Zülfü Livaneli'ye Okuyuculardan Yoğun İlgi - Son Dakika

Zülfü Livaneli'ye Okuyuculardan Yoğun İlgi

23.10.2017 15:48
Zülfü Livaneli'ye Okuyuculardan Yoğun İlgi, System.String[]

Ünlü gazeteci-yazar ve sanatçı Zülfü Livaneli D&R Kitap Fuarında okuyucularıyla bir araya geldi.

Ünlü gazeteci-yazar ve sanatçı Zülfü Livaneli D&R Kitap Fuarında okuyucularıyla bir araya geldi. Zorlu D&R'da yoğun bir ilgiyle karşılanan Livaneli yaptığı söyleşinin ardından  okuyucularına kitaplarını imzaladı.

D&R Kitap Fuarı kapsamında haftasonu İlber Ortaylı, İclal Aydın, Özgür Mumcu, Murat Uyurkulak, Murat Yetkin, Kaan Sekban, Can Yılmaz, Zafer Algöz gibi ünlü isimler Türkiye genelinde okuyucularıyla buluştu. İmza günlerinde uzun kuyruklar oluşurken, ünlü sanatçı Zülfü Livaneli de Zorlu D&R' da, düzenlenen bir söyleşiyle okuyucularıyla bir araya geldi. Yazar Onur Caymaz'ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşi sonrası okuyucular kitaplarını imzalatmak için dakikalarca bekledi.

Söyleşide gençlik yıllarından müzik anılarına kadar birçok hatırasını paylaşan Livaneli,  Türkiye'de dünya ile karşılaştırıldığında muazzam bir edebiyat okuyucusu kitlesi olduğunu söyledi. Bu konuda sosyolojik bir araştırma yapılması gerektiğini söyleyen Livaneli, "Galiba bu durum 'değerlere sahip çıkma' meselesi" dedi. ABD, Almanya gibi kitap okuma oranlarının yüksek olduğu ülkelerde bile en çok satan kitapların genellikle cinsellik, kişisel gelişim gibi türler üzerine olduğunu, edebi eserlerin bu listelere çok fazla girmediğini vurgulayan sanatçı, "Türkiye'deki 'nitelikli en çok satan kitap listesi dünyada yok. İsviçre'de bu durum nasıl olabiliyor diye sorduklarında 'Edebiyatla direnen bir toplum var' diye cevap veriyorum. Kendimizi bu bakımdan dünyada çok önemli bir ülke olarak konumlandıralım ve bunu da övünçle herkese anlatalım" diye konuştu.

Program sonrası DHA'ya konuşan sanatçı Zülfü Livaneli, "Benim yaşımda bir yazar için gençlerin bu büyük ilgisi olağanüstü bir şey" dedi.

"İNSANLARI DAHA HÜMANİST, DAHA SEVECEN BİR DÜNYAYA ÇAĞIRMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Herkesle tek tek fotoğraf çektirip sohbet edemediği için okuyucularını kırmaktan çekindiğini söyleyen sanatçı, "Onur Caymaz kardeşimin soruları ve gençlerden gelen sorularla söyleşi çok güzel oldu. Her zamanki gibi esprili olmaya çalıştık. Çünkü Türkiye'de her zaman yüzler çok asık, kaşlar çatılı, çok fazla sertlik var. Biz de mümkün olduğu kadar insanları daha hümanist, daha sevecen, daha gülümseyen bir dünyaya çağırmaya çalışıyoruz. Bunu söyleşilerimizde de yapıyoruz" diye konuştu.

D&R Kitap Fuarı kapsamında  1 Kasım'a kadar Türkiye genelindeki D&R mağazalarında birçok yazar okuyucularla buluşacak.

- İstanbul

Zülfü Livaneli'ye Okuyuculardan Yoğun İlgi
Zülfü Livaneli'ye Okuyuculardan Yoğun İlgi
Zülfü Livaneli'ye Okuyuculardan Yoğun İlgi
Zülfü Livaneli'ye Okuyuculardan Yoğun İlgi

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Zülfü Livaneli'ye Okuyuculardan Yoğun İlgi - Son Dakika


Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? 51 yaşındaki Jennifer Lopez, sahne şovuyla Amerikan Müzik Ödülleri'ne damga vurdu Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü Son Dakika: Türkiye'de 23 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 153 kişi vefat etti, 6713 yeni vaka tespit edildi