Tarihi Romanlaştıran Yazar Mehmet Niyazi Özdemir" - Son Dakika

Tarihi Romanlaştıran Yazar Mehmet Niyazi Özdemir"

11.05.2018 16:17
Tarihi Romanlaştıran Yazar Mehmet Niyazi Özdemir"

Yaklaşık bir aydır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden tarihçi, yazar ve felsefeci Mehmet Niyazi Özdemir, eserlerinde milli konuları işlerken, Türkiye'nin sosyal yapısı üzerine de görüşlerini açıklıyordu.

Yaklaşık bir aydır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden tarihçi, yazar ve felsefeci Mehmet Niyazi Özdemir, eserlerinde milli konuları işlerken, Türkiye'nin sosyal yapısı üzerine de görüşlerini açıklıyordu.

Özdemir, Adapazarı'nda 8 Nisan 1942'de dünyaya geldi. Sırasıyla Akyazı ilkokulu ve ortaokulunu bitiren Özdemir, 1957'de Haydarpaşa Lisesi'ni, 1964'te ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Felsefe bölümünde de sertifika alan Özdemir, felsefe doktorası yapmak üzere gittiği Almanya'da, Goethe Enstitüsü'nde dil öğreniminin ardından Marlburg, Bonn ve Köln üniversitelerinde araştırmalar yaptı.

Mehmet Niyazi Özdemir, Moxburg Üniversitesi'nde Prof. Dr. Ditrich Pirson'un yanında "Türk Devletlerinde Temel Hürriyetler" konulu doktorasını 1976'da tamamladı ve 1988'e kadar Almanya'da kaldı.

"Vatan" başlıklı ilk makalesi 1967'de Milli Hareket dergisinde okuyucuyla buluşan Özdemir'in köşe yazıları, Tercüman, Türkiye ve Yeni Şafak'ın da aralarında bulunduğu çeşitli gazetelerle Yeni Hafta, Nizam-ı Alem, Türk Yurdu, Ufuk Çizgisi, İnsan ve Kainat, Türk Edebiyatı dergilerinde okuyucuyla buluştu.

Özdemir, radyo ve televizyon programına uyarlanan "Ölüm Daha Güzeldi" romanıyla 1982'de Türkiye Milli Kültür Vakfı'nın "Yılın Romanı Ödülü"nü kazanırken, 1991'de eser Arapça'ya da çevrildi.

"Çanakkale Mahşeri" eseriyle 1999'da "Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü"ne layık görülen yazar Özdemir, 2000 yılında ise Türk Ocakları Osman Turan Türklük Araştırmaları Armağanı'nı aldı.

Mehmet Niyazi Özdemir, eserlerinde hem milli konuları ön plana alırken hem de Türkiye'nin sosyal yapısı üzerine görüşlerini açıklıyordu.

Tezli romanlarıyla tanınan Özdemir, 1969'da "Varolmak Kavgası", 1971'de "Bayram Hediyesi", 1977'de "Çağımızın Aşıkları", 1982'de "Ölüm Daha Güzeldi", 1989'da "Yazılmamış Destanlar", 1998'de "Çanakkale Mahşeri" 2001'de ise "Dahiler ve Deliler" adlı roman ve hikaye kitaplarını kaleme aldı.

Yazarın inceleme ve deneme eserleri arasında ise "Millet ve Milliyetçilik", "İslkam Devlet Felsefesi", " Türk Devlet Felsefesi", "Medeniyet Ülkesini Arıyor", "Türkiye'nin Meseleleri I Kültür, "Türkiye'nin Meseleleri II Devlet", "Millet ve Şark Milliyetçiliği", "Medeniyetimizin Analizi ve Geleceği", "Millet ve Türk Milliyetçiliği" ve "Mütareke ve Kurtuluş Savaşının Başlangıç Döneminde Türk Demir Yolları: Yapısal ve Ekonomik Sorunlar 1918-1920" yer almaktadır.

Özdemir, yarın öğle vakti Marmara İlahiyat Fakültesi Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilecek.

Trabzon'da deniz manzarasını izlerken ayağı kayıp düşen 66 yaşındaki kadın kalp krizinden yaşamını yitirdi Trabzon'da deniz manzarasını izlerken ayağı kayıp düşen 66 yaşındaki kadın kalp krizinden yaşamını yitirdi Akyazı'da kurban kesim yerleri denetlendi Akyazı'da kurban kesim yerleri denetlendi Trabzon'da fotoğraf çekerken 3 metrelik yükseklikten düşen kadın hayatını kaybetti Trabzon'da fotoğraf çekerken 3 metrelik yükseklikten düşen kadın hayatını kaybetti
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tarihi Romanlaştıran Yazar Mehmet Niyazi Özdemir' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement