AGİT Bakanlar Konseyi'nde bölgede yolsuzlukla mücadele için ortak bildiri imzalandı - Son Dakika
Politika

AGİT Bakanlar Konseyi'nde bölgede yolsuzlukla mücadele için ortak bildiri imzalandı

AGİT Bakanlar Konseyi\'nde bölgede yolsuzlukla mücadele için ortak bildiri imzalandı

Kuzey Makedonya'nın dönem başkanlığını yürüttüğü AGİT Bakanlar Konseyi'nde, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ ve Sırbistan ortak bildiri imzalayarak bölgede yolsuzlukla mücadelede işbirliği yapma kararı aldı.

30.11.2023 20:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ ve Sırbistan, Kuzey Makedonya'nın dönem başkanlığını yürüttüğü Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı'nda, bölgede yolsuzlukla mücadele için ortak bildiri imzaladı.

Kuzey Makedonya'nın dönem başkanlığını yürüttüğü Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) 30. Bakanlar Konseyi Toplantısı başkent Üsküp'te düzenlendi.

Toplantı kapsamında, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı ve AGİT Dönem Başkanı Bujar Osmani, Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı İgli Hasani, Karadağ Dışişleri Bakanı Filip İvanovic, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic ve Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Dacic ortak bildiriyi imzaladı.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Osmani, yaptığı açıklamada bu ortak bildirinin, AGİT Ulus Ötesi Tehditler Departmanı ile AGİT Ekonomi ve Çevre Faaliyetleri Koordinatörlüğü Ofisi işbirliğinde imzalandığını ifade etti.

AGİT Dönem Başkanı olarak, uzlaşı ve güven inşasının yanı sıra yolsuzlukla mücadeleyi Güneydoğu Avrupa bölgesi için "bir numaralı öncelik" olarak belirlediğini dile getiren Osmani, şöyle devam etti:

"Bu, karşılaştığımız ortak bir sınamadır. Bir araya gelip birlikte çözebileceğimiz bir meseledir. Etkinliğin amacı da buydu. Devlet yetkilileri ve uluslararası ortakların yanı sıra bölgeden 70'in üzerinde uzmanın, özellikle varlıkların kurtarılmasına odaklanarak yolsuzluğun ortadan kaldırılmasına yönelik çabada ileriye yönelik bir yolu tartışmaya ikna olmasından memnuniyet duyuyorum."

Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Hasani de yolsuzlukla mücadele noktasında bölgenin siyasi iradeye ihtiyacı olduğunu, bu masada siyasi iradenin bulunduğunu vurguladı.

Hasani, "Arnavutluk için yolsuzlukla mücadele ve iyi yönetişimin teşvik edilmesi hem kendi evinde hem de uluslararası alanda bir önceliktir. Aslında 2020 yılında (AGİT) Dönem Başkanlığımız sırasında da bu bizim önceliğimizdi." diye konuştu.

Karadağ Dışişleri Bakanı İvanovic de yolsuzluk ve organize suçla mücadelede bölgesel işbirliğini güçlendirmek için somut adımlar atılması gerektiğini vurgulayarak, ortak bildirinin imzalanmasının da tam olarak buna odaklandığını söyledi.

Karadağ'ın yolsuzluk ve organize suçla mücadele konusundaki kararlılığını yineleyen İvanovic, "Yolsuzluk ve organize suçla mücadele, Batı Balkan ülkelerinin tüm vatandaşlarının yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için temel bir ön koşuldur. Bu aynı zamanda AB'ye girme yolundaki ülkelerin ilerlemesini değerlendirmek için kritik bir belirleyicidir." ifadesini kullandı.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Konakovic, yolsuzluğun, insanların bölge ülkelerinden ayrılmasının ana nedenleri arasında yer aldığını ve bunun ulusötesi bir sorun olduğunu vurguladı.

Konakovic, "Bugünkü etkinlik, yenilenmiş bağlılık ve kolektif kararlılık için önemli bir anıdır. Bosna Hersek pasif bir gözlemci olarak değil, yolsuzlukla mücadelede aktif bir katılımcı olarak yer alıyor." dedi.

Sırbistan Dışişleri Bakanı Dacic de yolsuzluk ve organize suçla mücadelenin, kapsamlı ve koordineli eylemler ve uluslararası işbirliği olmadan var olamayacağını vurguladı.

Dacic, "AGİT, ülkelerin önleme, mücadele, soruşturma ve kovuşturma kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olmalıdır. Uluslararası işbirliğini ve bilgi, uzmanlık ve en iyi uygulama alışverişini sürdürmemiz gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Makedonya'nın AGİT Dönem Başkanlığı kapsamında 31 Ekim'de yolsuzluk ve para aklamayla mücadele için bölgesel konferans düzenlenmiş ve bu konuda ortak bir bildiri de imzalanmıştı.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika AGİT Bakanlar Konseyi'nde bölgede yolsuzlukla mücadele için ortak bildiri imzalandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
  17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

  AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

 • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
  17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.

 • Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti
  16:49 Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti

  TFF, Süper Lig ve 1. Lig'in yayıncı kuruluş ihalesini iptal etti. İptal kararının gerekçesi, TFF'nin ''rakam arttırın'' talebine iki firmanın da olumlu yanıt vermemesi oldu. Federasyondan yapılan açıklamada, ''İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu'nca ihalenin iptali yönünde tavsiye kararı alınmıştır'' ifadeleri yer aldı.

 • 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı
  16:45 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı

  Her 4 yılda bir gerçekleşen 29 Şubat, evlilik yıldönümlerine önem veren çiftler nedeniyle nikah dairelerinde ciddi bir düşüşe neden oluyor. İstanbul'da dünya evine girecek çiftlerin tercih etmediği bir gün olan 29 Şubat'ta, kentin 12 ilçesinde kimse nikah başvurusu yapmadı. Rekor oranda nikah sayısı ise 20 çift ile Esenyurt'un oldu.

 • MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir
  16:37 MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da MHP Genel Merkez Yönetim Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Ekonomik sorunların üstesinden gelinecektir. Emeklilerimizin çağrıları haksız değildir, gerekli iyileştirmeler cömertçe yapılacaktır" dedi.

 • Icardi cezayı kesti tazminatı cebe indirdi! Mahkemeden karar çıktı
  16:36 Icardi cezayı kesti tazminatı cebe indirdi! Mahkemeden karar çıktı

  Galatasaray'ın Arjantinli golcüsü Mauro Icardi ve eşi Wanda Nara, haklarına yapılan ihanet haberlerine acımadı. Çift yıllar önce açtıkları davadan, tazminat kazandı.


Advertisement