Oyun Pazarında Türkiye'nin 2020 İhracat Hedefi 2 Milyar Dolar - Son Dakika

Oyun Pazarında Türkiye'nin 2020 İhracat Hedefi 2 Milyar Dolar

23.08.2017 15:52
Oyun Pazarında Türkiye'nin 2020 İhracat Hedefi 2 Milyar Dolar, System.String[]

Türkiye Girişim, Gelişim ve Teknolojileri (TGGT) Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meriç Enver Eryürek, global oyun pazarında Türkiye'nin 2020 yılı ihracat hedefinin 2 milyar dolar olduğunu söyledi.

Türkiye Girişim, Gelişim ve Teknolojileri (TGGT) Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meriç Enver Eryürek, global oyun pazarında Türkiye'nin 2020 yılı ihracat hedefinin 2 milyar dolar olduğunu söyledi.

Almanya'nın Köln kentinde devam eden Gamescom fuarında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eryürek, inovatif gelişmeler ve teknolojik üretim konusunda hükümetin dernek ve şirketlere çok büyük teşvikler verdiğini ifade etti.

Eryürek, Türkiye'nin global oyun pazarında gittikçe daha fazla önem kazandığını ifade ederek şunları kaydetti:

"Bunun nedeni Türkiye'nin Orta Doğu'da bir merkez olması. Ayrıca Türkiye nüfusunun yüzde 51'i genç, 25 yaşın altında. Gençler teknolojiye meraklı ve profesyonel olarak da bu meraklarını destekliyorlar. Türkiye dünyada Rusya ve Romanya'dan sonra büyüyen üçüncü en büyük oyun pazarı. Türk pazarının büyüme oranı geçen yıl yüzde 24,7 oldu ki; bu rekor büyüme sayılır. Gelecekte de bu büyüme hızla artacak ve tahmin ediyorum 2020 yılında pazar 2 milyar dolar ihracatı görecek."

Yeni buluşlar ve teknolojik gelişmeler konusunda hükümetin verdiği teşviklerden de bahseden Eryürek, "İnovatif gelişmeler, teknolojik üretim konusunda dernekler ve özel şirketler için çok farklı destek sistemleri var devletin verdiği, biz de bunlardan faydalanıyoruz ve bunlar gün geçtikçe artıyor. Çünkü teknolojideki ilerleme hükümet tarafından da fark edilmiş durumda." ifadesini kullandı.

Global oyun pazarında Türkiye'nin geleceğinden ümitli olduklarını söyleyen Eryürek, "Şu an dünya lideri Çin, arkasından Amerika ve Avrupa ülkeleri geliyor, biz 16. sıradayız. Türkiye'deki genç ve oyunlarla ilgilenen nüfus 30,8 milyon, bu da aşağı yukarı bir Avrupa ülkesinin büyüklüğüne eş değer." dedi.

"Gençler desteklenmeli"

Türkiye Oyun Geliştiriciler Derneği (TOGED) Danışmanı Tuğbek Ölek de Gamescom fuarının global oyun sektörü için çok önemli olduğunu, Türkiye'den 100'den fazla profesyonelin bu fuara katılarak Türk oyun sektörünün dünya ile olan bağını güçlendirdiğini söyledi.

Oyun sektörünün ham maddesini; sıkı çalışma ve hayal gücü şeklinde nitelendiren Ölek, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz bu ham maddenin Türk insanında fazlasıyla olduğunu düşünüyoruz. Biz oyunları ürtebildiğimiz sürece dünyaya dağıtmak, ihracat yapmak, tüm dünyaya oynatmak için önümüzde hiç bir engel yok. bizim için önemli olan iş gücü ve yatırımcı yaratabilmek. Ailelerin oyun oynayan, oyun geliştiren çocuklara yaklaşımı çok önemli. Ayrıca eğitim konusunda yeni açılan üniversite bölümlerinin yanı sıra sertifika programları ve teknik kurslara ihtiyacımız var."

Dün Almanya Başbakanı Angela Merkel'in açılışını yaptığı ve 54 ülkeden 910 firmanın katıldığı fuar, 26 Ağustos'ta sona erecek.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Oyun Pazarında Türkiye'nin 2020 İhracat Hedefi 2 Milyar Dolar - Son Dakika


Son Dakika

ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı 24 yaşındaki genç kız, kaldığı rezidansta kendini asarak hayatına son verdi Kan donduran vahşet! Ünlü dizilerde çalışan set asistanını bıçakla öldürdüler, ormanda yakarak yok etmek istediler Salgınla mücadelede toplumda her 4 kişiden 3'ü tam kapatma istiyor EDHO dizisi ekibinden 3 kadına otel odasında dehşeti yaşatan saldırganların görüntüleri ortaya çıktı Kadir Şeker'in babası: Oğlumun masum olduğu bir kez daha ortaya çıktı Son Dakika! ABD'li Moderna'nın koronavirüs aşısı ciddi vakalarda %100 etki sağladı 6 yaşında burnuna soktuğu bozuk para 53 yıl sonra çıkarıldı