Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika İbrahim Sağlam haberleri, İbrahim Sağlam son dakika, son dakika İbrahim Sağlam

Son Dakika İbrahim Sağlam Haberleri

Son dakika İbrahim Sağlam haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son ibrahim sağlam haberleri anında burada.


 • 28.11.2023 28 Kas 17:22 Samsun Tarım Ürünlerinde Türkiye'de İlk Sıralarda

  Samsun Tarım Ürünlerinde Türkiye'de İlk Sıralarda Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun'un tarım ürünlerinde Türkiye'de önde gelen bir konumda olduğunu belirtti. Samsun, çeşitli tarım ürünleri ve büyükbaş hayvan varlığıyla dikkat çekiyor.

 • 24.11.2023 24 Kas 18:14 İç Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında mersin balığı yavruları Yeşilırmak'a salındı

  İç Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında mersin balığı yavruları Yeşilırmak'a salındı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında Amasya'da üretilen 5 bin mersin balığı yavrusu, nesli tehlike altında olan bu balığın üreme sahası olan Yeşilırmak'a bırakıldı. Samsun'da su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, projenin devam edeceğini ve mersin balığının sürdürülebilirliği için balıklandırma çalışmalarının önemli olduğunu vurguladı. Balıkçıların bu balıkları tanıması için ciplerle donatıldığını ve avlanmaması gerektiğini söyledi.

 • 07.11.2023 07 Kas 15:38 Samsun, Türkiye'de Kivi Üretiminde 3. Sırada

  Samsun, Türkiye'de Kivi Üretiminde 3. Sırada Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun'un 5 bin 20 dekar alanda 12 bin 977 ton kivi üretimiyle ülke genelinde 3. sırada yer aldığını açıkladı. Çarşamba ilçesinde fidan desteği verilen ve kivi yetiştiren Savaş Aydemir'e ait bahçede düzenlenen kivi hasat etkinliğine katılan Sağlam, kivi yetiştiriciliğinin fındığa alternatif olarak üreticilerin yüzünü güldürdüğünü belirtti. Samsun'un kivi üretimindeki payının yüzde 12,88 olduğunu vurgulayan Sağlam, Çarşamba ilçesinin ise ülkemizin en fazla kivi üretim alanına sahip ilçesi olduğunu ifade etti.

 • 02.11.2023 02 Kas 11:24 Güz Tırtılı İle Mücadele Başlatıldı

  Güz Tırtılı İle Mücadele Başlatıldı Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, güz tırtılıyla mücadele başlattıklarını açıkladı. Güze tırtılının bitkilere zarar veren istilacı bir tür olduğunu belirten Sağlam, tarımda ürün kalitesini ve verimini etkileyen zararlılarla mücadele etmenin önemine dikkat çekti. Güz tırtılı, bir dişinin 500 kilometre uçtuktan sonra bin yumurta bırakabilen bir türdür ve mısır, pirinç, şeker kamışı, pamuk gibi birçok bitkiyle beslenir. Sağlam, erken müdahale için kültürel mücadele yöntemlerinin yanı sıra kimyasal mücadele yöntemlerinin de kullanılabileceğini belirtti.

 • 17.10.2023 17 Eki 16:35 Samsun'un Havza ilçesinde çiftçilere kanola tohumu dağıtıldı

  Samsun'un Havza ilçesinde çiftçilere kanola tohumu dağıtıldı Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Baharın İlk Arı Çiçekleri Kanola Projesi kapsamında Havza'da kanola tohumu dağıtım töreni gerçekleştirildi. Kanola yağının gıda dışı kullanım alanlarının da olduğunu belirten İl Müdürü İbrahim Sağlam, kanolanın yağlık ayçiçeğine alternatif olarak üretilebilecek bir ürün haline geldiğini söyledi.

