"Eklem ağırlarının en sık sebebi kıkırdak aşınmasıdır" - Son Dakika
Sağlık

"Eklem ağırlarının en sık sebebi kıkırdak aşınmasıdır"

"Eklem ağırlarının en sık sebebi kıkırdak aşınmasıdır"

Dünyada en sık görülen eklem ağrısı sebeplerinden biri kıkırdak aşınması halk arasındaki tabiri ile kireçlenmedir.

06.11.2023 09:10  Güncelleme: 09:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dünyada en sık görülen eklem ağrısı sebeplerinden biri kıkırdak aşınması halk arasındaki tabiri ile kireçlenmedir.  Eklem ağrısı nüfusun yaşlanması, obezitedeki artış ve hareketin azalması gibi etkenlere bağlı olarak da giderek daha fazla hastada görülmektedir. Özellikle hastalığın ilerleyen aşamalarında yarattığı hareket kısıtlılığı nedeniyle kişilerin yaşam kalitesinin ciddi şekilde etkilendiğini söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Meriç, kıkırdak aşınmasının erken aşamalardaki hastalarda kök hücre uygulaması ile etkili sonuçlar alınabildiğini söyledi.

Diz ekleminde ağrı, şişlik, eklemden ses gelmesi ve hareket kısıtlılığı ile giden ve ilerleyici bir hastalık olan kıkırdak dokusunda hasarlanma, toplumda yaygın bilinen adıyla kireçlenme, Türkiye'de ve dünyada en sık görülen eklem rahatsızlıkların da başında geliyor. 2020 yılında Amerika'da yapılan bir araştırmada 2030 yılında kıkırdak hasarının dördüncü önde gelen sakatlık nedeni olacağının öngörüldüğünü belirten Prof. Dr. Gökhan Meriç, sorunun önemine dikkat çekti.

HAREKET ÖZGÜRLÜĞÜN SINIRLIYOR

Diz kıkırdak hasarının 45 yaş üstü yetişkinlerin yüzde 19'unu ve 60 yaş üstü kişilerin de yüzde 37'sini etkilediğini hatırlatan Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi'nden Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Gökhan Meriç, bu durumun özellikle 60 yaş üstü kişilerin hayat kalitesini ciddi olarak etkilediğini anlattı.Yarattığı hareket kısıtlılığı nedeniyle genç yaşta erken kıkırdak hasarı tedavi edilmediği taktirde zamanla ilerleyerek şikayetlerin gün içinde devamlı hale gelmesine sebep olabildiğini  belirten Prof. Dr. Meriç, kıkırdak hasarının erken evrelerinde kök hücre tedavilerinden etkili sonuçlar alınabildiğini anlattı.

HAREKETSİZLİK VE OBEZİTE KİREÇLENMEYİ DE ARTIYOR

Türkiye'deki obezitedeki artış, hareketsizlik ve nüfusun yaşlanmasına paralel olarak her geçen gün daha fazla kişinin kireçlenme nedeniyle hastaneye başvurduğunu söyleyen Prof. Dr. Gökhan Meriç, "Bu hastalar arasında ağrı kesici, kilo verme ve egzersize rağmen şikayetleri devam eden hastalarımızda çeşitli eklem içi enjeksiyonlardan faydalanıyoruz" dedi.

KÖK HÜCRE UYGULAMASI İLE ETKİLİ SONUÇLAR ALINABİLİYOR

Kıkırdak aşınmasının erken aşamalardaki hastalarda eklem içi hyaluronik asit, PRP enjeksiyonların rağmen şikayetlerin devam ettiği erken dönem kıkırdak aşınması olan hastalarda  kök hücre uygulaması ile etkili sonuçlar alınabildiğini söyleyen Prof. Dr. Gökhan Meriç, kıkırdak aşınması yanı sıra kas yırtıklarında da kök hücre uygulanabileceğini anlattı. Kıkırdak harabiyeti nedeniyle eklem ağrısı olan ve ağrı kesicilerle veya fizik tedavi ile sonuç alınamayan hastalarda dokunun hasarlanma sürecinin yavaşlatılması, ağrı azaltılarak hareketin tekrar kazanılması amacıyla uygulanan kök hücre ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Kök hücreler vücutta başka hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. Vücudumuzda yağ doku, kemik iliği ve göbek kordonu kök hücre kaynaklarıdır. Kök hücreler en sık olarak kemik iliğinden ve yağ dokusundan elde edilir. Kemik iliği ve göbek yağının hücre yapısı farklı özelliklere sahiptir. Yağ dokusunda kemik iliğine göre çok daha fazla sayıda kök hücre içerir. Kök hücre yapısında ağrıdan sorumlu inflamasyonu azaltarak ağrının kesilmesini sağlayan birçok hücresel ürüne sahiptir. Kök hücre ağrının azaltılması, ödemin azaltılması, kıkırdak kaybının azaltılması ve kas hasarlanmasının iyileşmesinin hızlanmasına sağlar."

