CHP'li Edremit Belediye Başkanı Arslan seçim yarışından çekildi - Son Dakika
Politika

CHP'li Edremit Belediye Başkanı Arslan seçim yarışından çekildi

CHP'li Edremit Belediye Başkanı Selman Hasar Arslan, aday adaylığından çekildiğini açıkladı. Arslan, yapılan anketlerde kendisinin sorulmadığını ve memnuniyet anketini geçemediği için elendiğini belirtti. Ayrıca, diğer 11 aday adayının ön seçime katılacağını ifade etti.

31.01.2024 16:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP'li Edremit Belediye Başkanı Arslan seçim yarışından çekildi

CHP'li Edremit Belediye Başkanı Selman Hasar Arslan "Herkesin gözü önünde sandığa girmeyeceğimi; aday adaylığından çekildiğimi ifade ettim."

BALIKESİR - Balıkesir'in Edremit ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi Edremit Belediye Başkanı için henüz adayını belirleyemezken, mevcut CHP'li Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan seçim yarışından çekildiğini ifade etti.

Yaşanan mor sandık krizinden sonra ilçeye gelen CHP MYK Üyesi, Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin parti yönetimi ve 12 adayın katılımı ile bir toplantı yaptı. Yapılan toplantının ardından CHP'li Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan bir açıklama yaparak aday adaylığından çekildiğini ifade etti. Arsalan "Bu anketlerde 11 aday adayı sorulmuş. Belediye başkanıyla ilgili daha önce memnuniyet anketi yaptıklarını söylediler. Yani anket sonuçlarını bilmiyoruz, kriteri bilmiyoruz. Memnuniyet anketinden çıkmadığımız için bize ifade edilen durum bu. Bizi zaten diğer değerlendirmelerde ve anketlerde hiç sormamışlar. Onun için bu durumda memnuniyet anketinde biz çıkmayınca; böyle de bir ifade kullanılınca ve bu sorumluluğa girmek istemediğini söyledi. "5 yıl önce girdim, pişmanım" der anlamında sayın genel başkan yardımcısı dolayısıyla ben de kimsenin sıkıntıya girmesini istemiyorum ve o arada herkesin gözü önünde sandığa girmeyeceğimi aday adaylığından çekildiğimi ifade ettim. Aynı konudayım. Partiden istifa ediyorum. Sadece aday adayı olmuyorum yani seçime, sandığa girmiyorum. Benimle ilgili bir anket şeyi yok. "Memnuniyetsiz" ankette söylenen, ama ben ankete girmemişim zaten onu anladım. Memnuniyetsizlik anketi memnuniyet anketinde zaten öyle söylemişlerdi. Başkanlarla ilgili bir memnuniyet anketi yapacağız. Memnuniyet anketi de çıkmayan başkana "teşekkür edeceğiz" dediler. Öyle bir şey oldu artık bunu zorlamanın anlamı yok. Dolayısıyla da bu anlamda ben de memnuniyetsiz bir belediye başkanı olarak tekrar halkın karşısına çıkmak istemedim partim açısından."dedi.

Sandığa girmeyeceğini ifade eden Selman Hasan Arslan "Dolayısıyla bu sandığa girmiyorum. Diğer 11 aday adayan arkadaşa da başarılar diyorlar. Ben tutarlı bir adamım yani zaten olacak zaman yok. Dördünde pazar günü bu seçim yapılacak, sandık konacak Şürku Tunar Kültür Merkezinde. Kararım da bir değişiklik olması söz konusu olamaz.Diğer 11 aday adayı anketlerde yani sorulmuş bir tek ben sorulmamışım. Sadece bana söylenen memnuniyet anketini geçemediğim için elenmişim."dedi.

Kendisine seçime girmemesi konusunda bir söz söylenmediğini ifade eden Başkan Arslan "Ön seçim kararında "sen giremezsin" diye bir kimsenin şeyi yok. Burada 12 aday da girebilir. Ön seçime tüm adaylarla birlikte gidilsin dediler. İl başkanı, ilçe başkanı ve Ensar başkan ama bu durumda olunca böyle de olunca ben girmeme kararı aldım."dedi.

Yapılan toplantı sonrasında bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin 12 aday adayında ön seçime girebileceğini ifade ederek "Edremit'te örgütümüz geçmişten bugüne belediye başkanını, belediye meclis üyelerini, milletvekilini hep en geniş anlamda tabanda ön seçimle belirleme iradesini ortaya koymuş. Bu isteğini her zaman dile getirmiştir. Biz de Cumhuriyet Halk Partisinde son kurultaydan bu yana dillendirdiğimiz bir şey var. Türkiye'nin her yerinde kılı 40 yarayacağız. Birçok yolu ve yöntemi deneyeceğiz ve bu yol ve yöntemler sonucunda da adaylarımızı belirleyeceğiz demiştik. Hatırlayın belediye başkanının bizde olduğu yerlerde önce başkanla ilgili memnuniyet anketi yapacağız. Ardından aday adayları arasında anket yapacağız. Ankette bir kişi açık ara önde çıktıysa onu belediye başkan adayı olarak atacağız. Birbirine yakın bir sonuç çıkarsa onlar arasında bir ön seçim yapacağız demiştik. Şimdi Edremit'te tam da bu noktadan hareketle yaptığımız ankette arkadaşlarımızın birisinin diğerlerinden açık alan önde çıkmadığını görmüş olduk"dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytekin Edremit'te bir ön seçim yapılacağını ifade ederek "O halde ne yapmak lazım? Adaylar arasında bir ön seçim yapmak lazım. Tam da bu noktada sayın genel başkanımızın geçmişten beri söylediği gibi. Birbirine yakın çıkan sonuçlar arasında bir ön seçim yapma kararı aldık. Elbette Edremit'te 12 tane değerli arkadaşımız Edremit'i yönetmek iddiasıyla yola çıktı. Biz 12 arkadaşımızın tamamının bu ön seçime katılmasını, kapısının önünü açıyorsuz, yolun açıyorsun. Her arkadaşımız ön seçime katılabilir. Kimseye bir kısıtlama sınırlama, engelleme içerisinde değiliz çünkü Edremit'teki 8 bin 341 üyemize güveniyoruz."dedi

