Şairler Aşık Paşa Şiir Şöleni'nde Buluşacak - Son Dakika

Şairler Aşık Paşa Şiir Şöleni'nde Buluşacak

14.11.2018 15:49
Şairler Aşık Paşa Şiir Şöleni'nde Buluşacak, System.String[]

Kırşehir'de bu yıl 7'ncisi gerçekleştirilecek Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni'nde çok sayıda şair eserlerini seslendirecek.

Kırşehir'de bu yıl 7'ncisi gerçekleştirilecek Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni'nde çok sayıda şair eserlerini seslendirecek.

Kırşehir Şairler ve Yazarlar Deneği Başkanı Veysel Turgut, Kırşehir Kent Konseyi'nde düzenlediği basın toplantısında, Kent Konseyi Şairler Çalışma Grubu işbirliğinde düzenledikleri 7. Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni ile ilgili bilgi verdi.

Turgut, 16 Kasım Cuma günü başlayacak şölen kapsamında cumartesi günü Neşet Ertaş Kültür Merkezi'nde düzenlenecek açılış törenine, Türkiye'nin çeşitli şehirleri ile Azerbaycan, Irak, Yunanistan, Kırım ve Doğu Türkistan'dan şairin katılacağını söyledi.

Şöleni düzenlemekteki öncelikli hedeflerinin Kırşehir'de yaşamış Türkçe'nin öncülerinden Aşık Paşa'yı anmak olduğunu ifade eden Turgut, tarihi ve kültürel değerlerin her taşında izi olan alperenleri de yad edeceklerini belirtti.

Türkiye'nin kültür başşehri olarak değerlendirdikleri Kırşehir'de çok değerli alperenler, ahiler ve velilerin yaşadığını dile getiren Turgut, şöyle devam etti:

"Bu şahsiyetlere sahip çıkmada onları tanıtmada çok geç kalındığını düşünüyorum. Tanıtmak dursun, birkaçı hariç diğerlerini Kırşehirli olarak bizler bile bilmiyoruz. Kalender Baba, Ahmed-i Gülşehri, Cacabey, Şeyh Edebali, Yunus Emre, Süleyman Türkmani, Hacı Bektaş Veli, Ahi Evran, Kaya Şeyhi, Aşık Paşa, Aşık Said, Aşık Seyfullah, Aşık Hasan, Şemsi Yastıman, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali, Neşet Ertaş, Osman Bölükbaşı, Prof. Dr. Erol Güngör bunlardan bazıları. Kaç hemşehrimiz bu kültür değerlerimizden beş tanesini hatırlayabilir? Ne yazık ki Aşık Paşa sadece türbe, Süleyman Türkmani okul, Ahmed-i Gülşehri apartman ismi olarak hafızalarımızda yer almaktadır."

Turgut, iki gün sürecek şölende şiir dinletileri ile çeşitli ziyaretlerin gerçekleştirileceğini kaydetti.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Şairler Aşık Paşa Şiir Şöleni'nde Buluşacak - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Sivasspor, öne geçtiği maçta Maccabi Tel Aviv'e 2-1 yenildi Meteoroloji 12 ilimizi sarı kod ile uyardı! Kuvvetli sağanak yağış etkili olacak Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer'den Charlie Hebdo'nun skandal karikatürüne destek! Tepki yağıyor Donald Trump'ın kampanya hesabı hacklendi, 2.3 milyon dolar çalındı "Ronaldo'yu asla geri çevirmem" sözüyle gündem olan G.Saray'ın eski yengesi isyan etti: Elinizi vicdanınıza koyun İnsanlık dışı ceza! Endonezya'da bir aile, kızlarıyla izinsiz aynı evde kalan genci bacaklarından astı