Mardin'de 'Kürt Diliyle Felsefe Çalıştayı' - Son Dakika

Mardin'de 'Kürt Diliyle Felsefe Çalıştayı'

31.10.2013 14:09
Mardin'de 'Kürt Diliyle Felsefe Çalıştayı', System.String[]

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından 'Sosyal ve Beşeri Bilimlerde Kürtçenin Kullanımı.

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından 'Sosyal ve Beşeri Bilimlerde Kürtçenin Kullanımı: Kürt Diliyle Felsefe' temasıyla Kürtçe'nin Kurmanci ve Sorani lehçeleriyle bir çalıştay düzenlendi.

Mardin Artuklu Üniversitesi'nce düzenlenen 'Kürt Diliyle Felsefe Çalıştayı'na dilbilim ve felsefe alanlarında uzman, çok sayıda yerli ve yabancı akademisyen katıldı. Bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen çalıştayda, farklı oturumlarda sunumlar gerçekleştirildi. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Kürdolojinin, 2008 yılı Eylül ayı itibariyle kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi'nin kuruluş felsefesi içindeki en önemli akademik bileşenini oluşturduğunu ifade etti. Bunda, ümmetin dört ana lisanından biri olan Kürtçenin tarihi ve politik sebeplerden dolayı ihmale uğraması, mazlum bir lisan ve kültür haline düşmesi, bunun yanında muazzam bir potansiyeli, enerjiyi, dinamizmi ihtiva etmesinin ana etkenlerden biri olduğuna işaret eden Omay, 'Kürtçe Felsefe Çalıştayı'nın Kürdolojideki çalışmaların önemli ikinci basamağı oluşturduğunu söyledi.

Omay, dilbilim çalışmalarının, bir dilin kendisini medeniyet alemine ispat etmesi, geliştirmesi ve ortaya koyması açısından önemli olduğunu vurgulayarak bunun farklı akademik alanlarda o lisanın olgunlaşmasıyla çok yakından ilişkili olduğunu belirtti.

Konuşmasında sık sık Muhyiddinİbn-i Arabi, Jean Paul Sartre, Descartes ve Mevlana Celaleddin-i Rumi'den alıntılar yaparak konuşmasını sürdüren Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, felsefe çalışmasının aynı zamanda bir dil çalışması olduğunun da altını çizerek, "Bu çalıştayın Kürt halkına, Türkiye Cumhuriyeti'ne, bölgemize ve evrensel değerlere katkı sağlayacak feyizli,verimli bir çalıştay olmasını diliyorum" dedi.

Çalıştay, karşılıklı soru ve cevapların ardından sona erdi. - MARDİN

Mardin'de 'Kürt Diliyle Felsefe Çalıştayı'
Mardin'de 'Kürt Diliyle Felsefe Çalıştayı'

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Mardin'de 'Kürt Diliyle Felsefe Çalıştayı' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı 438 liradan işlem görüyor Sosyal medyada akılalmaz tuzak: Her sorunu çözdüklerini iddia edip büyü kargoluyorlar Yarı çıplak paylaşımlarına devam eden Deniz Akkaya, bu kez de yastık pozuyla olay oldu Her şey bir anda olup bitti! Bursa'daki şiddetli fırtına kameralara anbean yansıdı Biden'dan "Putin'le ne konuştunuz?" diye soran muhabire esprili yanıt: Seni konuştuk, iyi dileklerini iletti Çağla Şıkel'e "Memelerini göstermemeyi öğret" diyen Arto, tazminat ödeyecek Arazi çalışmaları sonucunda keşfedilen Tel Işkını, dünyada sadece Adıyaman'da yetişiyor Zorla dilendirilen 21 Suriyeli çocuk kurtarıldı, ifadeleri kan dondurdu: Para götürmeyince dövüyorlardı