Milli Birlik Komitesinin Son Üyesi Hayatını Kaybetti - Son Dakika

Milli Birlik Komitesinin Son Üyesi Hayatını Kaybetti

29.05.2017 14:23

Milli Birlik Komitesinin son üyesi hayatını kaybetti 27 Mayıs 1960'da iktidarı ele geçiren askerlerin kurduğu Milli Birlik Komitesi içerisinde Albay Alparslan Türkeş önderliğindeki 14'ler grubunda yer alan Yüzbaşı Ahmet Er, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti 2014 yılında Cumhurbaşkanı...

Milli Birlik Komitesinin son üyesi hayatını kaybetti

27 Mayıs 1960'da iktidarı ele geçiren askerlerin kurduğu Milli Birlik Komitesi içerisinde Albay Alparslan Türkeş önderliğindeki 14'ler grubunda yer alan Yüzbaşı Ahmet Er, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

2014 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Er'i telefonla arayarak, 'geçmiş olsun' dileklerini iletmişti.

MANİSA - Türkiye'de, 27 Mayıs 1960 darbesi sonrası kurulan Milli Birlik Komitesinin son üyesi emekli Yüzbaşı Ahmet Er (90), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Yaşlılığa bağlı olarak yaklaşık 2 aydır Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesinde tedavi gören Ahmet Er, bugün saat 13.00 sıralarında hayata gözlerini yumdu. 27 Mayıs 1960'da iktidarı ele geçiren askerlerin kurduğu Milli Birlik Komitesi içerisinde Albay Alparslan Türkeş önderliğindeki 14'ler grubunda yer alan Yüzbaşı Ahmet Er'in yarın (Salı) öğle namazını müteakip yaşadığı Sünnetçiler Mahallesi camisinde cenaze töreni düzenlenecek.

Öte yandan 2014 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Ahmet Er'i telefonla arayarak, 'geçmiş olsun' dileklerini iletmişti.

Ahmet Er kimdir ?

Ahmet Er, ilkokulu doğduğu köyde bitirdi, ortaokulu Akhisar'da tamamladı. 1947 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nden mezun olup aynı yıl Kara Harp Okulu'na girdi. 1950 yılında Kara Harp Okulu'ndan Teğmen rütbesi ile orduya ve jandarma sınıfına katılan Ahmet Er, memleketin birçok yerlerinde ordunun çeşitli kademelerinde görev ifa etti. 27 Mayıs 1960 harekatı içinde de görev aldı. Ahmet Er, Milli Birlik Komitesi üyesi olarak hizmet etti sonra otuz sekiz kişilik Milli Birlik Komitesi üyeleri arasında meydana gelen ihtilaf sonucu yurt dışına gönderilen "Ondörtler" grubu arasında yer aldı. 13 Kasım 1960'da Libya Büyükelçiliği Devlet Müşavirliği'ne atandı. 1962'de yurda dönüp doğduğu köye yerleşti. 31 Mart 1965'te Alpaslan Türkeş'le birlikte Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nde siyasete atıldı. CKMP'nin 1969 Şubat ayında Adana'daki kongresinde MHP'ye dönüşümüyle birlikte, bu partinin 12 Eylül darbesine kadar Genel Başkan Yardımcılığı'nı yürüttü. 12 Eylül'den sonra, cuntanın mahkemelerinde yargılandı. Yapmış olduğu tarihi bir savunmayla darbecilere meydan okudu. Tahliye olduktan sonra uzun bir dönem siyasetin dışında kaldı. Milli değerlere bağlı ülkücü gençliğin yetişmesi amacıyla düzenlenen konferanslara konuşmacı olarak katıldı. 7 Temmuz 1992'de Milliyetçi Çalışma Partisi'nden ayrılan Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının kurdukları Büyük Birlik Partisi'nde tekrar siyasete girdi. Partinin Kurucular Kurulu üyeleri arasında yer aldı. Uzun bir dönem bu partinin Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü. Şairler Yazarlar Sanatseverler Derneği üyesi olan Ahmet Er, Türk-İslam kültür ve medeniyeti üzerindeki inceleme ve araştırmalarına devam ediyordu.

Milli Birlik Komitesinin Son Üyesi Hayatını Kaybetti
Milli Birlik Komitesinin Son Üyesi Hayatını Kaybetti
Milli Birlik Komitesinin Son Üyesi Hayatını Kaybetti
Milli Birlik Komitesinin Son Üyesi Hayatını Kaybetti

Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Milli Birlik Komitesinin Son Üyesi Hayatını Kaybetti - Son Dakika


Son Dakika

Algı Eke'den magazin gündemini sarsan 'yasak aşk' itirafı: İğrenç bir şeydi ABD bu kareyi konuşuyor! Melania Trump'ın seçimi veda gününe damga vurdu Trump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdi, Biden anlaşmayı gözden geçirecek Son Dakika: Destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak'ta başlayacak "Ameliyat olmazsam yaza çıkmam" deyip tatile giden Seren Serengil'den eleştirilere yanıt: İstiyorlar ki Seren ölsün! Müge Anlı'ya Ümitcan Uygun cephesinden ölüm tehditleri yağmaya devam ediyor Çıplak halde cansız bedeni bulunan fenomenin boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı 5 gün sonra ölü bulunan doktor, boynunun kırılması sonucu yaşamını yitirmiş