Zihinsel Engelli Atletin Yürek Burkan Hikayesi - Son Dakika

Zihinsel Engelli Atletin Yürek Burkan Hikayesi

Selçuk Kılıç - Trabzon'da, Karşıyaka Kulübü'nde spor yapan 21 yaşındaki zihinsel engelli atlet Emrah Öztürk'ün hayat hikayesi yürek burkuyor.

Selçuk Kılıç - Trabzon'da, Karşıyaka Kulübü'nde spor yapan 21 yaşındaki zihinsel engelli atlet Emrah Öztürk'ün hayat hikayesi yürek burkuyor.


İtalya'da Özel Sporcular Dünya Şampiyonası'nda 10 bin metrede 6'ncılığı bulunan, Türkiye'de "Özel Sporcu" kategorisinde yarı ve tam maraton koşan tek sporcu olan Emrah, maddi imkansızlıklarla boğuşuyor.


Emrah, Hızırbey Mahallesi'nde iki katlı ahşap evde zihinsel engelli ağabeyi, işsiz anne ve babasıyla birlikte kalıyor. Spordan arta kalan zamanlarında İŞKUR aracılığı ile mevsimlik temizlik işleri yaparak ailesini geçirdirmeye çalışan Emrah'ın kazancı ev kirasını bile karşılamıyor. 4 aylık birikmiş kiralarının ödenmemesi halinde aile evden çıkarılacak.


Daha önce Tarsus Yarı Maratonu'nda kazandığı ödülü birikmiş ev kirasını ödeyerek haklarındaki icra takibini durduran Öztürk, bu kez Şanlıurfa'daki yarışta aldığı çeyrek altını da bozdurup su ve elektrik faturasını ödeyecek. Emrah, 2 bin lirayı bulan son 4 aylık birikmiş kira borcunu ödeyemediği için kara kara düşünüyor.


Atletizme öğretmeninin yönlendirmesiyle 14 yaşında başlayan Emrah, haftanın 3 günü evine 11 kilometre mesafedeki Söğütlü Atletizm Pisti'nde antrenman yapıyor. Önceleri dolmuş parası olmadığı için atletizm pisti ile evi arasındaki mesafeyi koşarak gidip gelen Emrah, son zamanlarda kulübe tahsis edilen ücretsiz servis aracına rağmen söz konusu mesafeyi alışkanlık ve antrenmanına katkısından dolayı koşmaya devam ediyor.


Maddi imkansızlıklar nedeniyle birçok yarışmaya katılamayan ve sağlıklı beslenemeyen Emrah, spora başladığında 87 kilodaydı ancak şimdi 54 kiloya kadar düştü.


-AA ekibi Emhar'ın antrenmamına eşlik etti-


Emrah Öztürk, evinden antrenman sahasına kadar 11 kilometrelik koşusuna eşlik eden AA muhabirine spor yaşantısı, hedefleri ve hayat hikayesini anlattı.


Öğretmeninin yönlendirmesiyle spora başladığını ifade eden Öztürk, "Hocama çok teşekkür ediyorum. Bugünlere onun sayesinde geldim. Bu sporu yapmasaydım kim bilir neredeydim- Beni kurtaran antrenörüm Zekeriya Üçüncü'dür.


Bugüne kadar 27 yarı maraton ve maraton koştum. En son Şanlıurfa'da yapılan uluslararası yarı maratonda tek özel sporcu bendim ve 470 atlet arasında 9. oldum. İtalya'da yapılan global oyunları dünya şampiyonasında 10 bin metrede dünya 6'ncılığı elde ettim. 36 dakika derece koştum. Türkiye'de bundan daha iyi bir derece yok, koşan da yok" diye konuştu.


-"Spor ayakkabılarımı, eşofmanı hocam alıyor"-


Koşmayı sevdiğini söyleyen Emrah, "Avrasya Maratonu koştum. 5 bin, 10 bin metre, yarı ve tam maraton koşan Türkiye'de tek özel sporcu benim. Antrenmana koşarak gidip gelmek beni yormuyor. Bazı ihtiyaçlarımı alamıyorum, spor ayakkabılarımı, eşofmanı hocam alıyor. Hocam aynı zamanda kulübün başkanı. Ailesini zor geçindiriyor, bu arada bize de destek oluyor. Kulüpte sadece ben değilim, 50 sporcu var" dedi.


Ailesinin maddi durumunun iyi olmadığını, Trabzon Valiliği'nden 3 ayda bir 150 lira yardım aldıklarını belirten Öztürk, "Bununla ne kadar geçineceğiz. 4 aylık kira borcumuz var. Suyu, elektriği ödeyemedik. Kirayı ödeyemezsek evden atılacağız. Ev sahibi arayıp duruyor. Bir ağabeyim var o da engelli. Eve bazen gelmiyor. Babam da işsiz, geçinemiyoruz. Büyüklerimizden yardım bekliyoruz" diye konuştu.


