Son Dakika Haberleri: Diyarbakır'da Terör Bitti, Sanatçılar Gelmek İçin Sıraya Girdi

Diyarbakır'da Terör Bitti, Sanatçılar Gelmek İçin Sıraya Girdi

7 ay önce

Diyarbakır'da, çatışmalı dönemin sona ermesi ile birlikte, daha önce konser ve etkinlik için kente gelmeyen sanatçı ve tiyatro grupları, turnelerine Diyarbakır'ı da almaya başladı.

Diyarbakır'da, terör olaylarının sona ermesi ile birlikte daha önce kente gelmek istemeyen sanatçı ve tiyatro toplulukları turnelerine Diyarbakır'ı da almaya başladı.

Son bir yılda birçok etkinlik ve konsere ev sahipliği yapan Diyarbakır, önümüzdeki aylarda sanat ve etkinliklere doyacak.

DİYARBAKIR LİSTE DIŞI KALDI

Yaklaşık 2 yıl önce terör örgütü mensupları tarafından kazılan hendek ve çukurlar daha sonra yaşanan çatışmalı ortam nedeni ile Diyarbakır'da yoğun bir göç yaşanmış, turist sayılarında önemli oranda azalmalar yaşanarak kent ekonomisi düşüşe geçmişti. Bu dönemde bazı sanatçılar ve tiyatro grupları da turne ve etkinliklerinde yer alan Diyarbakır'ı olaylar nedeni ile liste dışı bırakmaya başladı.

KÜLLERİNDEN DOĞDU

Devletin kararlı duruşuyla birlikte terörün kökünün kazındığı Diyarbakır'da, yüzler yeniden gülmeye başladı. Çatışmalar nedeni ile evlerini terk etmek zorunda kalan çok sayıda vatandaş kente gelirken, sağlanan huzur ortamıyla birlikte turist sayısında da önemli bir artış yaşandı. Sokakların cıvıl cıvıl olduğu Diyarbakır küllerinden doğarak, bambaşka bir kimliğe büründü.

BİRİNCİ TERCİH OLDU

Çatışmalı ortam nedeni ile bazı sanatçıların turnelerinden çıkardığı Diyarbakır, son zamanlarda listeye eklenen ilk il oldu. Sanatçılarla birlikte bazı tiyatro grupları ve sosyal etkinlik çalışmaları için de Diyarbakır birinci tercih durumuna geldi.

"SANATÇILAR DİYARBAKIR'A GELMEK İSTİYOR"

Meya Ajans sahibi Elif Yıldız, 8 yıl özel sektörde çalıştıktan sonra organizasyon şirketi kurduğunu söyledi. En son çalıştığı kurumda sürekli etkinlik ve organizasyon planları yaptığına değinen Yıldız, "Ben zamanla Diyarbakır'da bir organizasyon eksikliğini, etkinliklerin olmadığını fark ettim. Zaman zaman haberlerden ve sosyal medyadan gördüğüm kadarıyla bölgede de çeşitli etkinlikler yapılıyordu. Gaziantep, Mardin, Batman'a kadar ünlü isimler sanatçılar geliyordu. Ama Diyarbakır'daki çatışma sebebi ile hiçbir sanatçı kentimize gelmek istemiyordu, turnesine Diyarbakır'ı almıyordu. Devletimizin sağladığı huzurlu ortam sebebiyle Diyarbakır'da her şeyin düzeldiğini fark ettim. Diyarbakır'ın huzurlu bir ortamının olduğunu, belediyenin, kayyumun yaptığı çalışmaları gözlemledim. Diyarbakır'ın huzurlu bir ortama ulaştığını fark ettim ve inandım. Buna dayanarak bir karar aldım, ben neden kendi ajansımı kurmuyorum, neden bir organizasyon yapmıyorum diye. Şanlıurfa'da, Gaziantep'te organizasyon yapan etkinlik düzenleyen kişiler benim tanıdığım arkadaşlarımdı, sürekli iletişim halindeydik. Bende çalıştığım özel sektörden ayrılma kararı aldım" dedi.

"HUZURLU ORTAMI GÖREN GELEMEYE BAŞLADI"

Akrabalarından, arkadaşlarından ve yakınlarından borç alarak büro tutup ajansını açtığını belirten Yıldız, şöyle devam etti:

"Daha sonra girişimcilik kursuna gittim. KOSGEB destek belgemi aldım. Yine araştırdım devletimizin kadına vermiş olduğu desteklerin farkına vardım. Belgemi aldıktan sonra başvurumu yaptım, büromu da açtım ve organizasyonlara başladım. Bunu duyurduk. Gaziantep'teki, Şanlıurfa'daki, Batman'daki arkadaşlarımıza söyledik. Bundan sonraki süreçte hatta Gaziantep'te organizasyonları düzenleyen sanatçılarla irtibat halinde olan beyefendiler kalkıp Diyarbakır'a geldiler. Birlikte Diyarbakır'ı gezdik. Huzurlu ortamı da gördüler ve ondan sonraki süreçte bizde hemen turneye gelen sanatçıları özel oyunları burada ağırlamaya başladık. Bu onların talebiydi aslında. Mart ayında bir müzikal turneye çıkmıştı ve Diyarbakır'a da gelmek istediler, biz de onları Diyarbakır'a konuk ettik ve ağırladık. Akabinde hemen Yetersiz Bakiye adlı tiyatro oyununu aldık. Kardeş Türküler ekibi, 25 yıl sonra Diyarbakır'da konser verdi. Bunlar hep sanatçıların talebi oldu. Çatışmalardan gelmek istemeyen sanatçılarda huzurlu ortamı gördükçe gelmek istiyorlar. Eylül, ekim ve kasım ayında yapacağımız konserler var. Sürpriz isimler ve ünlü isimler var. Bunlar hep sağlanan huzurlu ortamdan güzelleşen Diyarbakır sayesinde oldu. Çok güzel bir atmosfer yakaladık Diyarbakır'da, etkinlikler, organizasyonlar ve konserler adına. Bu önümüzdeki süreçte de devam edecektir."
Muhsin Yazıcıoğlu'nun Ölümüyle İlgili Skandal İtiraf: Eğitimimiz Yoktu! 24 Haziran'ı Bilen Şirketten Yeni Anket! Bir Büyükşehir El Değiştiriyor

Sokakta Üst Araması Yapan 2 Polis, Hırsızlıktan Tutuklandı