldü

  Sudan ve Eritre arasında ikili ilişkilerin güçlendirilmesi görüşüldü Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki ile iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesini görüştü. Görüşmede, Sudan ve Eritre arasındaki ikili ilişkiler ve bu ilişkileri güçlendirmenin yolları ele alındı.

Advertisement