Mükrimin Halil Yinanç Anılıyor - Son Dakika
Kültür Sanat

Mükrimin Halil Yinanç Anılıyor

Mükrimin Halil Yinanç Anılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir programla anılacak.

21.02.2012 11:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ülkemizin dünya çapında yetiştirdiği birkaç büyük tarihçiden birisi olan ve ilk Selçuklu tarihi uzmanı Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç vefatının 50. yılı dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir programla anılacak

Program 25 Şubat Cumartesi günü Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde saat 13.30'da kokteyl ile başlayacak. Açılış konuşması ve Mükrimin Halil Yinanç'ın hayatını anlatan kısa bir sinevizyon gösterisinin ardından oturma geçilecek

Oturum başkanlığını Prof. Dr. İsmail Kara'nın yapacağı programın konuşmacılar ve konuları şöyle: Prof. Dr. Refet Yinanç- Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç'ın yeni yayına sunulmuş eserleri, Prof. Dr. Fahameddin Başar- Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç Hayatı ve Eserleri, Doç. Dr. İlyas Gökhan- Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç Kütüphanesi, Mehmet Niyazi Özdemir- Marmara sohbetleri ve Küllük Sohbetleri, Dursun Gürlek- Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç Anekdotları.

Ord. Prof. Mükrimin Halil Yinanç

Ülkemizin dünya çapında yetiştirdiği büyük tarihçilerden birisi olan Mükrimin Halil Yinanç, 1 Temmuz 1900'de Maraş'ın Elbistan kazasında dünyaya geldi. Babası Kadı Halil Kâmil Efendidir. İlk eğitimini bizzat baba ocağında alan Yinanç Elbistan'da rüştiyeye başlar. Rüştiyenin bir yılını idâdi (Lise)yi babasının görev yerleri olan Malatya, Mardin ve Diyarbakır'da ve son iki yılını İstanbul'da Gelenbevî Sultanîsi'nde okuyarak 1916'da lise eğitimini tamamlar.

Henüz lise son sınıftayken, 15 yaşında yazı hayatına atılır. 1916'da öğretmenliğe ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne başlar. 1919'da Edebiyat Fakültesi'ni, 1921'de mülkiyeyi bitirir. Okulda ve evde aldığı özel derslerle Arapça ve Farsça'yı çok iyi öğrenmiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu hareketine destek verir. Babası Adana'nın Saimbeyli (Haçin) ilçesinde kadı iken, 1920'de annesiyle birlikte Ermeni isyancıları tarafından katledilmiştir. Mülkiyeden sonra, bir yandan Nişantaşı ve Davutpaşa Ortaokullarında tarih hocalığı, diğer yandan da Tarih-i Osmanî Encümeni'nde kütüphane memurluğu yapar. 1924 yılında, arkadaşları ile Anadolu Mecmuası'nı çıkarır. 1925'te Encümen tarafından, İstanbul kütüphanelerinde bulunmayan nadir eserleri kopya etmek üzere Paris'e gönderilir. Encümen'de kütüphane memurluğunun yanı sıra Kabataş ve Galatasaray Liseleri'nde tarih hocalığını da yürütür.

1931'de Türk Tarih Kurumu'nun kurucu üyeleri arasında yer alır. 1930'lu ve 40'lı yıllardaki Türk Tarihi Kongrelerine katılır. 1933'te yapılan üniversite reformunda, doçent unvanıyla İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne intisap eder. 1941 yılında profesörlüğe yükseltilir; 1949'da, Ankara İlâhiyat Fakültesi'nin kurucu heyeti içerisinde yer alır. 1957'de Ortaçağ Ordinaryüs Profesörlüğü payesini kazanır. Mükrimin Halil Bey, 28 yıl bilfiil çalıştığı Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde ders verirken geçirdiği bir kriz sonucunda hastalanır; 22 Aralık 1961 Cuma günü dünyaya gözlerini yumar; 23 Aralık Cumartesi günü de İstanbul Merkezefendi mezarlığına defnedilir.

Eserleri:

Sağlığında yayımladığı irili-ufaklı 9 kitap ve risale; çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmış, bazıları birer kitap niteliğinde 50 civarında ilmî makale; İslâm Ansiklopedisi'nde – yine bazıları birer kitap hacminde - 30 civarında madde; yaklaşık 1000 sayfalık – Türkiye Tarihi/Selçuklular Devri ve nihayet, ciltler dolusu notlar ile fevkalâde özgün ve zengin bir kütüphane bırakmıştır.

Kaynak: Bültenler

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İpek Yolu Kültürünü Yansıtan Karagöz Oyunu
  15:51 İpek Yolu Kültürünü Yansıtan Karagöz Oyunu

  Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi'nde genç bir kuklacı olan Berkant Demir, İpek Yolu üzerinde gerçekleşen kültürel alışverişin, halklar ve uluslar arasında güçlü bağlar kurduğunu vurguladı. Karagöz oyununun toplumsal olaylara ışık tuttuğunu ve insanları eğlendirerek eğitmeyi amaçladığını belirten Demir, oyunun hala popülerliğini koruduğunu söyledi.

