Son Dakika Haberleri: 'Kırmızı Fularlı Kız' Deniz Karacagil'in Anne Ve Babası Gözaltına Alındı

'Kırmızı Fularlı Kız' Deniz Karacagil'in Anne Ve Babası Gözaltına Alındı

8 gün önce

Kamuoyunda taktığı kırmızı fularıyla tanınan Ayşe Deniz Karacagil'in anne ve babası, cenaze dönüşü 'terör örgütü propagandası' yapmak suçundan gözaltına alındı.

Gezi Parkı eylemleri sırasında taktığı kırmızı fularla nedeniyle kamuoyunda 'Kırmızı fularlı kız' olarak bilinen ve mayıs ayı sonunda  Rakka'da hayatını kaybeden  Ayşe Deniz Karacagil'in anne ve babası  Sabiha Gökçen Havalimanı'nda gözaltına alındı.

RAKKA'DA DÜZENLENEN CENAZE TÖRENİNE KATILMIŞLARDI

Anne ve babası Ömer Karacagil ile  Nuray Erçağan,  Rakka'da IŞİD ile çatışmada öldürülen kızları için YPG tarafından  Kobani'de düzenlenen cenaze törenine katılmışlardı.

GEREKÇE: TERÖR PROPAGANDASI

Gözaltı gerekçesinin 'terör örgütü propagandası' yapmak olduğu ifade edilirken, Karacagil ve Erçağan'ın  Kartal'daki  Anadolu Adliyesi'ne götürüldüğü kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Karacagil,  Antalya'da Gezi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle 'örgüt üyeliği'nden 98 yıla kadar hapsi istendikten sonra  PKK'ya katılarak 'Destan Yörük' kod adını almıştı.

Daha sonra  Suriye'ye geçen Karacagil, YPG öncülüğündeki Demokratik  Suriye Güçleri'ne (DSG) bağlı Enternasyonal Özgürlük Taburu'nda IŞİD'e karşı savaşırken 29 Mayıs'ta hayatını kaybetmişti.

Karacagil,  Suriye'nin  Kobani kentinde toprağa verilmiş, cenazeye  Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan  Suriye'ye geçen annesi  Nuray Erçağan ve babası Ömer Faruk Karacagil de katılmıştı.


Ayşe Deniz Karacagil)Şırnak Şehidi Şenel Ağıl'ın Şehadet Haberi Tokat'taki Ailesini Yasa Boğdu ABD'den Yüzsüz İtiraf: Terör Örgütü PKK ve YPG Küçük Çocukları Kaçırıp Savaştırıyor
Şırnak Şehidi Sinan Hamza'nın Babaannesinin Evine Acı Haber Ulaştı Fırtına Obüsleri Afrin'de Bulunan PKK/YPG Mevzilerini Vurdu