ABD Başkanı Biden, Netanyahu ile Filistin devleti konusunu görüştü - Son Dakika
Politika

ABD Başkanı Biden, Netanyahu ile Filistin devleti konusunu görüştü

ABD Başkanı Biden, Netanyahu ile Filistin devleti konusunu görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun görevde olduğu süre boyunca bağımsız bir Filistin devlet kurulmasının imkansız olmadığını, konuyu 27 gün aradan sonra gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde ele aldıklarını ifade etti.

20.01.2024 12:59  Güncelleme: 13:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun görevde olduğu süre boyunca bağımsız bir Filistin devlet kurulmasının imkansız olmadığını, konuyu 27 gün aradan sonra gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde ele aldıklarını ifade etti.

ABD ile İsrail arasında Gazze'deki çalışma sonrası ilerleyen dönemde Filistin devleti kurulması konusunda yaşanan anlaşmazlık sürüyor. ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 27 gün sonra ilk kez gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin gazetecilere konuştu. ABD'li belediye başkanlarıyla yaptığı toplantının ardından konuşan Biden'a "Netanyahu görevde olduğu sürece iki devletli çözüm imkansız mı?" sorusu soruldu. Biden ise soruya, "Hayır, değil" şeklinde yanıt verdi. Biden, "Netanyahu'nun iki devletli çözüm konusunda söyledikleri dikkate alındığında İsrail'e yardımı yeniden gözden geçirecek misiniz?" sorusunu, "Bir şeyleri çözebileceğimizi düşünüyorum" şeklinde yanıtladı. Biden, Netanyahu'nun karşı çıkmayabileceği iki devletli çözüm "türleri" olabileceğini işaret etti.

27 gün sonra ilk

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby iki liderin telefon görüşmesinde, Gazze Şeridi'ndeki durumun, Gazze'de tutulan tüm rehinelerin serbest bırakılması için sürdürülen çabaların ele alındığını söylemişti. Kirby, Biden'ın Netanyahu'ya İsrail'in bölgedeki masum sivilleri koruma sorumluluğu olduğunu söylediğini aktarmıştı.

ABD ile İsrail arasındaki "Filistin devleti" anlaşmazlığı

İsrail Başbakanı Netanyahu perşembe akşamı gerçekleştirdiği basın toplantısında, Gazze'deki savaştan sonra bir Filistin devletinin kurulmasını kabul etmediğini, bunu ABD yönetimini de bildirdiğini söylemişti. Netanyahu, İsrail'in Ürdün Nehri'nin batısındaki tüm topraklar üzerinde güvenlik kontrolüne sahip olması gerektiğini, bunun da gelecekte kurulması planlanan "Filistin devletinin" topraklarını içerdiğini işaret ederek, "İsrail'in Ürdün Nehri'nin batısındaki tüm bölge üzerinde güvenlik kontrolüne sahip olması gerekiyor. Bu da (Filistin'in) egemenlik fikriyle çelişiyor. Ne yapabiliriz? Bu gerçeği ABD'li dostlarımıza söyledim ve İsrail devletini tehlikeye atacak bir gerçeği bize dayatma girişimini engelledim" ifadelerini kullanmıştı.

ABD: "Gazze'nin yeniden işgal edilmediği bir yönetim istiyoruz"

Netanyahu'nun açıklamalarına ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby'den yanıt gelmişti. Kirby, ABD ve İsrail'in olaylara "açıkça" farklı baktığını ifade ederek, "Filistinlilerin bağımsız bir devlette barış ve güvenlik içinde yaşama hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. Gazze'de Filistin halkının isteklerini temsil eden, nasıl göründüğü konusunda onların oy ve söz hakkına sahip olduğu ve Gazze'nin yeniden işgal edilmediği bir yönetim istiyoruz" demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller de bölgedeki sorunların Filistin devleti kurulmadan çözülmesinin "hiçbir yolu" olmadığını ifade etmişti. - WASHINGTON

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika ABD Başkanı Biden, Netanyahu ile Filistin devleti konusunu görüştü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İran, İsrail'e
  08:22 İran, İsrail'e "Gerçek Vaat" operasyonu! 300'e yakın füze ve İHA ile saldırdılar

  İran, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna düzenlediği saldırıya karşılık olarak İsrail'e İHA saldırısı başlattı. İsrail'in hava savunma sistemi saldırıya hazır durumda olduğunu açıkladı. İran'ın saldırıları sonucunda bir kız çocuğu yaralandı ve bir askeri tesiste küçük çaplı hasar meydana geldi. İsrail hava sahası kapatıldı. İran, saldırıya karşılık veren ülkelere karşı kararlı bir cevap vereceğini belirtti.

 • Bakan Yerlikaya: 19 ilde BTÖ'ye yönelik 'Bozdoğan-25' operasyonlarında 29 şüpheli yakalandı
  08:21 Bakan Yerlikaya: 19 ilde BTÖ'ye yönelik 'Bozdoğan-25' operasyonlarında 29 şüpheli yakalandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 19 ilde Bölücü Terör Örgütüne yönelik 'Bozdoğan-25' operasyonlarında 49 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Operasyonlar sonucunda şüphelilerin terör örgütü propagandası yapmak, üye olmak ve yardım etmek suçlarından dolayı gözaltına alındığı belirtildi.

 • Kütahya'da yeni dönemin ilk meclis toplantısı yapıldı
  08:06 Kütahya'da yeni dönemin ilk meclis toplantısı yapıldı

  Kütahya'nın yeni belediye meclis üyeleri, CHP'li Belediye Başkanı Eyüp Kahveci'nin başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı öncesinde belediye binası önünde, Kütahyalı vatandaşların da katılımıyla, Kütahya Belediye Meclisi açılış programı düzenlendi. Programda yeni dönemin hayırlı olması için kurban kesildi ve dua edildi. İlk toplantıya 10 MHP'li Belediye Meclis üyesi katılmadı.

 • Kütahya Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  08:04 Kütahya Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından Kütahya'nın yeni belediye meclis üyeleri, CHP'li Belediye Başkanı Eyüp Kahveci'nin başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda yeni dönemin hayırlı olması için kurban kesildi ve dua edildi. İlk toplantıya 10 MHP'li Belediye Meclis üyesi katılmadı.

 • Biden'dan Netanyahu'ya çok sert İran uyarısı: Karşı saldırı durumunda biz yokuz
  07:44 Biden'dan Netanyahu'ya çok sert İran uyarısı: Karşı saldırı durumunda biz yokuz

  İran, İsrail'e 100'ü balistik füze olmak üzere 290 füze ve insansız hava aracıyla saldırırken ABD Başkanı Biden'ın kapalı kapılar ardında Binyamin Netanyahu'yu uyardığı ortaya çıktı. Olayların büyümesini istemeyen Biden'ın karşı saldırı yapma konusunda uyardığı Netanyahu'ya "Bir zafer kazandın. Bu zaferi al" dediği ve İsrail'in İran'a olası bir karşı saldırısında ABD'nin yer almayacağını söylediği öğrenildi.


Advertisement