Son Dakika! Erdoğan'ın davetini kabul eden Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'ye geliyor - Son Dakika

Son Dakika! Erdoğan'ın davetini kabul eden Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'ye geliyor

27.01.2022 13:00

Son dakika! Kremlin, Erdoğan'ın davetini kabul eden Rusya Devlet Başkanı Putin'in Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştireceğini açıkladı. Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasında tırmanan gerilimi çözebilmek için iki ülke liderini bir araya getirmek istediğini belirtmişti.

Dün akşam canlı yayında gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin'i Türkiye'ye davet ettiklerini ve kendisinden cevap beklediklerini söyledi. Bu gelişmenin ardından Kremlin tarafından bugün yapılan açıklamada Putin'in bu daveti kabul ettiği ve Türkiye'ye geleceği duyuruldu.

Yapılan açıklamada, "Putin, Erdoğan'ın bu davetini memnuiyetle kabul etti. Kovid-19 salgını ve takvimler izin verir vermez bu davetin yerine getirileceği konusunda anlaştılar." ifadeleri yer aldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "Putin, Pekin Olimpiyatları'ndan sonra Türkiye ziyareti için tarih verecek." açıklamasında bulundu. Olimpiyatlar ise 4 -20 Şubat arasında gerçekleşecek.

UKRAYNA KRİZİ GÜNDEME ALINACAK

Söz konusu davet, Rusya'nın Ukrayna sınırına askeri yığınak yapması sonrasında gerilimin ciddi ölçüde tırmandığı bir döneme denk geliyor. Kremlin yetkilileri, Erdoğan'ın davetine ilişkin, Ukrayna hükümetine etki edebilecek girişimlere sıcak baktıklarını söylemişti. Ancak Moskova, Ukrayna'daki gerilimin sona ermesi için Kiev'in Minsk Anlaşmaları kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini ve Ukrayna'nın doğusundaki milis güçleriyle doğrudan temas kurması gerektiğini vurguluyor.

"BARIŞ ORTAMININ YENİDEN TESİSİNE GİDEN YOLU AÇABİLİRİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan da iki ülke arasında yaşanan krize yönelik olarak, "Ülkemiz Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine en başında beri destek verdi. Rusya'nın Kırım'ın ilhakı başta olmak üzere Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik adımlarına karşı net bir tutum sergiledik. Biz şu anda sayın Putin'i de ülkemize davet ettik. İki lideri arzu ederlerse ülkemizde bir araya getirerek, barış ortamının yeniden tesisine giden yolu açabiliriz." ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLAR
500
Rusya, Nazi Azov Taburu'na mensup son askerleri de teslim aldı: Azovstal fabrikasında kimse kalmadı Rusya, Nazi Azov Taburu'na mensup son askerleri de teslim aldı: Azovstal fabrikasında kimse kalmadı FIBA Avrupa'dan Rusya ve Belarus kararı FIBA Avrupa'dan Rusya ve Belarus kararı Rus işgali ihtimali Finlandiya'yı tedirgin etti: NATO'ya üyelik sürecimizi hızlandırın Rus işgali ihtimali Finlandiya'yı tedirgin etti: NATO'ya üyelik sürecimizi hızlandırın

Son Dakika Güncel Son Dakika! Erdoğan'ın davetini kabul eden Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'ye geliyor - Son Dakika


Advertisement