Türkiye'ye 2 yıl yetecek kadar makarna stoğu bulunuyor - Son Dakika

Türkiye'ye 2 yıl yetecek kadar makarna stoğu bulunuyor

Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Fatih Doğan, Türkiye'de makarna konusunda hiçbir sıkıntı olmadığını belirterek, 2 yıllık makarna stoğunun bulunduğunu söyledi.

Golda Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü ve Makarna Üreticileri ve Sanayicileri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Fatih Doğan, yılda 600 bin ton makarna tüketiminin olduğu Türkiye'de, yılda 2 milyon 900 bin ton makarna üretildiğini belirterek, Türkiye'ye şu an 2 yıl yetecek makarnanın bulunduğunu söyledi.

Doğan, Türkiye'nin yıllık makarna üretiminin, tüketimin yaklaşık beş misli olduğunu ifade ederek, "Türkiye'nin yıllık makarna üretimi 2 milyon 900 bin tondur. Türkiye'nin yıllık tüketimi ise 600 bin tondur. Hal böyle olunca burada sıkıntı ve panik yapacak bir durum bulunmamaktadır. Gıda şehri olan Karaman'da, sadece biz ayda 12 milyon paket makarna üretmekteyiz. Tüm Türkiye'ye ise makarna sevkıyatı hız kesmeden devam etmektedir. Fabrikamız 320 personel ile kesintisiz üç vardiya halinde çalışmaya devam ediyor. Koronavirüs Türkiye'de görüldüğü zaman az da olsa bir panik havası oluşur oluşmaz 80 ülkeye yaptığımız ihracatımızda hemen frene bastık. Ancak kısa süre sonra ortalık stabil hale dönünce tekrar ihracatımıza hız verdik. Türkiye'nin ekonomisinde sıkıntı olmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Biz Golda fabrikası olarak kapasitemizi arttırarak üretimimizi 10 milyon paketten 12 milyon pakete çıkardık. Sıkıntıya mahal vermemek için son hızla üretmeye devam ediyoruz" dedi.

Türkiye'ye 2 yıl yetecek kadar makarna stoğu bulunuyor

"MAKARNA FİYATLARI DEĞİŞMEDİ"

Doğan, makarna fiyatında artış yapmadıklarını belirterek, "Türkiye'de makarna yılbaşından beri raflarda 2,2 TL ile 3,05 TL arasında satılmaktadır ve hiçbir şekilde bu fiyatlar değişmedi. Çünkü biz ürettiğimiz makarnanın fiyatına bir artış yapmadık. Makarna üretiminde buğday sıkıntısı da olacağı düşünülmüyor. Bütün makarna üreten fabrikaların elinde yaklaşık 4 ay yetecek ham madde ve buğday var. Zaten yedinci ayda da yeni mahsul çıkacağı için bu anlamda Türkiye'nin neredeyse 2 yıl makarna sıkıntısı mevcut değil. Biz makarna üreticileri olarak istediğimiz an Türkiye'yi makarnaya boğarız. Şu an tüketimin beş misli makarna üretebilmekteyiz" diye konuştu.

"DEVLETİMİZ BİZLERE LOJİSTİKTE KOLAYLIKLAR SAĞLADI"

Doğan, "Makarna bir yandan üretiliyor, bir yanda da sevk ediliyor. Lojistik anlamında sıkıntımız da yok. Devletimiz bizlere lojistikte kolaylıklar sağladı. Bayilerimiz de bu konuda hassas ve bütün gayretleriyle çalışıyorlar. Bizim makarna başta olmak üzere ürettiğimiz tüm ürünlerin üretiminde hiçbir sıkıntı yok" ifadelerini kullandı.

Doğan, konuşmasının sonunda 'Evde kal Türkiyem, Anadolu'da sizler için üretenler var' diyerek vatandaşa sosyal mesaj verdi.

Türkiye'ye 2 yıl yetecek kadar makarna stoğu bulunuyor

Son Dakika

Karantina döneminde vatandaş 48 ton altın aldı Nissan, Barselona'daki fabrikasını kapatıyor Buğdayda verim artınca çiftçi hasada kurban keserek başladı Antalyalı vatandaşın klimalı kümeste beslediği güvercinlerin değeri 200 bin lira Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, fırsatçılık ve stokçuluğun önüne geçmek için göreve başlıyor Bakan Albayrak'ın dün müjdesini verdiği destek paketinin detayları belli oldu ABD'li perakende şirketi Tuesday Morning, koronavirüs nedeniyle iflas erteleme başvurusu yaptı Çay hasadında benzinli çay toplama makinesi yasaklandı Merkez Bankası'nın rezervleri 86,3 milyar dolara geriledi Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren trafik sigortasında zam oranı yarı yarı azaldı Çankaya, Şenkaya ve Bingöl belediyelerine 98 zabıta memuru alınacak Tarihi İpek Yolu üzerinde kurduğu su değirmeninde tahin üretip kilosunu 35 liradan satıyor Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan restoran ve kafeler 1 Haziran'da açılacak Güne yükselişle başlayan dolar 6,81'den işlem görüyor Ordulu vatandaş, 200 bin dolara satmadığı gizemli taşı Erdoğan'a teslim etmek istiyor