Son Dakika Haberleri: Rumlardan KKTC'ye Turist Ambargosu

Rumlardan KKTC'ye Turist Ambargosu

22 gün önce

Rum Dışişleri Bakanlığı, Ada'ya Güney Kıbrıs limanlarından giriş yapan ve KKTC'de kalacağını beyan eden AB vatandaşı olmayan turistlere yasak getirdi.

Rumlardan KKTC'ye Turist Ambargosu, System.String[]

Rum  Dışişleri Bakanlığı, Ada'ya  Güney Kıbrıs limanlarından giriş yapan ve  KKTC'de kalacağını beyan eden  AB vatandaşı olmayan turistlere yasak getirdi.  KKTC'den olaya ilişkin "Rumların bu insanlık dışı muamalesi kabul edilemez" açıklaması geldi.

"İNSANLIK DIŞI"

Bakanlığın yayınladığı 206 otellik listeyle, 1974 öncesinde Rum mülkü olan yerlerdeki otellerde konaklamaya izin verilmeyeceği ifade edildi.  KKTC'den, "Rumların bu insanlık dışı muamalesi kabul edilemez" açıklaması gelirken,  New York'ta bulunan  Cumhurbaşkanı  Mustafa Akıncı da, Rumların engellemesini  Birleşmiş MilletlerBM) Genel Sekreteri  Antonio Guterres'e iletti.

TURİZM ÖRGÜTLERİ HÜKÜMETE BASKI UYGULADI

Rum yönetimi, Larnaka'dan 300 bine yakın turistin Kuzey  Kıbrıs'a geçtiğini belirledi. Rum turizm örgütleri,  KKTC'ye turistlerin girişinin engellenmesi için hükümete baskı yaptı. Bunun üzerine  Dışişleri Bakanlığı olaya müdahil oldu. Bakanlık, Kuzey  Kıbrıs'ta 1974'ten önce Rum mülkü olan yerlere yapılan otellerin isimlerini çıkarttı. Beş yıldızlı otellerden pansiyonlara kadar tüm yerler belirlenirken, bunlara Türk mülkü olan oteller de eklendi.

KKTC "YASADIŞI"

Bakanlık bir genelgeyle listeyi tüm limanlara gönderdi.  AB üyesi olan ve olmayan tüm ülkelerin büyükelçilikleri de bilgilendirildi. Yayınlanan genelgede, "Güney  Kıbrıs'a gidişinde  KKTC'de konaklayacağını beyan eden üçüncü ülke vatandaşlarının  Güney Kıbrıs'a girişlerinin yasaklandığı,  AB üyesi ülke vatandaşların ise Güney'e girişlerine izin verilmekle birlikte,  KKTC'de konaklayacaklarını beyan etmişlerse, gelecekleri yerde Rum yönetimi yasalarının uygulanmadığı ve ihtiyaç duymaları halinde kendilerine yardım edilemeyeceği bilgisi" verildi. Bilgide, Kuzey  Kıbrıs'ın "yasadışı olduğu" uyarısı yapıldı.

"SEYEHAT ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENEMEZ"

Turistlerin engellenmesi üzerine  KKTC  Cumhurbaşkanı  Mustafa Akıncı,  BM Genel Sekreteri  Antonio Guterres'e rahatsızlığı iletti.  BM'nin olay karşısında şaşkınlığa düştüğü belirtildi.  Milliyet'e konuşan  KKTC Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, Rumların tavırlarını sert sözlerle eleştirdi. "Rumların bu yaptıkları kendilerini vuracak" diyen Esenyel, "İnsanların seyahat özgürlüğünün engellenmemesi gerektiğine" dikkat çekti. Esenyel, "Rumların insanlık dışı hareketi kabul edilemez. Konu  BM'ye de iletildi. Bundan sonra sorun yaşamamak için önlemlerimizi alacağız" dedi.  BM'nin devreye girmesiyle Rumlar, bir süre geçişe izin verecekleri mesajını verirken 'yasaklılar' listesinde geri adım atmadı.

İSRAİLLİ TURİSTLERİ ENGELLEDİLER

Rum polisi, geçtiğimiz gün  Güney Kıbrıs'tan Ada'ya gelen İsrailli turistleri engellemişti. İsrailli turistlere, 'yasadışı ülkeye girişinize izin vermeyiz. Orası işgal altında' iddialarında bulunulmuştu.

İsrail'in Rum Büyükelçiliği devreye girmiş ve turistler bir gün sonra bırakılmıştı. Yerel medyaya konuşan İsrailli turistler, Rum polisi tarafından taciz gördüklerini belirtmişti.

ANKARA DEVREDE

Rumların İsrailli turistleri engellemesi üzerine  Ankara'dan bir heyet Lefkoşa'ya gitti.  KKTC yönetimi ile  Ankara, İsrail-KKTC arasında charter seferlerin başlayabilmesi için çalışma başlattı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, Rumlara karşı önlemler alacaklarını söyledi ve "İsrail'den charter seferlerine özel teşvikler uygulayacağız" dedi. ( Milliyet)


Pizzacıda Cinsel İlişkiye Giren Çifte, Mahkemeden Sokağa Çıkma Yasağı Geldi RTÜK'ten Gazeteci Küçükkaya'nın Haberi Nedeniyle Fox TV'ye Ceza
Gürsel Tekin Canlı Yayında Açıkladı: CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Belli Oldu