Küme Düşme Yok Ama... - Son Dakika

Küme Düşme Yok Ama...

02.01.2012 09:05
Küme Düşme Yok Ama..., System.String[]

'Bir sezonluk af' artı '58.maddeye ince ayar' uygulaması, tavsiye kararı olarak 26 Ocak'taki toplantıdan çıkartılacak.

Galatasaray, Trabzon, Bursa ve Orduspor'un '58. maddenin değişmesine karşıyız' çıkışlarına karşılık 26 Ocak'ta büyük çoğunluk maddede yapılacak 'Bir sezonluk af' artı '58. maddeye ince ayar' uygulamasını tavsiye kararı olarak toplantıdan çıkartacak.

Akşam Gazetesi'nin özel haberine göre; ana hatları ile bakıldığında düşünülen kritik plan sonrasında hem 'sistem devam edecek' hem de Türk futbolu tarihi şike operasyonundan en az zararla çıkmış olacak.

BU SÜREÇLE İLGİLİ 2 KONU ÇOK KRİTİK

SORU- 1: 20102-11 sezonu için 'af' çıkacak ama geçen sezonun şampiyonluk kupası el değiştirecek mi?

YANIT: Bu konuda çeşitli planlar var ancak somut düşünülen bir plan yok.

İşte gündemdeki alternatifler:

1- Sezon küme düşme olmadan tescil edilecek, F.Bahçe şampiyon unvanını koruyacak.. O sezonun sıkıntılarından dolayı sadece puan silme ve para cezaları uygulanacak.

2- Sezon dondurulacak.. 2010-2011 ile ilgili şampiyonluk F.Bahçe'den geri alınacak feket yeni bir şampiyon ilan edilmeyecek.

3- Şampiyonluk el değiştirecek. Trabzonspor'un isteği bu yönde. Ancak bu en son ihtimal olarak görülüyor çünkü Trabzon da iddianamade yer alıyor ve yargılanıyor.

İşte bu 3 ihtimal üzerinde çalışılıyor. Ancak ilk 2 uygulamadan birisi hayata geçebilir.

TFF kararı alır, lige ceza yansır

SORU- 2: Puan silme ve para cezaları suçlanan takımlar için nasıl uygulanacak?

İşte bunun yanıtı Sion örneği...

İsviçre Federasyonu, FIFA ile mahkemelik olan Sion'un 36 puanını sildi. Evrensel hukuk kuralları gereği de Sion'a ceza hemen uygulandı, böylece İsviçre takımı liderken sonuncu sıraya indi. Şu an -5 puanla yoluna devam edecek, ligde kalmaya çalışacak.

Aynı olaylar Türkiye'de de işleyecek...

Olağan Genel Kurul'da bir tavsiye kararı çıkacak. 58. madde değişmeyecek ama yapılacak ayarla puan silme ve para cezaları getirilecek. Bu genel görüş ışığında Federasyon yönetimi toplanıp bir karar verecek. Karar bu doğrultuda çıkarsa, yani 'küme düşme olmayacak, puan silme ve para cezası verilecek' şeklinde karar alınırsa hemen uygulanacak... Çünkü hukuk bunu gerektiriyor. İsviçre ve İtalya örnekleri.. Sion'a ceza hemen kesildi, İtalya'da cezalar haziran ayında kesildi, yeni sezona bu cezalarla başlandı.

8 takım da puan silme cezası alabilir

Böylece hemen soruşturmada adı geçen F.Bahçe, Beşiktaş, Trabzon, Sivas, Manisa, İstanbul Belediyesi, Mersin İY, Giresun takımları ile ilgili yaptırımlar uygulanacak.

Bu süreçte TFF kararı şubat ayını bulacak, Etik Kurulu'nun raporu da bu doğrultuda belli olacak.. TFF de değişen maddeyi bu rapor sonrasında hayata geçirecek..

Maç maç ceza değil paket ceza sistemi

Buna göre şike ile suçlanan F.Bahçe ve suçlu bulunan kulüpler eldeki veriler ışığında maç maç değil paket ceza sistemine girecek.

Örneğin F.Bahçe -20 veya -25 puanla cezalandırılacak. Cezalar suçlanan maça göre belirlenecek. Yani1'er maçta şike yaptığı belirlenen veya teşvik verdiği kesinleşen kulüpler -5 veya -7 puan ceza alacak..