CHP\'li Edremit Belediye Başkanı Arslan seçim yarışından çekildi
Kaynak: İHA

Son Dakika Politika CHP'li Edremit Belediye Başkanı Arslan seçim yarışından çekildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP'li Belediye Başkanları Anıtkabir'i Ziyaret Etti
  10:12 CHP'li Belediye Başkanları Anıtkabir'i Ziyaret Etti

  CHP'li belediye başkanları ve il yöneticileri, Genel Başkan Özgür Özel'in başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti. Özel, Anıtkabir mozelesini çelenk koyup, saygı duruşunda bulunduktan sonra Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. İnönü'nün mezarını da ziyaret eden Özel, çelenk koydu.

 • Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün Anıtkabir'i Ziyaret Etti
  10:06 Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün Anıtkabir'i Ziyaret Etti

  Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 7'inci kez belediye başkanı seçilmesinin ardından Anıtkabir'i ziyaret etti. Akgün ve beraberindeki heyet, Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu. Akgün, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayarak Cumhuriyet değerlerine olan inancını ifade etti.

 • Afyonkarahisar'da sığınmacıların kaçak iş yerleri kapatıldı
  10:00 Afyonkarahisar'da sığınmacıların kaçak iş yerleri kapatıldı

  Afyonkarahisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmadığı halde faaliyet gösteren sığınmacılara ait işyerlerini kapatmıştır.

 • Husumetlisini öldürdü, yakalanınca 'Öldürme amacım yoktu' dedi
  09:58 Husumetlisini öldürdü, yakalanınca 'Öldürme amacım yoktu' dedi

  Adana'da tartıştığı husumetlisini göğsünden vuran zanlı tutuklandı. Zanlının ifadesinde, 'Öldürme amacım yoktu' dediği öğrenildi. Olay, 14 Nisan'da Seyhan ilçesinde meydana geldi. İzzet E. ile Osman Asma arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. İzzet E., kendini korumak için tabancayla ateş açtığını söyledi. İzzet E., tutuklandı.

 • AK Parti Karabük milletvekilleri Karabük Belediye Başkanı'nı ziyaret etti
  09:48 AK Parti Karabük milletvekilleri Karabük Belediye Başkanı'nı ziyaret etti

  AK Parti Karabük milletvekilleri Cem Şahin ve Durmuş Ali Keskinkılıç, Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya'yı ziyaret etti. Ziyarette, milletvekilleri ve AK Parti Karabük İl Başkanı Ferhat Salt, Çetinkaya'ya yeni görevinde başarılar diledi. Karabük Belediye Başkanı Çetinkaya da ziyaretten memnuniyetini dile getirerek teşekkür etti. Ziyarette, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve eski AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ceylan da bulundu.

 • Afyonkarahisar Belediyesi Sığınmacıların Kaçak İşyerlerini Kapattı
  09:42 Afyonkarahisar Belediyesi Sığınmacıların Kaçak İşyerlerini Kapattı

  Afyonkarahisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmadığı halde faaliyet gösteren sığınmacılara ait işyerlerini denetledi ve kapatma kararı aldı.

 • İbn Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çınar Anayasa Mahkemesi Üyeliğine Seçildi
  09:25 İbn Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çınar Anayasa Mahkemesi Üyeliğine Seçildi

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Aslan'ın görev süresinin dolmasıyla boşalan üyelik için İbn Haldun Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çınar seçildi. Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

 • Van'ın Özalp Kaymakamı Rahmi Bulut, seçilen muhtarlarla toplantı yaptı
  09:15 Van'ın Özalp Kaymakamı Rahmi Bulut, seçilen muhtarlarla toplantı yaptı

  Özalp Kaymakamı Rahmi Bulut başkanlığında toplanan muhtarlar, 2024 yılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) mütevelli heyeti seçimini gerçekleştirdi. Yapılan seçimde Tepedam Mahalle Muhtarı Yalçın Özcanlı ve Yorganlı Mahalle Muhtarı Cafer Dayı SYDV mütevelli heyeti başkanlığına seçildi. Kaymakam Bulut, yeni göreve başlayan muhtarlarla başarılar diledi.

 • Kayseri'de yapılan operasyonda 455 adet suç unsuru ele geçirildi
  09:05 Kayseri'de yapılan operasyonda 455 adet suç unsuru ele geçirildi

  Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda lav silahı, el bombası, ruhsatsız tabanca, tüfek, fişek, sikke, kılıç, mızrak, ok ucu, taş sütun, İslami Döneme ait miğfer takımı, tarihi eser niteliği taşıyan objeler ve el telsizi gibi toplamda 455 adet suç unsuru ve tarihi eser ele geçirildi. Operasyon sonucunda 1 kişi gözaltına alındı.


Advertisement