Davutoğlu: Türk siyasetinin en büyük eksikliği emin olma vasfını kaybetmektir - Son Dakika
Politika

Davutoğlu: Türk siyasetinin en büyük eksikliği emin olma vasfını kaybetmektir

Davutoğlu: Türk siyasetinin en büyük eksikliği emin olma vasfını kaybetmektir

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Türk siyasetinin en büyük eksikliğinin emin olma vasfını kaybetmeleri olduğunu belirtti. Davutoğlu, siyasetin esasının emin olmak olduğunu vurgulayarak, devlet adamlığının güç değil emin olma vasfını kazanmakla olduğunu ifade etti. Ayrıca, Davutoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır ziyaretini eleştirerek, yerel seçimlerde iktidarın milli görüş gömleğini tekrar giymeye çalıştığını söyledi.

21.02.2024 13:02
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Bugün Türk siyasetinin en büyük eksikliği ve devleti yönetenlerin en büyük vahameti, emin olma vasfını kaybetmeleridir." dedi.

Davutoğlu, Saadet Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, siyasetin esasının "emin" olmaktan geçtiğini belirtti.

Emin olmanın, hakkı söylemek, sözünün arkasında durmak anlamına geldiğini dile getiren Davutoğlu, "Emin olmazsanız aileniz ayakta kalmaz, ait olduğunuz topluluklar dağılır. Bugün Türk siyasetinin en büyük eksikliği ve devleti yönetenlerin en büyük vahameti, emin olma vasfını kaybetmeleridir." diye konuştu.

Devlet adamlığının "güç" değil "emin" olma vasfını kazanmakla olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Maalesef bugünkü iktidar Türkiye'de her şeyi yıktı, kurumları dağıttı, birçok kültürel unsuru zaafa uğrattı ama verdiği en büyük zarar insanların emin olma duygusunu yok etti." ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır ziyareti ve Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşmesini eleştirerek, Gazze'nin sesini duyururlar ya da Refah kentine giderler diye düşündüğünü ama bunun gerçekleşmediğini söyledi.

Erzincan'ın İliç ilçesindeki madende toprak kayması sonucu 9 işçinin göçük altında kalmasından dolayı ciğerlerinin yandığını dile getiren Davutoğlu, "Bir hafta geçti, 6 asli kusurlu bulundu. Asli sorumluların unvanları operasyon direktör vekili, proses oksit müdürü, oksit operasyon baş mühendisi, oksit operasyon mühendisi, borulama şefi. Borulama şefi asli kusurlu ama oraya o maden için ÇED ruhsatı veren ya da 'ÇED gerekli değil' diye imza atan bakan suçlu değil, öyle mi? O şirketin genel müdürü, o şirketin yetkilileri suçlu değil, öyle mi? Ne zaman biz gerçek suçlu arayacağız?" diye sordu.

Davutoğlu, yerel seçimlere ilişkin yaptığı değerlendirmede ise Konya Taşkent'in Kecimen Mahallesi'nde 40 seçmen varken şimdi 230 seçmen kaydı yapıldığını öne sürdü.

Milletin iradesinden korkulduğunu iddia eden Davutoğlu, "Ne olursa olsun milli irade gerekli dersi verecektir." dedi.

"Milli görüş gömleği, konjonktüre göre giyilip çıkarılabilecek bir gömlek değildir"

Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile bir araya geldiğini anımsatarak, "İsterdik ki birlikte Gazze'ye gitme cesareti ortaya koyabilsinler, onu yapamadılar hiç olmazsa Refah sınır kapısında Belçika ve İspanya başbakanının yaptığı gibi açıklamayla dünyaya duyurabilsinler. Ama maalesef 'körler sağırlar birbirini ağırlar' şeklinde sadece kapalı toplantıyla yetindiler." diye konuştu.

Kaya, yerel seçimlerin yaklaştığına işaret ederek, iktidarın ateşten bir gömlek iken çıkardığı milli görüş gömleğini özellikle bu yerel seçimlerde tekrar giymeye çalıştığını savundu. Kaya, "Milli görüş gömleği konjonktüre göre giyilip çıkarılabilecek bir gömlek değildir." dedi.

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Davutoğlu: Türk siyasetinin en büyük eksikliği emin olma vasfını kaybetmektir - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Başkan Büyükkılıç, Bayram Sonrası İlk Mesai Gününde Personelle Bayramlaştı
  13:07 Başkan Büyükkılıç, Bayram Sonrası İlk Mesai Gününde Personelle Bayramlaştı

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Ramazan Bayramı sonrası ilk mesai gününde belediye personeliyle bayramlaştı. Başkan Büyükkılıç, İtfaiye Daire Başkanlığı, Makine İkmal Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı Atölyesi, Ana Hizmet Binası ve KCETAŞ birimlerinde görev yapan personelle bir araya gelerek bayramlarını kutladı.

 • Koçarlı Belediye Başkanı Özgür Arıcı Göreve Başladı
  13:03 Koçarlı Belediye Başkanı Özgür Arıcı Göreve Başladı

  Koçarlı Belediye Başkanı Özgür Arıcı, seçimlerin tamamlanmasının ardından göreve başladı. Arıcı, belediye hizmet binasında personeliyle buluşarak çalışmalara başladı.

 • AKP'lilerin Bayram Tatilinde Monaco'da Yediği Istakoz ve Maldivler Tatili Gündem Oldu, AKP İçinden
  13:01 AKP'lilerin Bayram Tatilinde Monaco'da Yediği Istakoz ve Maldivler Tatili Gündem Oldu, AKP İçinden "İstifa Et" Sesleri Geldi

  Bayram tatilinde AKP İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı'nın Monaco Yat Kulübü'nde yediği ıstakoz, AKP'li Çankırı Belediye Başkan Adayı Hüseyin Filiz'in Maldivler fotoğrafları gündem oldu. AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci, Bursalı’ya istifa çağrısında bulunarak "'Partimizden defolup gidin kardeşim' konu bu kadar basit" dedi. Bir başka AKP MKYK Üyesi Orhan Miroğlu da "Milletvekilliği çeşitli karmaşık ilişkilerden ‘aklanmak’ ve ‘netameli bir geçmişi silmek ve itibar satın almanın mümkün hale geldiği bir alana dönüştü" eleştirisinde bulundu. Gelen tepkilerin ardından özür paylaşımında bulunan Şebnem Bursalı ise "Bunu fırsat bilip Antalya’daki teleferik faciasını unutturmak üzere gündem değiştirmeye çalışanları da çok iyi anlıyorum” ifadelerini kullandı.

 • Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Serra Bucak, personeli karşıladı
  13:01 Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Serra Bucak, personeli karşıladı

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Serra Bucak, göreve başlamasının ardından ilk mesai gününde personeli karşıladı, Ramazan Bayramlarını kutladı.

 • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Deliktaş Köyü'nü ziyaret etti
  12:49 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Deliktaş Köyü'nü ziyaret etti

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Dikili'nin Deliktaş köyü Muhtarı Mustafa Ali Karabulut'un daveti üzerine köye ziyarette bulundu. Rakiplerine fark atarak seçimi kazanan Karabulut'un verdiği 'hayır yemeğine' katılan Tugay, 1200 seçmenden 1113'ünün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda kendisi için oy verdiğini öğrenince herkese teşekkür etti.


Advertisement