Daha önce Tarsus Yarı Maratonu'nda 36'sı yabancı 880 sporcu arasında ilk 70'e girip zihinsel engelli kategorisinde birinci olduğunu ve elde ettiği 500 lirayı ev kirasını ödeyerek icra takibini durdurduğunu söyleyen Öztürk,


"Şanlıurfa'da yapılan uluslararası yarı maratonunda da 9. oldum. Şanlıurfa Valisi ödül olarak çeyrek altın verdi. O altını da bozdurup borcumuza vereceğim. Cebimde çoğunlukla para olmuyor, insanlardan istemeye de utanıyorum. Evde tek çalışan benim. Annem hasta, babam işsiz. İŞKUR aracılığıyla mevsimlik temizlik işleri yapıyorum. Orada salonu temizliyoruz, çöpleri topluyoruz" ifadelerini kullandı.


Maddi imkansızlıklar nedeniyle birçok yarışmaya da gidemediğini anlatan Öztürk, "Yarışmalara katılmak için imkanım yok. Vitamin alamıyorum, evimi düşünmekten bir şey yapamıyorum. Dünya Şampiyonasına hazırlanıyorum. Orada derece elde edersem hayatımız kurtulur. Sponsor arıyorum. Yarışmalara gidip gelmemde, konaklamada, spor malzememde yardımcı olunursa çok dua ederim. Herkese 'Allah razı olsun' derim" dedi.


-Antrenör Üçüncü-


Karşıyaka Spor Kulübü Antrenörü Zekeriya Üçüncü, Emrah'ın azimli, hırslı olması ve işini sevmesi nedeniyle maratonlarda çok iyi dereceler elde ettiğini söyledi.


Kulüplerinin özel sporculara 4 kategoride hizmet verdiğini kaydeden Üçüncü, şöyle devam etti:


"Çocuklarımızı evde saklayarak obez yapmamalıyız. Sporla onların rehabilitasyonunu gerçekleştiriyoruz. Emrah spora başladığında algılama düzeyi çok düşüktü. Bugün spor ile çok iyi bir noktaya geldi ve kendisini daha iyi ifade edebiliyor. Özrü şimdi çok büyük bir noktada değil. Spor ile hem fiziksel hem ruhen gelişme sağlandı. Emrah gibi bu sporu seven, yapmak isteyenler de var. Ama maddi imkansızlıklar nedeniyle çok zorluk yaşıyorlar. Özel Sporcular Spor Federasyonu seçimden yeni çıktı. İnşallah yeni yönetim bu çocuklara el atar ve uluslararası faaliyetlerde madalyalar alırız" diye konuştu.


Özel sporculara sahip çıkılmasını isteyen Üçüncü, bir süreden beri sporcularına ulaşım desteği sağlayan Trabzon Belediyesi yetkililerine teşekkür etti.


Emrah'ın servise rağmen antrenmana koşarak gelmeye devam etmesini kendilerinin istediğini söyleyen Üçüncü, "Mesafe yapmasını istiyoruz. Arazimiz uygun değil. Başka yerde de kamp yapacak imkanımız yok. Söğütlü'ye koşarak geliyor, burada antrenmanlara devam ediyoruz" diye konuştu.


Evinden çıktıktan sonra belli bir süre kent merkezinde halkın içinde koşan Emrah, daha sonra Karadeniz Sahil Yolu'na indi. Sahil yolunda Emrah'a balıkçı motorları ve martılar eşlik etti.


Deniz kenarında kemençe çalan bir kişinin de önünden geçen Emrah, bir süre koştuktan sonra Söğütlü Atletizm Pisti'ne ulaştı ve antrenman yaptı.


Yayıncı: Murat Kaban - TRABZON

Son Dakika

21:03 Galatasaray, Onyekuru'nun sözleşmesini uzatmak için Monaco'yla görüşüyor 21:00 Koronavirüste ilk kez rastlanan vaka! 62 yaşındaki hastada 4 saati aşan ereksiyon görüldü 20:59 Amsterdam'ın ünlü sokağı koronavirüs tedbirleriyle açılıyor! Dikkat çeken öpüşme uyarısı 20:17 İspanyollar, Mesut Özil'in Başakşehir'e transfer olabileceğini ileri sürdü 20:08 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medya çıkışına hukukçular ne dedi? 19:58 Kalabalık minibüs görüntülerine isyan eden Bakan Koca, en çok vakanın olduğu 5 ili verdi 19:37 Son Dakika: Türkiye'de 2 Temmuz günü koronavirüs nedeniyle 17 kişi vefat etti, 1186 yeni vaka tespit edildi 19:20 Sevgilisini darbeden Ozan Güven'e bir tepki de Hadise'den geldi 18:08 Sağlık Bakanlığı, koronavirüs vakalarının bölgelere göre dağılımını paylaştı 18:01 Bodrum'u karıştıran beyaz kum raporu çıktı! Halkın sağlığıyla oynamışlar 17:17 Define büyüsü çözmeye giden kişi, esrarengiz şekilde bir anda öldü 15:49 ABD'de düğün fotoğrafı çektiren çift dalgalara kapıldı 15:35 Son dakika: İngiltere, Türkiye'ye uçuş yasağını kaldırmaya hazırlanıyor 14:41 Havalar ısınınca buz satışları iki katına çıktı 14:27 Son Dakika: Kişisel Verileri Koruma Kurulu TikTok hakkında inceleme başlattı