Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye ile sorunları çözemezsek mahkemeye başvururuz - Son Dakika

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye ile sorunları çözemezsek mahkemeye başvururuz

21.01.2021 17:48

Türkiye ile olan sorunlarını masaya yatırılabileceklerini söyleyen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Sorunlar çözülebilir. Çözemezsek mahkemeye başvururuz." ifadesinde bulundu.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Kanada merkezli Monocle dergisine verdiği mülakatta, Türkiye ile olan diplomatik ilişkilerine ilişkin bazı konu başlıklarına değindi.

ERDOĞAN'I HEP KONUŞMAYA TEŞVİK ETTİM

Geçen yıl Doğu Akdeniz'de tırmanan gerilim üzerine açıklamada bulunan Miçotakis, "Ben Türkiye'ye hep dostluk eli uzattım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da hep oturup temel görüş ayrılığımızı, yani deniz yetki alanları sınırlarının belirlenmesi konusunu konuşmaya teşvik ettim. Bu, on yıllar öncesine dayanan bir konu ama çözebiliriz. Çözemezsek Uluslararası Adalet Divanı'na gideriz. Uluslararası mahkemeler bunun için var" dedi.

"SORUNLAR TÜRKİYE'NİN AB İLE İLİŞKİSİNİ ETKİLİYOR"

Doğu Akdeniz'in stratejik önemini yeniden keşfettiklerini vurgulayan Miçotakis, "Bu sadece Yunanistan ve Kıbrıs değil, AB açısından da önem taşıyor. Türkiye ile anlaşmazlıklarımız Türkiye'nin AB ile ilişkilerini de etkiliyor" ifadesinde bulundu. Ülkesinin Doğu Akdeniz'de diplomatik, askeri ve ekonomik rolünü güçlendirdiğine dikkat çeken Miçotakis, "Yeni bir marka oluşturmak için çok iddialı bir strateji geliştirme sürecinde olduklarını" kaydetti.

Yunanistan ve Türkiye, 2016 yılında sonuçlanan istikşafi görüşmelerine 25 Ocak'ta yeniden başlanması kararı almıştı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye ile sorunları çözemezsek mahkemeye başvururuz

Son Dakika Dünya Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye ile sorunları çözemezsek mahkemeye başvururuz - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Fiyatı bir türlü düşmeyen ayçiçek yağında bu kez de gramajlar azaldı Atakaş Hatayspor Basın Sözcüsü Rahmi Vardı: Fenerbahçe açık açık oyuncuyu istiyor Ormanda çukur kazan definecilerin, oksijensiz kalmamak için kurdukları boru düzeneği pes dedirtti Öldürdüğü sevgilisinin cesedini öpüp, saçlarını toparlamış "Tombişlikten saramamış" diyen takipçisine Bakan Varank'tan esprili yanıt: Kilodan değil, ceketten Maltepe'de yükselen çöp yığınlarına İBB neden müdahale etmiyor? Cevap Beyaz Masa'dan geldi Uyuduğu sırada cep telefonu patlayan genç, kolundan yaralandı Psikolojik sorunları olan vatandaş, 5. kattan atlayarak yaşamına son verdi