Ressam ve çizer Şafak Tavkul, belgesel gösterimi ve söyleşiyle anıldı - Son Dakika
Güncel

Ressam ve çizer Şafak Tavkul, belgesel gösterimi ve söyleşiyle anıldı

Ressam ve çizer Şafak Tavkul, belgesel gösterimi ve söyleşiyle anıldı

Ressam, çizer ve karikatür sanatçısı Şafak Tavkul, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'ndeki belgesel gösterimi ve söyleşiyle anıldı.

06.12.2021 09:10  Güncelleme: 09:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ressam, çizer ve karikatür sanatçısı Şafak Tavkul, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'ndeki belgesel gösterimi ve söyleşiyle anıldı.

Anma programı kapsamında Tavkul'un hayat hikayesini anlatan, Adem Özkul'un yönettiği "Bir Ressamın Sırları-Şafak Tavkul Belgeseli"nin gösterimi yapıldı.

Belgesel gösteriminin ardından usta sanatçının eşi Çiğdem Tavkul, "Bir Ustanın Ardından" başlıklı söyleşide konuşmacı olarak yer aldı.

Çiğdem Tavkul, Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri kapsamında, bu yıldan itibaren animasyon kategorisinde verilecek tüm ödüllerin "Şafak Tavkul Animasyon Ödülleri" olarak anılacağını söyledi.

Şafak Tavkul'un İpekyolu Film Ödülleri'nde jürilik yaptığını hatırlatan Çiğdem Tavkul, "Bu belgeselde hem Şafak Tavkul'un hayatı özetleniyor hem de yaptığı bu çalışmaları kendi ağzından dinliyoruz. Gerçekten muhteşem bir çalışma. Dünya resim sanatı tarihinde bence çıtayı en üste koyan bir çalışma oldu. Şafak Bey'in vefatından 7-8 ay kadar önce çekilmişti." ifadelerini kullandı.

Şafak Tavkul anısına gelecek yıl da Atatürk Kültür Merkezi'nde bir sergi organizasyonu planladıklarını kaydeden Çiğdem Tavkul, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sergi için çalışmalara başlandı, ilgili mercilere başvurularda bulunuldu. Kitap çalışması yapılacak. Yaptığı çalışmanın bir envanteri çıkartılıyor şu anda. 2 öğrenciye Şafak Tavkul bursu veriliyor. Şafak Bey son 2 yılında Muğla'da bir köyde çalışmalarına devam ediyordu. Yangından sonra orada çok sevdiği ormanlarda da yanan ağaç oldu. Orada bir Şafak Tavkul Ormanı yapıldı. Geçen hafta fidan dikimi vardı. Şafak Bey'in çok fazla projesi var. Yazdığı romanlar var. Yapılması mutlaka gerekli dediği projeler var. Onlar tek tek hayata geçecek elbette. Bana vasiyeti var mutlaka herkese bunları anlat dediği, onların da insanlara ulaşması için çalışmalar yapacağız. Kimisi film, kimisi kitap olacak."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ressam ve çizer Şafak Tavkul, belgesel gösterimi ve söyleşiyle anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan adayı Belgin İba esnaf ziyaretlerine devam ediyor
  17:41 Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan adayı Belgin İba esnaf ziyaretlerine devam ediyor

  Belgin İba, Saraçlar Caddesi esnafını ziyaret ederek sorunları dinledi ve projelerini anlattı. İba, caddenin tarihine uygun bir görünüm kazandırma ve nostaljik bir tramvay ekleyerek kısa ulaşıma katkı sağlama planlarını açıkladı.

 • Türkiye'nin İlk Ulusal ve Uluslararası Sosyal Bilimler Festivali Başladı
  17:37 Türkiye'nin İlk Ulusal ve Uluslararası Sosyal Bilimler Festivali Başladı

  Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye'nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali (Sosyalfest) başladı. Festivalde halk oyunları gösterisi, müzik dinletileri ve konuşmalar yer aldı. Festival kapsamında 35 üniversite ile kurumsal paydaşlık protokolü imzalandı. Etkinlikler arasında sergiler, şiir dinletileri, tiyatro gösterimleri ve atölye çalışmaları da bulunuyor.

