HDP'li Gülüm: "Birçok üniversite mezunu iş bulmakta zorlanıyor" - Son Dakika

HDP'li Gülüm: "Birçok üniversite mezunu iş bulmakta zorlanıyor"

24.11.2022 14:36
HDP'li Gülüm: "Birçok üniversite mezunu iş bulmakta zorlanıyor"

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, kurumlarda yeterli kadro açılmadığı için birçok üniversite mezununun iş bulmakta zorlandığını söyledi.

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, kurumlarda yeterli kadro açılmadığı için birçok üniversite mezununun iş bulmakta zorlandığını söyledi.

Gülüm, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin önemli sorunlarının başında işsizliğin geldiğini; atanamayan, iş bulamayan üniversite mezunlarının sayısının her geçen gün arttığını ifade etti.

Hükümetin, yurt genelindeki üniversitelerle övündüğünü, ancak zorluklarla bitirilen üniversite eğitimi sonrasında binlerce gencin iş yaşamına dahil olamadığını savunan Gülüm, şunları kaydetti:

"Yeterli kadro açılmadığı için birçok üniversite mezunu arkadaşımız iş bulmakta zorlanıyor. Örneğin, sağlık yönetimi bölümü mezunları atama bekliyor. Bu alanda eğitim veren 146 üniversite bulunuyor. Şu an 100 binden fazla mezunu olmasına rağmen Sağlık Bakanlığı ve bağlı kurumlarının idari birimlerinde bu mezunlara yer verilmiyor. Son 15 yılda bu bölümden tek bir atama dahi yapılmadı. Stajlarını kamu veya özel hastanelerde yapmalarına rağmen sağlık yönetimi bölümü mezunları işsiz bırakılıyor. Daha bunun gibi birçok alanda örnekler bulunuyor."

Gülüm, eğitimden sağlığa, her alanda eğitimlerini tamamlamış gençlerin yaşadıkları zorlukların çözüme kavuşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
İSTANBUL-HAYAT HİKAYESİ FİLM OLAN AK PARTİLİ VEKİL ENGELLİLER BAKANLIĞININ KURULMASI ELZEMDİR İSTANBUL-HAYAT HİKAYESİ FİLM OLAN AK PARTİLİ VEKİL ENGELLİLER BAKANLIĞININ KURULMASI ELZEMDİR

Son Dakika Politika HDP'li Gülüm: 'Birçok üniversite mezunu iş bulmakta zorlanıyor' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement