Son Dakika Haberleri: Refah Sınır Kapısı, 10 Yıl Aradan Sonra İlk Kez Filistin'in Kontrolünde Geçişlere Açıldı

Refah Sınır Kapısı, 10 Yıl Aradan Sonra İlk Kez Filistin'in Kontrolünde Geçişlere Açıldı

2 yıl önce

Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki Refah sınır kapısı, 10 yıl aradan sonra, Fetih ile Hamas arasında varılan uzlaşma sonucu ilk defa Filistin yönetimi kontrolünde geçişlere açıldı.

Refah sınır kapısı, 10 yıl aradan sonra ilk defa Filistin yönetimi kontrolünde geçişlere açıldı.

İNSANİ DURUMLAR İÇİN PAZARTESİYE KADAR AÇIK OLACAK

Mısır makamları, bugünden itibaren pazartesiye kadar insani durumlar için Refah Sınır kapısının açıldığını, ayrıca 7 yakıt tankerinin geçişine izin verildiğini duyurdu.

"FİLİSTİN UZLAŞI HÜKÜMETİNİN İLK ÇALIŞMASI"

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Müfit el-Hasayine, Refah Sınır Kapısında düzenlediği basın toplantısında, sınır kapısının Filistin Yönetimi kontrolünde geçişlere açılmasını takdir ederek, "Bugün bu açılışın Filistin Uzlaşı Hükümeti'nin Gazze'de görevi devralmasından bu yana ilk çalışması olduğunu düşünüyoruz." dedi.

"GAZZE'DEKİ TÜM SORUMLULUKLARI ALMAYA HAZIRIZ"

Hasayine, Filistin Yönetimi olarak Gazze'deki tüm sorumlulukları devralmaya hazır olduklarına bir kez daha vurgu yaparak Kasım'ın 21'inde Mısır'ın başkenti Kahire'de Filistin uzlaşısı için bir araya gelecek olan Filistinli gruplara uzlaşı müzakerelerinin sonuçlanması için destek çağrısında bulundu.

"ON BİNLERCE İNSANIN YURT DIŞINA ÇIKMASI GEREKİYOR"

Filistin iç bölünmüşlüğünün Gazze'deki insani durumun daha da kötüleşmesine neden olduğunun altını çizen Hasayine, Gazze'de on binlerce insanın başta sağlık sorunları ve eğitim olmak üzere insani nedenlerden yurt dışına çıkması gerektiğini belirtti.

16 BİN KİŞİ YURT DIŞINA ÇIKMAK İÇİN BAŞVURDU

Hamas tarafından yönetilen Gazze'deki İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Gazze'de insani durumlar nedeniyle yurt dışına çıkmak için 16 bin kişinin başvuru yaptığı belirtiliyor.

SINIR KAPISININ AÇIK KALIP KALMAYACAĞI BELLİ DEĞİL

Mısır makamlarından ise şu ana kadar sınır kapısının daimi geçişler için açık kalıp kalmayacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Hamas ve Fetih heyetleri, Kahire'deki müzakereler kapsamında 12 Ekim'de Filistin'deki bölünmüşlüğü bitiren "uzlaşı anlaşmasını" imzalamıştı. Bu kapsamda, Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümeti, en geç 1 Aralık 2017 tarihine kadar Batı Şeria'da olduğu gibi Gazze'de de tüm görevlerini yerine getirecek.
Tarlasını Süren Çiftçi, Tesadüfen Tarihi Su Tünellerini Buldu Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2'nci 100 Günlük Eylem Planı'nı Açıkladı

9 Kişinin Öldüğü Tren Kazasıyla İlgili Yazar Nihat Genç'ten Skandal Sözler: Kazanın Şifreleri Çarpışma Dizisinde