 • Trabzonspor Divan Kurulu'nda Mahmut Ören Yeni Başkan Seçildi
  17:36 Trabzonspor Divan Kurulu'nda Mahmut Ören Yeni Başkan Seçildi

  Trabzonspor 55. Seçimli Olağan Divan Kurulu'nda oy kullanma hakkı bulunan 2 bin 90 üyeden bin 166'sı oy kullandı. Mahmut Ören, 653 oy alarak yeni divan kurulu başkanı seçildi. Diğer adaylar Hayrettin Hacısalihoğlu 278 ve Emin Kahraman da 233 oy aldı. Yeni başkan Mahmut Ören, kulübün yanında olacaklarını ve şeffaf bir yönetim sergileyeceklerini belirtti.

 • Saadet Partisi İBB Başkan Adayı Birol Aydın: İstanbul'da daha iyi bir yaşam mümkün
  17:35 Saadet Partisi İBB Başkan Adayı Birol Aydın: İstanbul'da daha iyi bir yaşam mümkün

  Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Birol Aydın, İstanbul'da daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu belirterek, bugünkü keşmekeşliğin İstanbullulara büyük bir haksızlık olduğunu söyledi. Aydın, İstanbul'un sorunlarını anlatırken, diğer adayların projelerinin bugünkü durumu kanıksattığını ve İstanbulluları buna alıştırmaya çalıştığını ifade etti. Aydın, İstanbul'un daha iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için İstanbulluların kendi İstanbul tasavvurlarını ortaya koyması gerektiğini vurguladı.

 • Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum'u marka kent yapmak istiyor
  17:34 Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum'u marka kent yapmak istiyor

  Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, yeni döneme ait projelerini tanıttı ve Çorum'u marka kent yapmayı hedeflediklerini söyledi. Aşgın, kongre ve kültür merkezi inşa edeceklerini ve kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıracaklarını açıkladı.

 • Balıkesir'de Tır Kazası: 1 Ölü, 2 Yaralı ve 20 Koyun Telef Oldu
  17:32 Balıkesir'de Tır Kazası: 1 Ölü, 2 Yaralı ve 20 Koyun Telef Oldu

  Balıkesir'de İzmir-İstanbul otoyolunda meydana gelen kazada, 2 tır çarpıştı. Kazada bir kişi hayatını kaybederken, 2 kişi yaralandı. Kaza sonucunda küçükbaş hayvan taşıyan tır devrildi ve içinde bulunan 20 koyun telef oldu. Yaralılar hastaneye kaldırıldı ve soruşturma başlatıldı.

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Mardin'de yeni bir kütüphane açılışına katıldı
  17:32 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Mardin'de yeni bir kütüphane açılışına katıldı

  Bakan Işıkhan, Midyat ilçesindeki Millet Bahçesi'nde açılan kütüphane ile Mardin'in gençlerinin okuyarak ve öğrenerek zaman geçireceğini belirtti. Ayrıca, kütüphanenin Prof. Dr. Talip Yaşar Alp'in ismini taşıyacağını ve bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlayacağını dile getirdi. Açılışta konuşan Vali Akkoyun ve Belediye Başkanı Şahin de kütüphanenin önemine vurgu yaparak emeği geçenlere teşekkür etti.

 • Marangoz Sezer Güven, başarılı kovan üreticisi oldu
  17:32 Marangoz Sezer Güven, başarılı kovan üreticisi oldu

  Havran ilçesinde marangozluk yapan Sezer Güven, dede mesleği olan marangozluğun yanı sıra kovan üretimine de başladı. Yöredeki yoğun arıcılık sektörü sayesinde kovanları bin ile bin 500 lira arasında satış yapmaktadır. Güven, işini severek yaparken oğlu Mehmet de kendisine yardımcı olmaktadır.

 • Samsun Belediye Başkan Adayı Tugay Başsan, Projelerini Yamaç Paraşütünde Anlattı
  17:30 Samsun Belediye Başkan Adayı Tugay Başsan, Projelerini Yamaç Paraşütünde Anlattı

  Atakum Belediye Başkan Adayı Tugay Başsan, projelerini yamaç paraşütünde uçarken anlattı. Başsan, hayal ettiği Atakum'u diğer adayların vaat ettiği Atakum'dan farklı olduğunu belirtti.


Advertisement