 • 16.10.2023 16 Eki 11:37 Devlet Destekli Tarım Sigortalarında Kadın Üreticilere İndirim

  Devlet Destekli Tarım Sigortalarında Kadın Üreticilere İndirim Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi'nde kadın üretici ve yetiştiricilere uygulanan indirimin artırılacağını açıkladı. Bakanlık tarafından 2024'ten itibaren yüzde 10'a çıkarılacak olan indirim, 40 yaşın altındaki kadın çiftçilere yüzde 5'lik ilave bir indirim daha sağlanarak toplamda yüzde 15'lik bir prim indirimi uygulanacak. Sağlam, kadın çiftçilerin tarımsal üretimin sigortası olarak görüldüğünü ve bu oranın artması için çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

 • 11.10.2023 11 Eki 14:58 Çarşamba'da Kahverengi Kokarca Mücadelesi Toplantısı Yapıldı

  Çarşamba'da Kahverengi Kokarca Mücadelesi Toplantısı Yapıldı Çarşamba ilçesinde tarım zararlısı kahverengi kokarcayla mücadeleyle ilgili toplantı düzenlendi. İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, kahverengi kokarcanın tarım ürünlerine verdiği zararın ciddi boyutlara ulaştığını belirtti. Toplantıda, kahverengi kokarcayla mücadele yöntemleri hakkında sunumlar yapıldı ve üreticilerin bilgilendirilmesi amaçlandı.

 • 04.10.2023 04 Eki 17:10 Samsun, Tokat ve Amasya illerinin bölge merkez ofisi Samsun'da kurulacak

  Samsun, Tokat ve Amasya illerinin bölge merkez ofisi Samsun'da kurulacak Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Ulusal Kırsal Ağ (UKA) ve Ortak Tarım Politikaları (OTP) Projesi kapsamında Türkiye genelinde 26 bölge oluşturulduğunu ve Samsun, Tokat ve Amasya illerinin bölge merkez ofisinin Samsun'da kurulacağını açıkladı. Program kapsamında bölgenin ihtiyaç duyduğu yatırımlar yapılacak.

 • 02.10.2023 02 Eki 14:51 Samsun'da Kahverengi Kokarca ile Mücadele Hızlandırıldı

  Samsun'da Kahverengi Kokarca ile Mücadele Hızlandırıldı Samsun Tarım ve Orman Müdürlüğü, fındık başta olmak üzere tarım ürünlerine zarar veren kahverengi kokarca ile mücadeleye hız verdi. İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, çiftçilere tuzak dağıtıldığını ve milli seferberlik gerektiğini belirtti. Kahverengi kokarcanın evlere de girdiğini vurgulayan Sağlam, mekanik mücadele ve ilaçlı mücadele yöntemlerinin önemine dikkat çekti.

 • 29.09.2023 29 Eyl 18:43 Kahverengi kokarca böceği fındık üretimini tehdit ediyor

  Kahverengi kokarca böceği fındık üretimini tehdit ediyor İL Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, Karadeniz'de Samsun hariç tüm illerdeki fındık üretiminin yüzde 15-20 azalmasının nedeninin kahverengi kokarca böceği olduğunu belirtti. Kahverengi kokarca böceği ile mücadele toplantısında alınacak tedbirler görüşüldü. İl Tarım ve Orman Müdürü Sağlam, kokarcanın fındık alanlarında ciddi zararlara yol açtığını ve diğer tarım ürünlerine de zarar verdiğini ifade etti. Bu nedenle, fındık üreticileri ve ilgili kurumlar arasında bir seferberlik başlatılması gerektiğini vurguladı.

 • 29.09.2023 29 Eyl 17:57 Fındıktaki kaybın yüzde 15'i zararlılar yüzünden

  Fındıktaki kaybın yüzde 15'i zararlılar yüzünden Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Karadeniz'de bu yıl fındıkta meydana gelen rekolte azalışının yüzde 15'nin nedeninin kahverengi kokarca gibi zararlılar olduğunu söyledi. Kahverengi kokarca böceği ile mücadele toplantısında alınacak tedbirler görüşüldü.

 • 28.09.2023 28 Eyl 16:41 Samsun'da IPARD III Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

  Samsun'da IPARD III Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi Samsun'da, IPARD III Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetleri İçin Teknik Destek Projesi II kapsamında bir toplantı düzenlendi. İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, toplantıda yaptığı konuşmada, kırsal kalkınmanın Cumhuriyet tarihindeki en önemli projelerden biri olduğunu belirtti. Sağlam, tarımsal ürünlerin sanayileşmesi için yapılan ekonomik yatırımların önemine vurgu yaparak, TKDK'nın yatırımlara destek sağladığını ifade etti. TKDK Samsun Koordinatörü Yusuf Özbey ise IPARD programının hedeflerini anlatarak, IPARD III'ün bütçesinin yaklaşık 555 milyon avro olacağını söyledi.

 • 25.09.2023 25 Eyl 12:44 Samsun'daki Okul Kantinleri ve Yemekhaneleri Denetlendi

  Samsun'daki Okul Kantinleri ve Yemekhaneleri Denetlendi Samsun Tarım ve Orman Müdürlüğü, Samsun'daki okulların kantinlerini ve yemekhanelerini denetledi. İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, 2023 yılı içerisinde eğitim kurumların içerisinde bulunan 450 yemekhaneye 540 denetim, 420 kantine de 385 kez denetim yapıldığını söyledi. Samsun Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentte bulunan okulların kantinlerini ve yemekhanelerinde denetimler yaptı. 934 okul bünyesinde faaliyet gösteren 450 yemekhaneye 540 denetim ve 420 kantine de 385 kez denetim gerçekleştirildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ayrıca 2023-2024 eğitim sezonu içerisinde toplam binin üzerinde öğrenci, öğretmen ve idarecilere de eğitimler vererek doğal gıda denetçisi oluşturacak.

 • 15.09.2023 15 Eyl 14:04 Samsun'da Gıda Satış Yerlerine Yönelik Denetimlerde Uygunsuzluk Tespit Edilen İşletmelere İşlem Yapıldı

  Samsun'da Gıda Satış Yerlerine Yönelik Denetimlerde Uygunsuzluk Tespit Edilen İşletmelere İşlem Yapıldı Samsun'da yapılan denetimlerde, 2023 yılının ilk 8 ayında 6 bin 128 denetim yapılmış olup, uygunsuzluk tespit edilen toplam 56 işletmeye yasal işlemler uygulanmıştır. Denetimlerde ayrıca 151 numune alınıp analiz edilmiş ve mevzuata aykırı bulunan 13 numune üreten işletmelere yasal işlemler uygulanmıştır.

 • 13.09.2023 13 Eyl 18:06 Samsun'da Liflik Kenevir Üretimi Makineli Hasatla Başladı

  Samsun'da Liflik Kenevir Üretimi Makineli Hasatla Başladı Samsun'da toplam 2 bin 733 dekar alanda üretilen liflik kenevirin, Vezirköprü ilçesinde makineli hasadına başlandı. Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun'un kenevir sanayisi ve üretimi konusunda ülkemizin lokomotifi olacağını belirtti. 2023 yılı itibarıyla 2 bin 733 dekar alanda lif ya da tohum için üretim yapılan Havza, Ladik, Vezirköprü ve Bafra ilçelerinde 155 üretici bulunuyor. Vezirköprü ilçesinde gerçekleştirilen 'Liflik Kenevirde Makineli Hasat Töreni'ne birçok yetkili ve üretici katıldı. Tarımın sanayiye dayandırılmasıyla üretimin artacağını vurgulayan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, kenevirin tekstilde kullanılmasıyla ilgili Havza Organize Sanayi Bölgesi'nde bir fabrika kurulduğunu ve 2023 yılında 2 bin 737 dekar alanda ekim yapıldığını söyledi. Samsun'un kenevir konusunda hem sanayide hem üretimde ülkemizin lideri olacağını ifade etti.

 • 22.08.2023 22 Ağu 23:33 Samsun'da 2023 yılında 111 işletmeye 4 milyon 57 bin TL ceza

  Samsun'da 2023 yılında 111 işletmeye 4 milyon 57 bin TL ceza Samsun'da 3 hafta sürecek gıda denetimleri başladı. İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, 2023'ün ilk 7 ayında 111 işletmeye 4 milyon 57 bin TL ceza uygulandığını açıkladı. Denetimlerde gıdaların hijyenine, son kullanma tarihine ve saklama ortamına dikkat edildi.

 • 22.08.2023 22 Ağu 13:18 Samsun'da Gıda Denetimleri Başladı

  Samsun'da Gıda Denetimleri Başladı Samsun'da 3 hafta sürecek olan gıda denetimleri başladı. İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, 2023'ün ilk 7 ayında 111 işletmeye 4 milyon 57 bin lira ceza uygulandığını ve Alo 174 gıda hattına 457 başvuru yapıldığını belirtti. Denetimlerde gıdaların hijyenine, son kullanma tarihine, saklama ortamına ve referans değerlerine bakıldı.

 • 10.08.2023 10 Ağu 17:37 Samsun'da danelik mısır kurutma tesisi incelemesi yapıldı

  Samsun'da danelik mısır kurutma tesisi incelemesi yapıldı Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ve beraberindekiler, Havza Ziraat Odası Başkanlığı tarafından Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) destekli proje kapsamında ilçede kurulum aşaması devam eden danelik mısır kurutma tesisinde incelemelerde bulundu. Tesisin yaklaşık 1 milyon 500 bin lira değerinde olduğunu belirten Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun Genç, tesisin mısır hasat sezonu öncesi işler vaziyete geçirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ise mısırın depolanması için nem oranının önemli olduğunu vurgulayarak, kurulacak kurutma tesisi ile danelik mısırın depolanmasının sağlanacağını ve bölgemizde danelik mısır üretiminin artacağını belirtti.

 • 04.08.2023 04 Ağu 12:27 Samsun, Salep Üretim Havzası Haline Getirilmek İstiyor

  Samsun, Salep Üretim Havzası Haline Getirilmek İstiyor Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun'u salep üretim havzası haline getirme ve yetiştiricilere bu üründen büyük bir ekonomik katkı sağlama gayretinde olduklarını söyledi. Samsun'da düzenlenen toplantıda, salep üretiminin kültüre alınarak yaygınlaştırılması, sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu. Sağlam, salep bitkisinin geniş bir endüstriyel kullanım alanı olduğunu ve üretiminin yasal izne bağlı olduğunu belirtti. Samsun'un salep üretim havzası haline getirilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü ve aynı zamanda diğer ürünler için de çalışmalar yapıldığını ifade etti.

 • 01.08.2023 01 Ağu 09:45 Çayır Tırtılı Görülmedi, Üreticiler Sevindi

  Çayır Tırtılı Görülmedi, Üreticiler Sevindi Samsun'da çiçek açan ayçiçeği tarlaları görsel bir şölen oluştururken, bu sene çayır tırtılı görülmemesi üreticileri sevindirdi. İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, geçtiğimiz yıl zararlı olan çayır tırtılı bu yıl görülmediğini belirtti. Samsun'da ayçiçeği üretimi yapan çiftçiler, yaklaşık 210 bin dekar alanda ekim yaparken, çayır tırtılına karşı teyakkuzda olduklarını ifade etti.

 • 31.05.2023 31 May 14:11 Samsun'da 1265 ton tıbbi aromatik bitki üretildi

  Samsun'da 1265 ton tıbbi aromatik bitki üretildi Samsun'da Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Kavak ilçesinde fide dağıtım töreni düzenlendi. İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, geçen yıl 1265 ton tıbbi aromatik bitki üretildiğini açıkladı.

 • 22.05.2023 22 May 13:18 Fındık kurdu ve küllenme hastalığı ile mücadele zamanı

  Fındık kurdu ve küllenme hastalığı ile mücadele zamanı Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, fındığın ana zararlısı olan 'fındık kurdu' mücadele zamanının geldiğini, 'fındıkta küllenme' hastalığı belirtilerinin de görülmeye başlandığını, zaman kaybetmeden kimyasal mücadele yapılması gerektiğini söyledi.

 • 04.05.2023 04 May 17:38 Tarım arazilerinde taban patlatmasının önemi

  Tarım arazilerinde taban patlatmasının önemi Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, arazilerin devamlı aynı derinlikte işlenmesi sonucunda pulluk tabanı denilen sert bir tabaka oluştuğunu belirterek, verimliliğin arttırılması için tabakanın belirli aralıklarla kırılması, kabartılması gerektiğini söyledi.

 • 12.04.2023 12 Nis 10:18 PALAMUT BALIKÇILARI SEVİNDİRDİ HAMSİ İSE ÜZDÜ

  PALAMUT BALIKÇILARI SEVİNDİRDİ HAMSİ İSE ÜZDÜ SAMSUN Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, 1 Eylül'den bugüne kadar kentte 57 bin ton balık avlandığını söyledi.

 • 30.03.2023 30 Mar 11:48 Salep çeşitliliğinde en zengin ülke Türkiye

  Salep çeşitliliğinde en zengin ülke Türkiye SAMSUN Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, 8 cins ve bunlara bağlı 21 türün bulunduğu salep çeşitliliği bakımından en zengin ülkenin Türkiye olduğunu söyleyerek, "Türkiye'de 193 dekar alanda 82 ton salep üretim yapılıyor" dedi.

 • 21.03.2023 21 Mar 17:53 Samsun'da 4 gıda işletmesine para cezası

  Samsun'da 4 gıda işletmesine para cezası Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, vatandaşlar tarafından Alo 174 Gıda Hattı'na yapılan ihbarlar neticesinde 2023 yılı başından itibaren 140 bildirim alındığını ve yapılan denetimlerde olumsuzluk tespit edilmesi sonucunda 4 işletmeye idari para cezası uygulandığı söyledi.

 • 10.03.2023 10 Mar 13:07 DEĞİŞEN İKLİMLE KARADENİZ'DE 'TROPİK MEYVE' ÜRETİMİ DENEMELERİ YAPILIYOR

  DEĞİŞEN İKLİMLE KARADENİZ'DE 'TROPİK MEYVE' ÜRETİMİ DENEMELERİ YAPILIYOR SAMSUN'da küresel iklim değişikliğiyle gündeme gelen tropik meyve üretimi için denemelere başlandı.

 • 06.03.2023 06 Mar 10:09 Samsun'da 250 dekar alanda zeytin bahçesi kurulacak

  Samsun'da 250 dekar alanda zeytin bahçesi kurulacak Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, her işletmeye en az 3 dekar olacak şekilde 50 üreticiye, 250 dekar alanda zeytin bahçesi tesisi kurulacağını söyledi.

 • 31.01.2023 31 Oca 11:37 Samsun'dan 2 bin 751 üretici 163,3 milyon liralık hibe başvurusu yaptı

  Samsun'dan 2 bin 751 üretici 163,3 milyon liralık hibe başvurusu yaptı Tarım ve Orman Bakanlığının "Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Programı" kapsamında Samsun'dan 2 bin 751 üreticinin 163,3 milyon liralık hibe başvurusunda bulunduğu bildirildi.

 • 30.01.2023 30 Oca 12:16 Sağlam: ?Kuraklıkla ilgili her türlü senaryoya hazır ve tetikteyiz?

  Sağlam: ?Kuraklıkla ilgili her türlü senaryoya hazır ve tetikteyiz? Samsun İl Tarım ve Orman Müdür İbrahim Sağlam, 'İklim değişikliği ve buna bağlı kuraklığın ayak sesleri iyiden iyiye hissedilirken, devletimizin öngörüsü sayesinde son 20 yılda inşa edilen ve tüm Cumhuriyet tarihinin baraj sayısını 4'e katlayan yüzlerce yeni baraj, içme ve sulama...

 • 27.01.2023 27 Oca 15:46 Samsun'da manda ırkının süt ve et verimini artırmak için suni tohumlama yapılıyor

  Samsun'da manda ırkının süt ve et verimini artırmak için suni tohumlama yapılıyor Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğünce 2020 yılında başlatılan "Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında manda ırkının süt ve et verimini artırmak amacıyla Samsun'da suni tohumlama gerçekleştiriliyor.

 • 12.01.2023 12 Oca 14:06 İl Tarım ve Orman Müdürü Sağlam'dan buzağı bakımı açıklaması

  İl Tarım ve Orman Müdürü Sağlam'dan buzağı bakımı açıklaması Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, hayvan yetiştiricilerine yeni doğan buzağının bakımı hakkında uyarılarda bulundu.

 • 06.01.2023 06 Oca 11:51 Samsun'da 60 bine yakın çiftçi tarım sigortası yaptırdı

  Samsun'da 60 bine yakın çiftçi tarım sigortası yaptırdı SAMSUN (İHA) – Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, il genelinde tarım sigortası poliçe sayısının 59 bin 577 adet olduğunu açıkladı.

 • 28.12.2022 28 Ara 12:34 'Tarımda hedef, insanları doğduğu yerde doyurmak'

  'Tarımda hedef, insanları doğduğu yerde doyurmak' Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, hedeflerinin kırsaldan kente göçü önlemek, hatta tersine çevirmek suretiyle 'insanları doğduğu yerde doyurmak' olduğunu söyledi.

 • 19.12.2022 19 Ara 15:54 Samsun'da 6 bin 783 dekar alanda 8 bin 240 ton marul üretiliyor

  Samsun'da 6 bin 783 dekar alanda 8 bin 240 ton marul üretiliyor Samsun'da 6 bin 783 dekar alanda 8 bin 240 ton marul üretimi yapılırken, üreticilere 75 hibe destekli marul fidesi dağıtıldı.

 • 16.12.2022 16 Ara 10:25 Tarım ve Orman Müdürü Sağlam'dan besicilere yanıkara hastalığı uyarısı

  Tarım ve Orman Müdürü Sağlam'dan besicilere yanıkara hastalığı uyarısı Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, hayvanlarda görülebilen yanıkara hastalığının gram pozitif bakterilerin oluşturduğu akut seyirli bir hastalık olduğunu bildirdi.

 • 12.12.2022 12 Ara 17:01 Hayvan kimliklendirmesinde son tarih 31 Aralık

  Hayvan kimliklendirmesinde son tarih 31 Aralık Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, hayvan kimliklendirmesinde son tarihin 31 Aralık olduğunu hatırlatarak, Samsun'da şu ana kadar 12 bin 210 hayvanın kimliklendirildiğini açıkladı.

 • 05.12.2022 05 Ara 17:48 Samsun'da zeytin tarımı tekrardan canlanıyor

  Samsun'da zeytin tarımı tekrardan canlanıyor SAMSUN (İHA) – Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, il genelinde 15 bin 300 adet Gemlik zeytinini 510 dekar alana diktiklerini ve zeytin tarımını canlandırmak için ellerinden gelen tüm çabayı sarf edeceklerini söyledi.

 • 01.12.2022 01 Ara 10:35 2023 ÇKS başvuruları 31 Aralık'ta sona eriyor

  2023 ÇKS başvuruları 31 Aralık'ta sona eriyor SAMSUN (İHA) – Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, 2023 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının 31 Aralık 2022 tarihinde sona ereceğini hatırlattı.

 • 30.11.2022 30 Kas 14:14 Hayvancılık desteklemelerinin fiyatı ve zamanı belli oldu

  Hayvancılık desteklemelerinin fiyatı ve zamanı belli oldu Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, 2022 yılında yapılacak tarımsal desteklemeler ve 2023 yılında uygulanacak destekler hakkında ilgilileri bilgilendirdi.

 • 11.10.2022 11 Eki 00:58 Müdür Sağlam: "Bu yıl palamutta çok büyük bir bolluk yaşıyoruz"

  Müdür Sağlam: 'Bu yıl palamutta çok büyük bir bolluk yaşıyoruz' SAMSUN (İHA) – Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, balıkçıların yasakları uyması sonucunda kontrollü üretimin yaygınlaşmasıyla birlikte bu yıl palamut balığında çok büyük bir bolluk yaşadıklarını söyledi.

 • 10.10.2022 10 Eki 14:01 Müdür Sağlam: "Bu yıl palamutta çok büyük bir bolluk yaşıyoruz"

  Müdür Sağlam: 'Bu yıl palamutta çok büyük bir bolluk yaşıyoruz' Müdür Sağlam: "Bu yıl palamutta çok büyük bir bolluk yaşıyoruz"SAMSUN Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, balıkçıların yasakları uyması sonucunda kontrollü üretimin yaygınlaşmasıyla birlikte bu yıl palamut balığında çok büyük bir bolluk yaşadıklarını söyledi.

 • 04.08.2022 04 Ağu 17:32 2021 Yılı Buzağı Desteklemesi üreme parametresi değiştirildi

  2021 Yılı Buzağı Desteklemesi üreme parametresi değiştirildi Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, 2021 Yılı Buzağı Desteklemesi kapsamında; 810 gün olan ilkine buzağılama yaşının 960 güne, iki doğum arası sürenin ise 450 günden 600 güne çıkarıldığını söyledi.

 • 04.07.2022 04 Tem 10:17 Sağlam: "İzinsiz kıyma çekenlere yasal ve idari yaptırımlar uygulanacak"

  Sağlam: 'İzinsiz kıyma çekenlere yasal ve idari yaptırımlar uygulanacak' Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, et işleme tesis onayı veya kasaplık faaliyeti amaçlı işletme kayıt belgesi olmaksızın, sağlıksız ve hijyenik olmayan yerlerde kıyma çekenlerin sıkı bir şekilde denetleneceğini, bunlara yasal ve idari yaptırımların uygulanacağını söyledi.

 • 01.07.2022 01 Tem 10:33 İç sularda av yasağı sona erdi

  İç sularda av yasağı sona erdi Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, iç sularda avlanma yasağının 1 Temmuz itibarıyla sona erdiğini açıkladı.

 • 27.06.2022 27 Haz 11:35 Samsun'da kanola ekimi yaygınlaştırılacak

  Samsun'da kanola ekimi yaygınlaştırılacak Tarım ve Orman Bakanlığı desteğiyle kanola üretiminin yaygınlaştırılması çalışmaları başlatıldı.

 • 13.06.2022 13 Haz 22:28 Kurbanlık hayvan alış, satış ve kesimlerinde dikkat edilecek hususlar

  Kurbanlık hayvan alış, satış ve kesimlerinde dikkat edilecek hususlar Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, kurbanlık alırken sığır ve manda ile koyun ve keçinin küpesinin olup olmadığına mutlaka bakılması, hasta ve gebe hayvanların alınmaması, hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanların tercih edilmesi, bakanlıkça belirlenen yasak...

 • 13.06.2022 13 Haz 11:54 Kurbanlık hayvan alış, satış ve kesimlerinde dikkat edilecek hususlar

  Kurbanlık hayvan alış, satış ve kesimlerinde dikkat edilecek hususlar Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, kurbanlık alırken sığır ve manda ile koyun ve keçinin küpesinin olup olmadığına mutlaka bakılması, hasta ve gebe hayvanların alınmaması, hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanların tercih edilmesi, bakanlıkça belirlenen yasak...

 • 30.05.2022 30 May 10:59 Şeftalide doğu meyve güvesi tehlikesi: "Yoğun miktarda rastlandı"

  Şeftalide doğu meyve güvesi tehlikesi: 'Yoğun miktarda rastlandı' Yapılan arazi tuzaklamalarında yoğun miktarda doğu meyve güvesine rastladıklarını belirten Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, zararlı riskinin arttığına dikkat çekerek ilaçlama zamanıyla ilgili bilgi verdi.

 • 12.05.2022 12 May 16:59 'Tarımsal üretimde en son çare kimyasal mücadele'

  'Tarımsal üretimde en son çare kimyasal mücadele' Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, tarımsal üretim sürecinde en son çarenin 'kimyasal mücadele' olduğunu belirterek, kültürel mücadele başta olmak üzere biyolojik ve biyoteknik mücadele konusunda da eğitim süreçlerinin devam ettiğini söyledi.

Advertisement