Van Yyü ile İran Azerbaycan Bilim ve Teknoloji Parkı Arasında İşbirliği - Son Dakika

Van Yyü ile İran Azerbaycan Bilim ve Teknoloji Parkı Arasında İşbirliği

2 yıl önce

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ), uluslararası işbirliği çalışmaları kapsamında İran'da bulunan ve 38 teknokenti temsil eden İran Azerbaycan Bilim ve Teknoloji Parkı arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Van Yyü ile İran Azerbaycan Bilim ve Teknoloji Parkı Arasında İşbirliği, System.String[]

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ), uluslararası işbirliği çalışmaları kapsamında İran'da bulunan ve 38 teknokenti temsil eden İran Azerbaycan Bilim ve Teknoloji Parkı arasında işbirliği protokolü imzalandı.


Van YYÜ'den yapılan açıklamaya göre, İran'da bulunan 38 teknokentin temsilcisi Batı Azerbaycan Bilim ve Teknoloji Parkı Başkanı Prof. Dr. Hassan Haidari ile İranlı 12 firma yetkilisi Van YYÜ Teknokenti ziyaret etti.


Van YYÜ Teknokent firmaları ve akademisyenleri ile ortak çalışma yapılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen toplantının ardından Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ile Prof. Dr. Haidari arasında bir çok alanı kapsayan işbirliği anlaşması imzalandı.


Rektör Battal, imzalanan işbirliği protokolü ile iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine dikkat çekerek, "Bu anlaşmalarla hem akademisyenlerimiz hem de firmalarımız bilimsel ve ticari alanda arzulanan hedeflere biraz daha yaklaşacağımızı düşünüyorum. Çalışmalarımız belli bir aşamaya geldi bundan sonra üretime yönelik somut adımlar atmanın zamanıdır. Ben imzalanan bu protokolün iki ülke açısından da hayırlara vesile olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.


Van YYÜ Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş ise teknokent hakkında bilgiler vererek İran ile işbirliğini daha ileri noktalara taşımayı hedeflediklerini kaydetti.


Van YYÜ Teknokenti ziyaret eden İranlı firmalar, enerji verimliliği optimizasyon sistemleri, farklı ofis ve kontrol cihazları tasarımı ve üretimi, tarım ve hayvancılık için organik mineraller ve takviyeleri, balık ve karides için canlı yem olarak artemia kapsüller üretilmesi, fonksiyonel balık, sucuk ve fileto üretimi, yenilenebilir enerji sistemleri, güneş enerjisi sistemleri, rüzgar tribünleri gibi birçok alanda faaliyet gösteriyor.

Haber Yayın Tarihi: 16.03.2018 10:50 Kaynak: AASon Dakika

Stilist Eliz Sakuçoğlu, sevgilisiyle arabada öpüşürken görüntülendi
Otel odasında bir adamla yakalanan kadını, Endonezya'nın ilk "kadın kırbaç ekibi" cezalandırdı Çin'de yaşayan Türk vatandaşından, koronavirüsle ilgili korkutan açıklama

Son Dakika Haberleri