Türk Filmleri Hollanda Seyircisiyle Buluşacak - Son Dakika

Türk Filmleri Hollanda Seyircisiyle Buluşacak

28.04.2016 16:47
Türk Filmleri Hollanda Seyircisiyle Buluşacak, System.String[]

Hollanda'da Türk filmlerinin sanatseverlere ulaştırılması amacıyla düzenlenen geleneksel "Kırmızı Lale Film Festivali"nin 4'üncüsü bu sene 27 Mayıs'ta başlayacak.

Hollanda'da Türk filmlerinin sanatseverlere ulaştırılması amacıyla düzenlenen geleneksel "Kırmızı Lale Film Festivali"nin 4'üncüsü bu sene 27 Mayıs'ta başlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hollanda Kraliyeti ve Rotterdam Belediyesinin desteğiyle Hollanda Türkiye Kültür Vakfı tarafından düzenlenen, 4 Haziran'a kadar sürecek festivalin açılışına Hülya Koçyiğit ile Fatma Girik'in yanı sıra tanınmış sanatçı ve yönetmenler katılacak.

Hollanda Türkiye Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Emin Alkanlar, festivalle ilgili düzenlenen basın toplantısında, filmlerin bu sene Rotterdam, Amsterdam ve Eindhoven'in yanı sıra Lahey, Utrecht ve Tilburg kentlerinde seyirciyle buluşacağını söyledi.

Alkanlar, uzun ve kısa metrajlı 30 kadar filmin katılacağı festivalde dağıtılan "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nün bu yıl Fatma Girik tarafından Hülya Koçyiğit'e verileceğini kaydetti.

Hollanda ile Türkiye arasında kültür köprüsü oluşturmayı hedeflediklerine işaret eden Alkanlar, festival kapsamında 7 kişiden oluşacak jüri tarafından yapılacak değerlendirme sonunda "En iyi Film", "En İyi Yönetmen", "Yaşam Boyu Başarı" ve "Ustaya Saygı" alanlarında ödüller dağıtılacağını açıkladı.

Mülteci dramına dikkat çekmek amacıyla teması "Zorunlu Göç" olarak belirlen festivalde sığınmacılarla ilgili filmlerin yanı sıra Emin Özmen'in bu kapsamdaki fotoğraf sergisinin de 3 şehirde açılacağını anlatan Alkanlar, iki ülkeden sinemaseverleri bir araya getirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Festivale daha çok seyircinin gelmesi için yoğun çaba harcadıklarına işaret eden Alkanlar, "Festival filmleri bu sene 6 şehirde izleyiciyle buluşacak. Daha önce 3 şehirde filmler gösteriliyordu. Şehir sayısının artmasının izleyici sayısını yükseltebileceğini düşünüyoruz. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak gerçekleştirilecek 'Kısa Çek' projesiyle Türk ve Hollandalı genç kuşak sinemacıların ürettikleri kısa filmlerle karşılıklı etkileşim içine girmeleri de sağlanacak. 6 Türk, 6 Hollandalı kısa filmcinin İstanbul ve Amsterdam sokaklarında ürettikleri kısa filmler festivalin son gününde izleyicilere sunulacak." diye konuştu.

27 Mayıs-4 Haziran tarihlerinde düzenlenecek festivalde yarışacak filmler ise şöyle: Mavi Bisiklet (Yönetmen Ümit Köreken), Rauf (Yönetmen Soner Caner ile Barış Kaya), Kalandar Soğuğu (Yönetmen Mustafa Kara), Misafir (Yönetmen Mehmet Eryılmaz), Sarmaşık (Yönetmen Tolga Karaçelik), Dolanma (Yönetmen Tunç Davut) ve Saklı (Yönetmen Selim Evci).

Kaynak: AA

Son Dakika Magazin Türk Filmleri Hollanda Seyircisiyle Buluşacak - Son Dakika Magazin


YORUMLAR

Son Dakika

Kaan Ayhan'dan transfer iddialarına Twitch üzerinden yanıt: Sezonu kesinlikle İtalya'da tamamlayacağım Mezar taşlarında yeni döneme geçiliyor! Dua, resim ve yazı yerine karekod sistemi geldi Iğdır'dan Erzurum'a dönen kamyon şoförünün seyir halindeyken ayakları dondu AK Parti'nin 2020'nin en beğenilen olayı anketinde ilk sırayı Ayasofya'nın ibadete açılması aldı Yoldan geçenleri gizlice videoya alan şahsa gençler müdahale etti Fenomen dizi Çukur, Fenerbahçe'nin Mesut Özil transferine gönderme yaptı Tuba Büyüküstün, Sefirin Kızı'nda ilk kez izleyici karşısına çıktı Dan Petrescu'dan 30 yıl sonra gelen itiraf: Fenerbahçe'yle ön sözleşme imzalamıştım