Son Dakika Haberleri: Kuzey Kore, Gizemli 'Ultra-modern' Silahını Başarıyla Denediğini Açıkladı
BBC

Kuzey Kore, Gizemli 'Ultra-modern' Silahını Başarıyla Denediğini Açıkladı

5 ay önce

ABD ile Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda uzlaşma sağlayan Kuzey Kore, yeni geliştirdiği 'ultra-modern' bir taktik silahı başarıyla denediğini duyurdu,

Kuzey Kore, 'ultra-modern' bir taktik silahı başarıyla denediğini duyurdu, ancak bu silahın ne olduğunu açıklamadı. Gizemli silahın son bir yıl içerisinde geliştirildiği ifade edildi.

KUZEY KORE LİDERİ DE KATILDI

Resmi haber ajansı KCNA, Ulusal Savunma Bilimleri Akademisi'ndeki denemeye Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un da katıldığını bildirdi. Bu, Kuzey Kore'nin son bir yılda gerçekleştirdiğini açıkladığı ilk silah denemesi.

TRUMP İLE UZLAŞMA SAĞLANMIŞTI

Haziran'daki zirvede ABD Başkanı Donald Trump ve Kim Jong-un arasında, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda uzlaşma sağlanmıştı. Ancak anlaşmanın ayrıntıları açıklanmamıştı. Birçok uzman, Kuzey Kore'nin silah geliştirme çabalarına son verme ya da füze üslerini kapatma sözü vermediğine dikkat çekiyor.

GÜNEY KORE: SİLAHIN NE OLDUĞUNU ARAŞTIRIYORUZ

Güney Kore, denenen silahın ne olduğunun araştırıldığını açıkladı. İki Kore'nin birleşmesi çabalarından sorumlu bakanlık da, Kuzey Kore'nin açıklamasında "stratejik silah" ifadesine yer verilmediğini, bu yüzden bir konvansiyonel silahın denenmiş olabileceğini duyurdu.

BİR AÇIKLAMA DA ABD'DEN GELDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise "Trump-Kim görüşmesinde verilen sözlere bağlı kalınacağı inancınını koruduklarını" söyledi.

BBCFiyatı 5 Kat Arttı! Akkuş'ta Coğrafi İşaretle Tescillenen Fasulye, Yok Satıyor Tek Celsede Boşanan Sunucu Meltem Acet, Eşinden Rekor Tazminat Alacak Traklar'a Ait 4 Bin Yıllık Kaya Anıtları Bulundu