Orhan Pamuk Güney Amerika Turunda - Son Dakika

Orhan Pamuk Güney Amerika Turunda

21.12.2011 10:30
Orhan Pamuk Güney Amerika Turunda, System.String[]

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk son kitabı 'Saf ve Düşünceli Romancı'nın tanıtımı için Güney Amerika'daydı.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk son kitabı 'Saf ve Düşünceli Romancı'nın tanıtımı için Güney Amerika'daydı. Brezilya, Şili, Uruguay ve Arjantin'de çeşitli konferanslara ve söyleşilere katılan Pamuk, ziyaret ettiği tüm ülkelerde okurlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Pamuk yolculuğunun ilk durağı Brezilya'da Sao Paolo ve Porto Alegre şehirlerinde, Fronteiras do Pensamento (Düşüncenin Sınırları) grubunda iki konferans verdi. Fronteiras do Pensamento grubu, 2006 yılında Brezilyalı aydınlar tarafından kuruldu, daha sonra kültür bakanlığının da desteğiyle Brezilya kültür dünyasının önemli referanslarından biri haline geldi. Bugüne kadar Terry Eagleton, Mario Vargas Llosa, Alain de Botton, David Linch, gibi birçok aydının 100'den fazla konferans verdiği grupta ilk defa bir Türk yazar katılımcı olarak yer aldı.

Şili Katolik Üniversitesi ve Uruguay'da birer konferans veren Pamuk'un son durağı ise Arjantin'di. Her zaman hayranı olduğunu söylediği Arjantinli yazar Jorge Luis Borges'in dul eşi Maria Kodima tarafından da kabul edilen Pamuk, okurlarıyla Latin Amerika Sanatları Müzesi MALBA'da buluştu.

Orhan Pamuk, DHA'ya gezi izlenimlerini şöyle aktardı:

'1,5 yıldır Güney Amerika ülkelerini ziyaret etmeyi planlıyordum. Latin Amerika'yı Borges, Garcia Marquez, Cortazar'ın eserleriyle tanıdım. Gençliğimde kendilerinden birçok şey öğrendiğim Carlos Fuentes ve Vargas Llosa'yı da çok okurdum. Bir yeri tanımaya başlamak için en iyi yöntemlerden biri olmasına rağmen tabi ki edebiyatın tek başına koskaca bir kıtayı keşfetmek için yeterli olmadığının farkındayım. Latin Amerika'da beni en fazla etkileyen ve hoşuma giden şey insanlarındaki canlılık ve insancıllık oldu.

Gezdiğim ülkeler arasında Brezilya ve Türkiye arasında çok büyük benzerlikler gördüm. Kalkınma ve gelişmeyle birlikte orta sınıfın kendi kültür ve tarihine sahip çıkma çabaları Türkiye ile benzerlikler gösteriyor.

Güney Amerika şehirleri, özellikle bağımsızlarıyla birlikte moderniteye aynı anda evrilen ve aynı zamanda ekonomik problemler ve çeşitli askeri diktatörlüklerden muzdarip olmalarıyla İstanbulla ve bazı Türk şehirleriyle benzerlikler taşıyor Çürümeye karşı mücadele ederken, yeni modernimizi kurma arzusundaki insanlar. Belki de bu yüzden İstanbul, Latin Amerika'da en fazla satan kitabım oldu.

Güney Amerika ekonomik ve demokratik gelişmelerin yanında futbolun da kıtası. Brezilya'da yayıncım beni Corintians- Palmeiras maçına götürdü. Tam da o gün Corintians'ın efsane oyuncusu doktor Sokrates ölmüştü. Stadta hep birlikte Sokrates anısına durulan saygı duruşu heyacan vericiydi. Biliyorsunuz Brezilya her renkten insanın yaşadığı büyük bir ülke. Maç öncesi sahaya oyuncuların 'Irkçılığa Hayır!' pankartı ile çıkması beni çok etkiledi.

Orhan Pamuk Güney Amerika Turunda
Orhan Pamuk Güney Amerika Turunda
Orhan Pamuk Güney Amerika Turunda

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Orhan Pamuk Güney Amerika Turunda - Son Dakika


Son Dakika

Paraları Türk lirası karşısında değer kazanınca Bulgarlar Edirne'ye akın etti Elini kıyma makinesine kaptıran asker, 2 saatlik operasyonla kurtarıldı Durak dışında olduğu için kendisini almayan şoföre kızan kadın taksiyle takip ettiği otobüsü kırmızıya boyadı Eşini defalarca bıçaklayarak öldüren koca olay yerinde bekledi Macron'dan skandal provokasyon! Peygamberimize hakaret içeren karikatürler kamu binalarına yansıtıldı Ahmet Kural yeni imajını paylaştı, hayranları şaşkınlığını gizleyemedi İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor