33. İstanbul Film Festivali'nde Yarışmalar Başladı - Son Dakika
Kültür Sanat

33. İstanbul Film Festivali'nde Yarışmalar Başladı

33. İstanbul Film Festivali\'nde Yarışmalar Başladı

"Uluslararası Yarışma" bölümünde festivalin büyük ödülü "Altın Lale" için sanat ve sanatçı temasını işleyen ya da bir edebiyat eserinden uyarlanan 12 film, "Ulusal Yarışma"da 10 film jüri karşısına çıkacak.

14.04.2014 15:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul Kültür Sanat Vakfınca (İKSV), Akbank desteğiyle düzenlenen 33. İstanbul Film Festivali'nin yarışmaları başladı.

İKSV'den yapılan yazılı açıklamaya göre, festivalin uluslararası ve ulusal yarışmaları kapsamında bu yıl da Türkiye ve dünya sinemasından özgün yapımlar "Altın Lale Ödülü" için yarışacak. Festivalin ikinci haftasında jüri ve izleyici karşısına çıkacak filmlere ödülleri, 19 Nisan'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenecek kapanış töreninde verilecek.

33. İstanbul Film Festivali'nin "Uluslararası Yarışma" bölümünde festivalin büyük ödülü "Altın Lale" için sanat ve sanatçı temasını işleyen ya da bir edebiyat eserinden uyarlanan 12 film yarışacak. Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından 25 bin avroluk para ödülüyle desteklenecek. Ödülün 10 bin avrosu Altın Lale'nin sahibi olacak filmin yönetmenine, 10 bin avrosu filmin Türkiye'deki dağıtımını üstlenecek firmaya, 5 bin avrosu ise Jüri Özel Ödülü'nü kazanacak filmin yönetmenine verilecek.

33. İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürisi'nin başkanlığını "A Separation/Bir Ayrılık" ve "The Past/Geçmiş" filmleriyle tanınan İranlı yönetmen Asghar Farhadi üstlenecek. Farhadi'nin yanı sıra jüride yönetmen Philippe Le Guay, oyuncu Defne Halman, prodüktör ve İngiliz Ulusal Sinema-TV Okulu direktörü Lynda Myles ve senarist Razvan Radulescu yer alacak.

Altın Lale Ulusal Yarışma

Festivalde Türkiye'den, yapımı 2013-2014 sezonunda tamamlanmış filmlerin bir araya geldiği "Türkiye Sineması"bölümünde"Ulusal Yarışma"nın yanı sıra "Yarışma Dışı", "Belgeseller" ve "Yeni Türkiye Sineması" başlıkları altında 35 film gösteriliyor.

Ulusal Yarışma'da ödül için 10 film jüri karşısına çıkarken, yarışmadaki 4 film dünya, 3 film ise Türkiye prömiyeri yapıyor.

Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, Türkiye sinemasının usta yönetmenlerinden Derviş Zaim üstlenecek. Yarışma jürisinin diğer üyeleri, ARTE Dışalımlar Sorumlusu Karen Byot, Varşova T–Mobile Yeni Ufuklar Film Festivali Sanat Direktörü Joanna Lapiska, oyuncu Nadir Sarıbacak ve yazar Hakan Günday'dan oluşacak. Jüri festivalde, "En İyi Film", "En İyi Yönetmen", "Jüri Özel Ödülü", "En İyi Kadın Oyuncu", "En İyi Erkek Oyuncu", "En İyi Senaryo", "En İyi Görüntü Yönetmeni", "En İyi Kurgu" ve "En İyi Özgün Müzik" olmak üzere 9 dalda ödül verecek.

Yarışmada jürinin seçeceği "En İyi Film"e 150 bin lira, "En İyi Yönetmen"e 50 bin lira ödül verilecek. İlk kez 2011'de para ödülüyle desteklenen Jüri Özel Ödülü, bu yıl da en iyi ikinci filme verilecek. Onat Kutlar anısına verilecek ödülü kazanan filmin yapımcısına Anadolu Efes tarafından 60 bin lira takdim edilecek. Festivalde, "En İyi Kadın Oyuncu" ve "En İyi Erkek Oyuncu" seçilecek isimler 10 biner lira alacak.

Diğer ödüller

Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI), festival kapsamında Ulusal ve Uluslararası Yarışma'da yer alan birer filme FIPRESCI Ödülü verecek. Başkanlığını İspanya'dan Nando Salva'nın yapacağı jüride Almanya'dan Heike–Melba Fendel, Romanya'dan Angelo Mitchievici, Bulgaristan'dan Olga Markova ve Türkiye'den Janet Barış ile Murat Emir Eren görev alacak.

Radikal Halk Ödülü'nü alacak iki filmi, festival izleyicileri, festival sinemalarında yer alan bilgisayarlardan oy kullanarak belirleyecek. Oy kullananlar arasında çekilecek kura sonucunda çeşitli ödüller verilecek.

Avrupa Konseyi Sinema Ödülü FACE (Film Award of the Council of Europe) "Sinemada İnsan Hakları" bölümündeki bir filme verilecek. İnsan hakları konusunda kamuoyunda duyarlılık ve bilinç yaratan, konunun öneminin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunan 10 filmin gösterileceği "Sinemada İnsan Hakları" bölümünden seçilecek filmin yönetmenine kapanış ve ödül töreninde Avrupa Konseyi'nden bir yetkili tarafından 10 bin avroluk para ödülü takdim edilecek.

"Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü"ne, festivalin Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışma'nın yanı sıra, "Türkiye Sineması" bölümünde yer alan "Yarışma Dışı" ve "Yeni Türkiye Sineması" kuşakları ile "Sinemada İnsan Hakları" bölümünde gösterilen Türkiye yapımı tüm ilk filmler aday olabilecek.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü'nü kazanan filmin yönetmenine Cem Yılmaz, CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla 30 bin lira sunacak. İlk kez geçen yıl verilen ödülü, Cem Yılmaz 5 yıl boyunca destekleyecek. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 33. İstanbul Film Festivali'nde Yarışmalar Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Haluk Levent Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  23:19 Haluk Levent Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında şarkıcı Haluk Levent, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserine çok sayıda kişi katıldı ve Levent'in en sevilen parçalarını seslendirmesiyle müzikseverler eşlik etti. Levent'in performansı, dinleyiciler tarafından alkışlandı.

 • Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Deprem Anısına Konser Düzenlendi
  21:33 Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Deprem Anısına Konser Düzenlendi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında, depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına '11 İlin Türküsü' konseri gerçekleştirildi. Nazende Çoksesli Korosu tarafından hazırlanan etkinlikte, depremin ardından yaşananlar anlatıldı ve afetten etkilenen illere özgü şarkılar seslendirildi.

 • Avrupa Film Günleri'nin Galası Ankara'da Yapıldı
  21:13 Avrupa Film Günleri'nin Galası Ankara'da Yapıldı

  Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ve AB üyesi ülkelerin büyükelçilikleri tarafından düzenlenen Avrupa Film Günleri'nin galası Ankara'da yapıldı. Galada, Ukraynalı Maryna Vroda'nın yönettiği 'Bozkır' filmi gösterildi. Büyükelçi Bodnar ve Büyükelçi Meyer-Landrut konuşma yaparak Ukrayna'ya desteklerini dile getirdi. Avrupa Film Günleri, Ankara, İstanbul ve birçok şehirde gösterime girecek.

 • Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor
  17:06 Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor

  Fransa'nın başkenti Paris'te 5 yıl önce çıkan yangında hasar gören ünlü Notre-Dame Katedrali, 8 Aralık'ta yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Katedralin yeniden inşa çalışmaları 2022'de başlamış ve 250'den fazla firma ile yüzlerce sanatçı, mimar ve uzmanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yangının nedeni ise henüz belirlenememiştir.


Advertisement