Van'da 'İşgem Teknik Destek Projesi'nin Tanıtımı Gerçekleşti - Son Dakika

Van'da 'İşgem Teknik Destek Projesi'nin Tanıtımı Gerçekleşti

27.05.2016 18:29
Van'da 'İşgem Teknik Destek Projesi'nin Tanıtımı Gerçekleşti, System.String[]

Van İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) tarafından yapılan, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı’nca desteklenen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen “İŞGEM Teknik Destek Projesi’nin tanıtımı yapıldı.

Van İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) tarafından yapılan, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı'nca desteklenen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen "İŞGEM Teknik Destek Projesi'nin tanıtımı yapıldı.

Double Tree By Hilton Van Oteli'nde düzenlenen tanıtım toplantısına Van Valisi İbrahim Taşyapan, AB Delegasyonu Marco Ferraro, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan Murat Seçen, Van İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Gedik, DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, KOSGEB Başkan Yardımcısı Süleyman İslamoğlu, İtalyan Ekonomi ve Yatırım Uzmanı Eliseo Boito, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı. Toplantıda açılış konuşmasını yapan Van Valisi İbrahim Taşyapan, İŞGEM'in kurulduğu günden itibaren önemli işler yaptığını belirterek, "Buraya nitelikli girişimcilerin gelmesi lazım. Valilik olarak onların işini kolaylaştırmak bizim görevimizdir. Yatırımcıları cesaretlendirmek lazım. Bu görev de bize düşüyor. Hem bürokratik işlemlerini azaltmak, hem de cesaretlendirmek bize düşüyor" dedi.

Konuşmalarında İŞGEM'i fidanlığa benzeten Taşyapan, "Fidanlar da sürekli bir yerde tutulmaz. Onları başka yere aktarmak gerekiyor. Burada mezun işletmecileri de başka kurumlara aktarmak gerekiyor. Van'da 'iş yapılamaz' gibi bir hava yayıldı, ancak bu doğru değil. Basında yanlış bir hava yayılıyor. Evet buralarda iş kurmak kolay değil, ama sanıldığı kadar zor da değil. Bu yanlış havayı bertaraf etmek gerekiyor. Burası doğunun önemli bir merkez kentidir. İŞGEM'in projesi hem Van için hem Türkiye için önemli bir projedir. AB ile yapılan bu projeyi önemsiyorum" ifadelerini kullandı.

Van İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanı Mahmud Gedik ise, 2011 yılında meydana gelen depremle zor duruma düştüklerini belirterek, 7 yıldır üzerinde çalıştıkları bu proje ile umutlandıklarını ve cesaretlerini topladıklarını söyledi. Projenin Türkiye'de örnek bir proje olacağının altını çizen Gedik, "Yerel aktörler daha fazla rol almalı, yerel kaynaklı kalkınmaya önem verilmeli ve yerel kaynaklar daha fazla kullanılmalıdır. Hep başkasından bekliyoruz. Bunu aşmalıyız ve bunu kendimiz gerçekleştirmeliyiz" dedi.

Kamu kurumlarının yetkin ve kenti seven kişilerden oluşması gerektiğini dile getiren Gedik, "En önemlisi insan kaynağıdır. Biz insan kayrağını göz ardı ediyoruz. Kamu ayağında bunu gerçekleştirmek gerekiyor. Burayı dert edinen, buranın sorunlarını kendine sorun eden yöneticiler lazım. Sadece koltukta oturmakla olmayacağını bilmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci de, İŞGEM projesinin bir anlamda kendi DAKA projesi olduğunu belirterek, "İŞGEM'e desteğimizi verdik. Katkımız devam edecek. Biz burayı bir istihdam okulu olarak görüyoruz. Girişimde para, yan üründür. Girişimci daha çok kendisini ispatlamak ister. Bunların İŞGEM'den diğer kurumlara transferlerinin zamanında sağlanması gerekir" ifadelerine yer verdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan Murat Seçen, KOSGEB Başkan Yardımcısı Süleyman İslamoğlu, Teknoloji Geliştirme Derneği'nden Prof. Dr. Erhan Akın ve Avrupa Birliği Delegasyonu Marco Ferraro'nun birer konuşma yaptığı toplantı, verilen panel ile sona erdi. - VAN

Van'da 'İşgem Teknik Destek Projesi'nin Tanıtımı Gerçekleşti
Van'da 'İşgem Teknik Destek Projesi'nin Tanıtımı Gerçekleşti

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Van'da 'İşgem Teknik Destek Projesi'nin Tanıtımı Gerçekleşti - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Galatasaray'dan ayrılınca gol makinesine dönüştü! Falcao yine şov yaptı 23:53 Galatasaray'dan ayrılınca gol makinesine dönüştü! Falcao yine şov yaptı Direksiyon başında şüpheli ölüm! Etraftaki vatandaşlar cesedi görmek için birbiriyle yarıştı 23:15 Direksiyon başında şüpheli ölüm! Etraftaki vatandaşlar cesedi görmek için birbiriyle yarıştı DEVA Partisi ve AK Parti bir araya gelir mi? Babacan'dan canlı yayında net sözler: Mümkün değil 22:26 DEVA Partisi ve AK Parti bir araya gelir mi? Babacan'dan canlı yayında net sözler: Mümkün değil
Dünyanın gözü bu delikte! Cin hapishanesine inen profesörden ürküten sözler: Garip bir koku var 21:17 Dünyanın gözü bu delikte! Cin hapishanesine inen profesörden ürküten sözler: Garip bir koku var NASA bile fark edememiş! Dün gece herkes uyurken Dünya büyük bir felaket atlattı 20:38 NASA bile fark edememiş! Dün gece herkes uyurken Dünya büyük bir felaket atlattı Resmen vahşet! Cinsel ilişkiye girmek istemeyen karısını duvara vurarak öldürdü 20:11 Resmen vahşet! Cinsel ilişkiye girmek istemeyen karısını duvara vurarak öldürdü
Photoshop'u abartan Merve Boluğur, sosyal medyanın diline düştü 19:47 Photoshop'u abartan Merve Boluğur, sosyal medyanın diline düştü Camdaki Kız'ın Tako'su Hamza Yazıcı'nın sevgilisi Şenay Forbes'in yaza veda pozları dikkat çekti 16:54 Camdaki Kız'ın Tako'su Hamza Yazıcı'nın sevgilisi Şenay Forbes'in yaza veda pozları dikkat çekti
Advertisement