Milli Savunma Bakanı Yılmaz Ilgın'da Açıklaması - Son Dakika

Milli Savunma Bakanı Yılmaz Ilgın'da Açıklaması

15.01.2012 14:00
Milli Savunma Bakanı Yılmaz Ilgın'da Açıklaması, System.String[]

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Bizim rakiplerimiz artık komşu ilçeler değil, komşu iller değil."

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Bizim rakiplerimiz artık komşu ilçeler değil, komşu iller değil. Artık bizim Türk insanının rakibi Almanya, Fransa ve Amerikadakiler" dedi.

Yılmaz, Konya'nın Ilgın ilçesinde Fakı Yapı Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nin yeni binasının açılışında yaptığı konuşmada, eğitime yapılan yatırımın, yatırımların en iyisi olduğunu söyledi.

Aydınlık bir yolda ilerlemek ve ilmin gösterdiği hedefe ulaşabilmek için mutlaka ve mutlaka eğitimin gerektiğini ifade eden Yılmaz, "Çünkü bizim iki tane güzel sözümüz var. Biri, 'hayatta en hakiki mürşit ilimdir' diğeri de 'ilimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.' Bizim bir yolumuz var bu yolu aydınlatan fener eğitimdir" dedi.

Yılmaz, hedeflere eğitimle ulaşılabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bizim rakiplerimiz artık komşu ilçeler değil, komşu iller değil. Artık bizim Türk insanının rakibi Almanya, Fransa ve Amerikadakiler. Böyle bakabilmek lazım. Amerika'daki bir gezi sırasında Amerikalılardan teknoloji transferi istenildiğinde çok net olarak şunu söylediler; 'Siz bizim rakibimizsiniz. Dolayısıyla biz size niye teknoloji transferi yapalım ki...' Buradan da anlaşılıyor ki Amerika bizi rakip görüyor. O halde bizim buradaki kardeşlerimizin, evlatlarımızın rakipleri Kadınhanı, Kulu, Şereflikoçhisar değil. Sizin rakibiniz Fransa, Almanya, Amerika. Onlar hangi düzeye gelmişlerse bizim onların daha da üzerilerine çıkmamız lazım. Hedefiniz ne- Büyük Atatürk söylüyor;

'Çağdaş uygarlıklar seviyesinin üzerine çıkmak.' Onlardan bir adım daha önde olduğumuzda işte biz o zaman hedefe ulaşmış olacağız."

2023 yılında 2 trilyon dolar milli gelir hedeflediklerini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Dünyanın üçüncüsü Japonya'nın 4,5 trilyon dolar. İki trilyon dolarlık bir gayri safi milli hasıla elde ettiğimizde dünyanın ilk 10'u arasında olacağız. Bunu yapar mıyız- Elbette yaparız. Tek şart evlatlarımızın çok iyi yetişmesidir. Eğitimde çok iyi bir yeri yakalarsak Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi bakımından dünyadaki ilk 10 ülke arasına girer ve kişi başı geliri de 25 bin dolar yaparız. Ama bunu insanımızla yapacağız. İnsanımızın eğitim seviyesini artırmakla yapacağız. Gelecek gençlerimizdedir. Gelecek Türkiye'ye aittir. Gençlerimizi iyi eğitirsek ulaşamayacağımız hedef yoktur. Türkiye zor bir coğrafyada bu coğrafyada tutunabilmenin yolu güçlü bir Türkiye ve güçlü bir orduya sahip olmaktan geçiyor. Ancak şu bir gerçek ki savunmaya ayırdığımız bütçenin iki katından fazlasını milli eğitime ayırıyoruz. Milli eğitimde çok şeyleri yaptık daha da yapacak çok şeyimiz var."

Kızlar için eğitim veren bir okulun açılışında olmaktan ayrıca mutlu olduğunu dile getiren Yılmaz, "Bir evde anne okursa çocuklarının hepsi okur. Bu bakımdan erkeklerden önce kızlarımızı okutmak lazım" dedi.

Bakan Yılmaz, daha sonra Ilgın Kent Müzesi'ni ve Lala Mustafa Paşa Külliyesi'ni gezdi.

- KONYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Milli Savunma Bakanı Yılmaz Ilgın'da Açıklaması - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Önce sinemacı Enes Kaya'ya kurşun yağdırdılar sonra eşinin dükkanına saldırdılar 09:02 Önce sinemacı Enes Kaya'ya kurşun yağdırdılar sonra eşinin dükkanına saldırdılar Kayserispor maçı öncesi Fatih Terim ile Muslera kavgası gündemi karıştırdı 07:26 Kayserispor maçı öncesi Fatih Terim ile Muslera kavgası gündemi karıştırdı MHP'den ihraç edilen Atila Kaya'dan partiye zehir zemberek sözler ! Melih Gökçek yorumu çok konuşulur 07:22 MHP'den ihraç edilen Atila Kaya'dan partiye zehir zemberek sözler ! Melih Gökçek yorumu çok konuşulur
Pompalı tüfekle tehditler savurdu, polise doğrultunca omuzundan vuruldu 22:36 Pompalı tüfekle tehditler savurdu, polise doğrultunca omuzundan vuruldu Aleyna Tilki, yurt dışına çıkarak veda paylaşımında bulundu 22:28 Aleyna Tilki, yurt dışına çıkarak veda paylaşımında bulundu Müge Anlı'yı tehdit eden Ümitcan Uygun'a hapis cezası verildi 21:01 Müge Anlı'yı tehdit eden Ümitcan Uygun'a hapis cezası verildi
Miray Daner ile Aras Bulut İynemli arasındaki ilişki herkesi şaşkına çevirdi 18:53 Miray Daner ile Aras Bulut İynemli arasındaki ilişki herkesi şaşkına çevirdi Pakistan uyruklu, evli ve 4 çocuklu adama kaçtı! 18 yaşındaki kadın: Haftanın 3 günü eşiyle, 4 günü de benimle olacak 16:21 Pakistan uyruklu, evli ve 4 çocuklu adama kaçtı! 18 yaşındaki kadın: Haftanın 3 günü eşiyle, 4 günü de benimle olacak
Advertisement