"Türkiye'nin Bitki Zenginliği 40 Yıldır Tehdit Altında" - Son Dakika

"Türkiye'nin Bitki Zenginliği 40 Yıldır Tehdit Altında"

16.08.2011 10:41

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Mine Koçyiğit, Türkiye'nin bitki zenginliğinin 40 yıldır büyük tehdit altında olduğunu söyledi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Mine Koçyiğit, Türkiye'nin bitki zenginliğinin 40 yıldır büyük tehdit altında olduğunu söyledi.

Koçyiğit, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin zengin doğal bitkisi örtüsüyle dünyanın en önemli ülkelerinden biri olduğunu hatırlattı.

Özellikle son dönemde gündeme gelen bitki kaçakçılığının Türkiye'de yıllardır yaşanan bir sorun olduğunu ifade eden Koçyiğit, yabancıların bilimsel çalışma amacıyla Türkiye'den yurt dışına bitki götürmesinin izne tabi olduğunu belirtti.

Türkiye'nin bitki zengini bir ülke olduğunu, ancak bu zenginliğin 40 yıldır tehdit altında olduğunu savunan Koçyiğit, şöyle konuştu:

"Son zamanlarda ülkemizden bitki kaçakçılığı artmaktadır. Fakat bu sorun yıllardır var. Ülkemize turist olarak gelen bazı kişiler GPS kayıtlarından istedikleri bitkiye rahatlıkla ulaşıyor. Bitki kaçakçılarının yurt dışına izinsiz çıkardığı bitkiler oradaki laboratuvarlarda incelemeye alınıyor ve gen bankalarında saklanıyor. Belirli araştırma merkezlerinin veya ilaç şirketlerinin yönlendirmesiyle temin edilen bitkilerden kısa veya uzun vadede büyük kazançlar elde ediliyor. Yani ülkemizdeki bir bitki kaçırılıyor, ilaç olarak dev firmalar tarafından bize geri satılıyor. "

Sahip olunan zenginlikleri koruyabilmek için koruyarak kullanmayı önerdiklerini hatırlatan Koçyiğit, bu kapsamda 2 projeyi bitki zengini Kahramanmaraş'ta gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Türkiye'nin dünyada bitki türleriyle zengin bir ülke olduğunu, Kahramanmaraş'ın ise bu zenginliğe ev sahipliği yaptığını vurgulayan Koçyiğit, özellikle botanik bilimiyle ilgilenen araştırmacıların Kahramanmaraş'a mutlaka gittiğini söyledi.

Kahramanmaraş'ın her mevsim farklı bitki türlerine ev sahipliği yaptığını, özellikle orkide bitkisininde ayrı bir öneme sahip olduğunu dile getiren Koçyiğit, şunları kaydetti:

"Kahramanmaraş bitki çeşitliliği bakımından bir çok ülkeden fazla zenginliğe sahip. 250 bin kilometre kare yüz ölçümlü İngiltere'de bin 850 bitki türü, 50 bin kilometre kare yüz ölçümüne sahip Hollanda'da bin 600 bitki türü varken, yüz ölçümü sadece 14 bin 327 olan Kahramanmaraş'ta 2 bin 500 bitki türü ile ülkelerle kıyaslanabilecek bir zenginliğe sahiptir. Kahramanmaraş ili uzun yıllardır birçok botanikçinin ilgisini çekmiş ve çeşitli floristik çalışmaların merkezi olmuştur. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Botanik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Neriman Özhatay koordinatörlüğünde yürütülen birçok çalışmada, Kahramanmaraş'ın rengarenk çiçekleri gözler önüne serilmiştir. "

-YASA DIŞI TOPLAMALARDA DİKKATLİ OLUN-

Vatandaşları özellikle yasa dışı toplamalarda dikkatli olmaya davet eden Koçyiğit, Kahramanmaraş'ta sadece Ahir, Engizek, Berit, Binboğa, Kayranlı ve Keklikoluk Dağlarında 649 endemik bitki bulunduğunu, bunlardan 193 tanesinin tehdit altında olduğunu belirtti.

Koçyiğit, "Bitki açısından önem taşıyan kıyı kumulu, sulak alan, mera, fundalık, turbalık, doğal yaşlı orman gibi alanlarda plansız ya da iyi planlanmayan yapılaşma, yasa dışı toplama, yanlış otlatma ve sürdürülebilir olmayan tarım ve ormancılık politikaları gibi etkenler bitkileri için birer tehdit unsurudur" dedi.

Koçyiğit, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ve Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı ve Bakü- Tiflis Ceyhan Boru Hattı Proje Direktörlüğü işbirliğinde yürütülen "Küçük Yatırımlar Fonu; Ormanlarımızın Ekonomik, Sosyal ve Çevresel Katkıları Üzerine Yerel Uygulamalar" başlıklı proje kapsamında Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Başkonuş Orman İşletme Şefliği Amenajman Planı'na biyolojik çeşitliliğin entegre edilmesi projesi çalışmalarına devam ettiklerini sözlerine ekledi.

- KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 'Türkiye'nin Bitki Zenginliği 40 Yıldır Tehdit Altında' - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Diyanet'ten 18:52 Diyanet'ten "yapay et" iddialarına yanıt: Helal olduğuna dair fetvamız yok Motosiklet tutkunu Nazlı'dan acı haber! 70 günlük yaşam mücadelesini kaybetti 18:37 Motosiklet tutkunu Nazlı'dan acı haber! 70 günlük yaşam mücadelesini kaybetti F.Bahçe resmen dolandırılmış! Hollandalı şirket Zajc'ın parasını basit bir hileyle cebe indirmiş 18:30 F.Bahçe resmen dolandırılmış! Hollandalı şirket Zajc'ın parasını basit bir hileyle cebe indirmiş
Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:42 Okula alışamayıp annesini isteyen öğrenciye sınıf öğretmeninden tepki çeken sözler: Terbiyesiz, ağla, ağla 17:39 "Makamına Erdoğan'ın fotoğrafını asanın elini kırarım" diyen CHP Denizli Gençlik Kolları Başkanı gözaltına alındı Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı 17:33 Can Yaman'dan ayrıldığı iddia edilen Diletta Leotta'nın sütyenli pozları olay yarattı
TOGG'un paylaşımı heyecanlan uyandırdı! Yerli otomobil fabrikası hızla yükseliyor 17:18 TOGG'un paylaşımı heyecanlan uyandırdı! Yerli otomobil fabrikası hızla yükseliyor Son Dakika! Bakan Akar'dan Rusya'ya İdlib yanıtı: Anlaşmaya uyuyoruz, artan hava taarruzları mutabakata uygun değil 16:37 Son Dakika! Bakan Akar'dan Rusya'ya İdlib yanıtı: Anlaşmaya uyuyoruz, artan hava taarruzları mutabakata uygun değil
Advertisement