Etik Kurulu raporu da dikkate alınır

TFF yönetim kurulunda resmi karar çıktığı an ceza Süper Lig puan durumuna yansıyacak. Eğer F.Bahçe -20 puan ceza alırsa, o hafta eğer 55 puanda ise ligde 35 puanla devam edecek. Yine Sivas, İBB gibi takımlar şikeden suçlu ile 5 puan düşürülerek ligi sürdürecek. Aynı durum Etik Kurulu'nun ilk raporunda suçlu bulunmayan Trabzon ve Beşiktaş da 20 Temmuz sonrasındaki belgelerde suç unsuruna rastlanması halinde de uygulanacak.

Hem kamu vicdanı hem de UEFA vicdanı

Ne kadar puan silme uygulanacağı şu an kesin değil.. TFF bu noktada hem kamu vicdanın ikna olmasına bakacak hem de UEFA'nın Türkiye'ye yaptırım uygulamamak için ikna olmasını esas alacak. Özellikle UEFA 58. maddede 'küme düşme'nin kaldırılmasına %100 karşı. Ancak 'İlle de küme düşme olsun demiyoruz ama bu olayları cezasız geçemezsiniz' diyen UEFA, '1 kerelik af' ve 'Puan silme-para cezaları' maddelerinin detay olarak yer almasını kabul ediyor. TFF'nin bu takımlardan sileceği puan sayısı bu nedenle UEFA'nın ikna olması için de yeterli cezalandırma yöntemi olacak...

Fener Avrupa bileti alsa da gidemez!

Bu durumda UEFA, yeni sezonda Türk takımlarını Avrupa Kupaları'na alacak. Ancak şike soruşturmasında F.Bahçe, Beşiktaş ve Trabzon'dan suçlu bulunan takımları yeni sezon öncesinde Disiplin Kurulu'na sevk edebilir ve yeni cezalar getirebilir. F.Bahçe'nin CAS davası nedeniyle UEFA'nın yeni sezon başında Fener'i Avrupa Kupaları'na katılması halinde Disiplin Kurulu'na sevk etmesi ve Avrupa'ya almaması bekleniyor.

Küme Düşme Yok Ama...
Küme Düşme Yok Ama...

Kaynak: Sporx.com

Son Dakika Spor Küme Düşme Yok Ama... - Son Dakika Spor


YORUMLAR
500

Son Dakika

Meteoroloji 23:50 Meteoroloji "Çok tedbirli olun" diyerek uyardı! Bugün için 11 ilde turuncu ve sarı kodlu alarm verildi Sergen Yalçın, A Milli Takım Teknik Direktörü Kuntz'un sözlerine ateş püskürdü: Kıvırtmasın 23:46 Sergen Yalçın, A Milli Takım Teknik Direktörü Kuntz'un sözlerine ateş püskürdü: Kıvırtmasın DEVA'ya en çok oy hangi partiden geldi? Babacan ellerindeki son anketin rakamlarını verdi 23:16 DEVA'ya en çok oy hangi partiden geldi? Babacan ellerindeki son anketin rakamlarını verdi
Oto tamircisi önce eşini, sonra kendisini silahla vurarak intihar etti 22:08 Oto tamircisi önce eşini, sonra kendisini silahla vurarak intihar etti Son Dakika! BM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya göç resti: Tahammülümüz kalmadı 21:38 Son Dakika! BM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya göç resti: Tahammülümüz kalmadı Aleyna Tilki'nin sevgili paylaşımı ezber bozdu: Bu çağın tabularını kabul etmiyorum 19:40 Aleyna Tilki'nin sevgili paylaşımı ezber bozdu: Bu çağın tabularını kabul etmiyorum
Son Dakika! Biden, bu sözleriyle İsrail'i kızdıracak: İsrail-Filistin sorununda en iyisi iki devletli çözüm 17:45 Son Dakika! Biden, bu sözleriyle İsrail'i kızdıracak: İsrail-Filistin sorununda en iyisi iki devletli çözüm 12 yaşındaki çocuğa 3 yıl boyunca cinsel istismarda bulunmuş! 77 yaşındaki şahıs tutuklandı 17:03 12 yaşındaki çocuğa 3 yıl boyunca cinsel istismarda bulunmuş! 77 yaşındaki şahıs tutuklandı
Advertisement