KÖK HÜCRE UYGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Kök hücre uygulamasında işlemin hazırlık aşamalarının da oldukça önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Meriç, kök hücre uygulama işlemi nasıl yapıldığı konusunda şunları söyledi:

"Vücudumuzda leğen kemiği ve göbek yağı çok sayıda kök hücrenin alınabileceği kaynaklardır ve hafif bir sedasyon ve lokal anestezi ile hastalar tamamen uyutulmadan bu dokulardan örnekler alınır. Alınan örnekler bir ayrıştırma işleminden geçerek doku içindeki kök hücreler ortaya çıkartılır.  Hazırlanan kök hücreler hasarlı bölgelere enjeksiyon ile uygulanır. Bu yöntemler ile elde edilen materyal saf kök hücre değildir bunun içinde kök hücre ile birlikte kan ürünleri, plazma denilen sıvılarda yer alır. Saf kök hücre ancak laboratuvar ortamında elde edilebilir. Saf kök hücre için hastadan alınan örnekler 1-2 hafta süren hücresel çoğaltılma işlemi sonrasında ile elde edilir bu çok daha teknik bir işlemdir."

"KÖK HÜCRE UYGULAMASI İLE CERRAHİ TEDAVİNİN BAŞARISI ARTTIRILMAYA ÇALIŞILIR"

"Kıkırdak hasarının kök hücre uygulamasıyla tamamen eski haline döndürmesi mümkün değildir. Ancak kıkırdak iyileşmesi ile ilgili yapılan çalışmalarda kök hücre uygulaması sonrasında çekilen MR görüntülemelerinde uygulama öncesine göre hastaların kıkırdak volümünde artış tespit edildiği gösterilmiştir" diyen Prof. Dr. Meriç, "Cerrahi müdahale gerektirecek kadar olan kıkırdak, menisküs veya kas hasarlanmalarında tek başına kök hücre uygulaması müdahalenin yerini tutmaz kök hücre cerrahinin bir alternatifi değildir. Ancak müdahale ile birlikte yapılan kök hücre uygulamalarında tedavinin başarısını arttırılması amaçlanır" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Sağlık 'Eklem ağırlarının en sık sebebi kıkırdak aşınmasıdır' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kütahya'da Yeni Sağlık Yerleşkesi İnşa Edilecek
  21:20 Kütahya'da Yeni Sağlık Yerleşkesi İnşa Edilecek

  AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binasının yıkılıp yerine 'Sağlık Yerleşkesi' yapılacağını duyurdu. Yerleşkede Aile ve Halk Sağlığı Merkezi, Verem Savaş Dispanseri gibi birimlerin bulunacağı belirtildi.

 • Siirt'te Doktor Ersin Arslan Anıldı
  18:39 Siirt'te Doktor Ersin Arslan Anıldı

  Siirt Tabipler Odası üyeleri, Gaziantep'te görevi başındayken hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen doktor Ersin Arslan'ı anmak için basın açıklaması yaptı. Açıklamada, sağlıkta şiddetin önlenmesi için birlikte hareket edilmesi gerektiği vurgulandı.

 • Mardin'de kayalıklardan düşen kişi ağır yaralandı
  18:34 Mardin'de kayalıklardan düşen kişi ağır yaralandı

  Mardin'in merkez Artuklu ilçesinde Kabala Mahallesi'nde kayalıklara çıkan Hamdullah Buray, dengesini kaybederek düştü. Olay yerine AFAD, jandarma ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. Ağır yaralanan Buray, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

 • Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Festivali düzenliyor
  17:54 Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Festivali düzenliyor

  Karabük Üniversitesi, sağlık alanında yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek amacıyla Sağlık Bilimleri Festivali düzenleyecek. Festival, 6-7 Kasım tarihlerinde Türkiye'deki birçok paydaşın katılımıyla gerçekleştirilecek. Festivalde akademisyenler, profesyoneller ve öğrenciler bir araya gelerek sağlık alanına dair yenilikçi yaklaşımlar geliştirecek ve mevcut yapıyı geliştiren model tasarımlarının ortaya çıkmasına katkıda bulunacak. Ayrıca festivalde yarışmalar, atölye çalışmaları, tiyatro, müzik ve şiir dinletisi, konser, kültürel etkinlikler, spor turnuvaları gibi birçok etkinlik düzenlenecek.

 • Bafra Ovası'nda dron destekli sivrisinek mücadelesi
  17:17 Bafra Ovası'nda dron destekli sivrisinek mücadelesi

  Samsun'un Bafra Ovası'nda çeltik komisyonu tarafından alınan dron ile sivrisinekle mücadele çalışmaları başlatıldı. Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, ilaçlama çalışmalarının 4 periyot halinde devam edeceğini belirtti. Bin kilometrelik kanalda ve 780 dekar alanda gerçekleştirilen mücadele ile sivrisinek üreme alanlarına etkin bir şekilde müdahale edileceği düşünülüyor.

