ABD, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne askeri eğitim ve öğretim fonu verecek - Son Dakika

ABD, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne askeri eğitim ve öğretim fonu verecek

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki güvenlik ilişkileri kapsamında Türkiye'nin bölgede istikrarsızlığa yol açacağı uyarılarına karşın Rum yönetimine askeri eğitim ve öğretim fonu sağlayacaklarını duyurdu.

ABD, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne askeri eğitim ve öğretim fonu verecek, System.String[]

Bakanlık binasında düzenlenen basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre ödeneklerine ve bildirimlerine bağlı olarak, artan ikili güvenlik ilişkileri kapsamında (Rum yönetimine) uluslararası askeri eğitim vermeyi ve öğretim fonu sağlamayı planlıyor. Bu adım, Doğu Akdeniz'de istikrarı sağlama adına anahtar bölgesel ortaklarla ilişkileri geliştirme çabalarımızın bir parçasıdır" dedi.

TEKLİF, ABD KONGRESİNDEN GELMİŞTİ

Aralık ayında ABD Kongresinde kabul edilen tahsisatlar yasa tasarısında, ABD'nin belirli koşullar ve sınırlamalar altında GKRY'ye silah ambargosunun kaldırması istenmişti. "Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji İşbirliği Yasası" olarak da bilinen ve bir bölümünde GKRY, İsrail ve Yunanistan'ın önemine vurgu yapılan tasarıda, Akdeniz, Ege ve Orta Doğu'da "tek taraflı, uluslararası hukuku ihlal eden ve iyi komşuluk ilişkilerini zedeleyen davranışlara karşı olunduğu" ifade ediliyor.

TASARIDA SİLAH AMBARGOSUNA DİKKAT ÇEKİLDİ

Ayrıca tasarıda ABD'nin müttefikleri arasında enerji güvenliğini sağlaması gerektiği kaydedilirken, Türkiye'nin Ada'da 40 bin askerinin bulunduğu ve ABD'nin ambargosundan dolayı GKRY'nin Rusya ve başka ülkelerden silah aldığı ve bunun ABD'nin çıkarlarıyla uyuşmadığı belirtiliyor.

TÜRKİYE'DEN JET TEPKİ

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Geçmişte de tekrar tekrar vurguladığımız gibi, bu tür adımlar Kıbrıs sorununun çözümüne katkı sağlamaz, aksine Kıbrıslı Rumlar'ın ödün vermez tavrını güçlendirir" denildi.

Türkiye'den Güney Kıbrıs'ı askeri eğitim programına dahil eden ABD'ye sert tepki
YORUMLAR (8)
  • Papageno: ABD aptal bir ülke.Hala anlamıyorlar.Istedigin kadar para ver silah ver.Hersey parayla değil.Hele hele askerlik hiç değil.Zaten ABD denen korkaklar sürüsünün zorla girdiği yerlerden nasıl kuyruğunu kıstırıp kaçtığını bütün alem biliyor. Vatani için canını seve seve vermek öyle parayla pulla olmaaaaz.her babayiğidin de harcı değildir gözünü kırpmadan vatani için canını vermek..Ancak o taş aklı babayigitleri TÜRKIYE de bulabilirsin. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Doya Doya Moda'da gergin anlar! Rakibini havuza attı Tebdili kıyafetle hastaneleri denetleyen Şanlıurfa Valisi konuştu: İddiaları araştırmak için böyle denetledim Giresunlu işletmeciden inek sütüne rakip olacak girişim! Fındığın sütünü çıkardı Taşan dere köyün tek ulaşımı olan köprüyü yıktı! Halk kara kara düşünüyor İkinci el araç satışında yapılan yeni düzenlemeler Resmi Gazete'de yayınlandı Bayern Münih hezimeti sonrası gözyaşlarını tutamayan Messi'nin fotoğrafına yapılan yorum dikkat çekti Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den dikkat çeken öneri: Grip aşısı mutlaka yaptırılmalı İstanbul Boğazı'nda salgına rağmen "dansözlü" yat partileri kamerada Fenerbahçe Erol Bulut'un istediği Enner Valencia'yı gündemine aldı Yalanları gün yüzüne çıktı! Kayıp Gülsüm ninenin damadı ve kızları cinayetten yargılanacak Hazal Kaya'nın bebeğiyle set arkasında verdiği poza yorum ve beğeni yağdı Erdoğan'dan Merkel'in "Oruç Reis" konusundaki ricasına net tavır: Devam edeceğiz Aşka gelen Hadise, Sibel Can'ın yeni şarkısıyla sevgilisine gönderme yaptı Mücadele devam ediyor! MasterChef Türkiye'nin 13. ana kadro yarışmacısı da belli oldu Kaza sonrası olay yerine gelen bekçinin bayrak hassasiyeti görenleri duygulandırdı