Polonya Cumhurbaşkanı: Nükleer silah konuşlandırmaya hazırız - Son Dakika
Politika

Polonya Cumhurbaşkanı: Nükleer silah konuşlandırmaya hazırız

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, NATO'nun doğu kanadında güvenliğin güçlendirilmesi amacıyla Polonya'ya nükleer silah konuşlandırmasına hazır olduklarını söyledi.

22.04.2024 19:30

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Polonya basınına verdiği röportajda, Polonya topraklarına nükleer silah yerleştirilmesine hazır olduklarını ifade etti.

"HAZIRIZ"

Rusya'nın Kaliningrad bölgesini giderek daha fazla militarize ettiğini, son olarak nükleer silahını Belarus'a konuşlandırdığını belirten Duda, "Eğer müttefiklerimiz NATO'nun doğu kanadında güvenliği güçlendirmek amacıyla nükleer paylaşımın bir parçası olarak topraklarımızda nükleer silah konuşlandırma kararı alırsa biz buna hazırız." dedi.

Polonya Cumhurbaşkanı: Nükleer silah konuşlandırmaya hazırız
Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda

Ülkesinin Kuzey Atlantik Paktı'nın bir müttefiki olduğunu, yükümlülükleri bulunduğunu ifade eden Duda, kendilerinin yalnızca bu kapsamdaki ortak politikayı uyguladıklarını dile getirdi.

"ÇOK BÜYÜK VE CİDDİ BİR FİKİR"

Cumhurbaşkanı Duda'nın önerisini Başbakan Donald Tusk ise, "çok büyük ve ciddi bir fikir" olarak değerlendirdi. Parlamentoda gazetecilerin konuya ilişkin sorusu üzerine Polonya'nın güvenli ve mümkün olduğunca iyi silahlandırılmış olmasını önemsediğini belirten Tusk, "Her türlü girişimin, her şeyden önce sorumlu kişiler tarafından iyi hazırlanmasını ve hepimizin bunu istediği konusunda ikna olmasını isterdim. Bu çok büyük, çok önemli bir fikir. Cumhurbaşkanını böylesi bir açıklama yapmaya iten tüm koşulları bilmem gerekir." dedi.

Polonya Cumhurbaşkanı: Nükleer silah konuşlandırmaya hazırız
Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Polonya Cumhurbaşkanı: Nükleer silah konuşlandırmaya hazırız - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (6)

  • Sabri İnce: Barışın en kötü hali bile savaştan iyidir. Devlet yöneticileri umarım bunu öğrenirler. 51 2 Yanıtla
  • cemal aslan: Abd ye güvenip kaşınmayın. Yolda kalırsınız. 34 3 Yanıtla
  • Özkan Özdemir: rusya ya düşmanlık yapıp nasıl barıştan bahsedecsiniz sonra amerika şeytanın oyunlarına gelmeyin derdim 24 2 Yanıtla
  • sait turk: zaten sadece insan öldürmeyi planlayın, şu silahlara verilen para insanlara harcansa dünyada fakir kalmazdı, ama insanın fıtratında var! savaşsın, ezsin ve daha çok kazansın 1 1 Yanıtla
  • Murat Yılmaz: Oğlum akıllı ol. ABD gazı verir, sonra seni de Rusya'nın kucağına bırakır. 0 0 Yanıtla
  • Gursel kalen: Bu dallama ne dediğinin farkında değil. Polonya bu çakaldan bir an önce kurtulmalı. 0 0 Yanıtla

Advertisement