 • Karaköy Otopark ve Meydan Projesi'nde Tarihi Buluntular Ortaya Çıktı
  15:48 Karaköy Otopark ve Meydan Projesi'nde Tarihi Buluntular Ortaya Çıktı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Karaköy Otopark Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda tarihi buluntular ortaya çıktı. İBB ekipleri, buluntuları ilgili kurullara bildirdi ve kazılar genişletilerek devam edecek. Proje tamamlandığında Karaköy, 7000 metrekarenin üzerinde bir meydan kazanacak.

 • Eyüpsultan Belediyesi tarafından düzenlenen Rami Park Konseri
  15:15 Eyüpsultan Belediyesi tarafından düzenlenen Rami Park Konseri

  Eyüpsultan Belediyesi tarafından düzenlenen Rami Park Konserinde Rumeli Orhan ve Kemal sahne aldı. Konserde, Eyüpsultanlılar halk oyunları gösterileri, birbirinden güzel ikramlar ve sürpriz hediyelerle buluştu.

 • Moda ikonu Iris Apfel 102 yaşında hayatını kaybetti
  15:08 Moda ikonu Iris Apfel 102 yaşında hayatını kaybetti

  Renkli kıyafetleri, enerjisi ve gözlükleriyle moda tarihine ismini altın harflerle yazdıran Iris Apfel, 102 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 • Ali Ulvi Kurucu: Türkiye'nin önemli şairlerinden biri
  14:59 Ali Ulvi Kurucu: Türkiye'nin önemli şairlerinden biri

  Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında doğan ve ailesiyle Medine'ye gittiği 1939'a kadar Türkiye'de yaşayan şair ve mütefekkir Ali Ulvi Kurucu, doğumunun 102. yılında anılıyor. Kurucu'nun hayatı, eğitimi ve eserleri hakkında bilgi verilmektedir.

 • Trabzon'da Öğrencilerden Kurulan Ekip Yardıma İhtiyacı Olanlara Yardım Ediyor
  14:39 Trabzon'da Öğrencilerden Kurulan Ekip Yardıma İhtiyacı Olanlara Yardım Ediyor

  Trabzon'da çıraklık eğitimi alan öğrencilerden oluşan 'İyilik Neferleri' adlı ekip, yardıma ihtiyacı olanlara yemek pişiriyor, eşyalarını onarıyor veya kuaförlük hizmeti veriyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Değerler Eğitimi' projesi kapsamında kurulan ekip, haftada bir gün ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine ziyaretler gerçekleştiriyor. Proje sayesinde öğrenciler hem mesleklerini icra ediyor hem de iyilik yapma fırsatı buluyor.

 • Batman Belediyesi tarafından düzenlenen Batman Film Günleri başladı
  14:23 Batman Belediyesi tarafından düzenlenen Batman Film Günleri başladı

  Batman Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen 'Batman Film Günleri' başladı. Batman Valisi Ekrem Canalp, sinemanın önemine vurgu yaparak, tiyatroyu da desteklememiz gerektiğini belirtti. Festivalde onur ve başarı ödülleri verildi ve çeşitli filmler gösterildi. Etkinlik, Batman'ı daha da güzelleştirir ve mevsimini değiştirir.

 • Türkiye, Orta Doğu'nun ve Bölgesindeki Ülkelerin Güvenli Limanıdır
  14:12 Türkiye, Orta Doğu'nun ve Bölgesindeki Ülkelerin Güvenli Limanıdır

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Çağatay Özdemir, Türkiye'nin güvenli liman olduğunu belirterek, "Türkiye, Orta Doğu'nun ve bölgesindeki ülkelerin güvenlik noktasında ilk başvurduğu, diplomatik krizlerde kapısı ilk çalınan, ekonomik problemlerde ilk yardım istediği hami...

 • Düzce Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi, 23. dönem AK Parti Düzce Milletvekili Celal Erbay'ı ağırladı
  13:54 Düzce Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi, 23. dönem AK Parti Düzce Milletvekili Celal Erbay'ı ağırladı

  Düzce Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi, 23. dönem AK Parti Düzce Milletvekili Celal Erbay'ı konuk etti. Erbay, yaptığı konuşmada Türk milletinin artık at sırtından inerek Kaan ile göklere hükmetmeye başladığını belirtti.

 • Bursa 21. Kitap Fuarı Açıldı
  13:53 Bursa 21. Kitap Fuarı Açıldı

  Tüyap Bursa Fuarcılık AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde düzenlenen Bursa 21. Kitap Fuarı'nın açılışı yapıldı. Fuar, Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde 300'ün üzerinde marka, yayınevi ve sivil toplum kuruluşuna ev sahipliği yapıyor. Fuar kapsamında panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinlikleri gerçekleştirilecek.

 • Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Şantiye Gezileri Düzenliyor
  13:34 Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Şantiye Gezileri Düzenliyor

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi'nde şantiye gezileri düzenleyecek. Geziye katılmak isteyen vatandaşlar, 'https://forms.ankara.bel.tr/ankaramiras' linki üzerinden başvuruda bulunabilecek.

 • Avustralya'nın başkenti Kanberra'da Enlighten Festivali başladı
  13:31 Avustralya'nın başkenti Kanberra'da Enlighten Festivali başladı

  Avustralya'nın başkenti Kanberra'da her yıl düzenlenen Enlighten Festivali 1-11 Mart tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.


Advertisement