 • Kalp ve Damar Hastalıkları Dünyada Ölüm Nedenlerinin Başında
  17:06 Kalp ve Damar Hastalıkları Dünyada Ölüm Nedenlerinin Başında

  Diyarbakır'da Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Doç. Dr. Ferhat Işık, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin dünyada hala en yaygın ölüm nedeni olduğunu belirtti. Işık, kalp ve damar hastalıklarından korunmak için spor yapmanın, sağlıklı beslenmenin ve sigarayı bırakmanın önemine dikkat çekti. Ayrıca, diyabet ve hipertansiyonu olan hastaların ilaç tedavilerini düzenli olarak yapmaları gerektiğini vurguladı.

 • Eskişehir'de Yenidoğan Canlandırma Eğitimi Düzenlendi
  16:51 Eskişehir'de Yenidoğan Canlandırma Eğitimi Düzenlendi

  Eskişehir İl Ambulans Servisi Başhekimliği'nde 3 günlük NRP eğitimi düzenlendi. Eğitime 19 hekim, 7 ebe, 10 hemşire ve 3 acil tıp teknisyeni katıldı. Eğitimi başarıyla tamamlayanlara sertifika verildi. İl Sağlık Müdürü, doğum hizmetlerinde neonatal resüsitasyonun önemine vurgu yaparak, sağlık personelinin yetkinliğinin önemli olduğunu belirtti.

 • Samsun'da Bafra Ovası'nda Dronlarla Sivrisinek Mücadelesi Başlatıldı
  16:37 Samsun'da Bafra Ovası'nda Dronlarla Sivrisinek Mücadelesi Başlatıldı

  Bafra Ovası'nda sivrisinek mücadelesi kapsamında çeltik komisyonu tarafından alınan dronlarla kanallarda ilaçlama çalışması başlatıldı. Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, ilaçlama çalışmalarının 4 periyot halinde devam edeceğini belirtti.

 • Yeryüzü Doktorları, Afganistan'da açlıkla mücadele eden çocukları tedavi edecek
  16:29 Yeryüzü Doktorları, Afganistan'da açlıkla mücadele eden çocukları tedavi edecek

  Savaş, afet ve yoksulluğun olduğu bölgelerde faaliyet yürüten Yeryüzü Doktorları Derneği, açlıkla mücadelenin devam ettiği Afganistan'da hasta çocukları gönüllü sağlık ekibiyle tedavi edecek. Afganistan'da gerçekleştirilemeyen ameliyatları yapmak için 2 çocuk cerrahı, 2 çocuk cerrahı asistanı, anestezi uzmanı, 2 anestezi teknikeri ve 2 ameliyathane hemşiresinden oluşan sağlık ekibi, İstanbul Havalimanı'na geldi. Bilet ve bagaj işlemlerinin ardından pasaport kontrolünden geçen ekip, uçakla Kabil'e hareket etti. Ekiple birlikte Afganistan'a giden Yeryüzü Doktorları Proje Koordinatörü Halim Zabihullah, ülkede 23 milyon 700 bin kişinin ihtiyaç sahibi olduğunu ve 857 bin çocuğun açlıkla mücadele ettiğini söyledi. Yeryüzü Doktorları olarak Afganistan'da bölgedeki ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli projelerle sağlık hizmeti sunuyoruz. Şiddetli açlık sorunlarının yaşanması nedeniyle de beslenme sağlığı merkezlerimizle düzenli hizmet sağlıyoruz. Bölgeye 2014 yılından beri şartların kısıtlı ve teknik yetersizliklerin olmasından dolayı yapılamayan tedaviler ve ameliyatları gerçekleştirmek üzere gönüllü sağlık ekibimizi organize ediyoruz. Bu yıl da Türkiye'nin dört bir yanından gelen gönüllü uzman doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız ile bölgedeki imkanlar dahilinde başta zor olan operasyonlar olmak üzere sağlık hizmeti sunacağız. Program kapsamında 26 Nisan'a kadar muayene hizmete verecek ve ameliyatlar gerçekleştirecek gönüllü sağlık ekibi, 23 Nisan'da da Kabil Atatürk Hastanesi'nde tedavi gören çocuklar için özel etkinlik düzenleyecek. Bölgede, 15 beslenme sağlığı merkezi ve 11 mobil sağlık ekibiyle uzun yıllardır hizmet veren Yeryüzü Doktorlarının ekibi aynı zamanda bilgi ve tecrübelerini de yerel sağlık çalışanlarıyla paylaşacak.

 • Adana'da çapa makinesine ayağı sıkışan kişi kurtarıldı
  16:29 Adana'da çapa makinesine ayağı sıkışan kişi kurtarıldı

  Ceyhan ilçesinde çapa yaparken ayağını makineye kaptıran kişi, itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak hastaneye götürüldü. İhbar üzerine olay yerine gelen ekiplerin çalışması sonucunda ayağı makineden kurtarılan kişi, ambulansla Ceyhan Devlet Hastanesine sevk edildi.

 • Melikgazi Belediyesi İlaçlama Çalışmalarıyla Larva ve Sivrisineklere Karşı Mücadele Ediyor
  16:24 Melikgazi Belediyesi İlaçlama Çalışmalarıyla Larva ve Sivrisineklere Karşı Mücadele Ediyor

  Melikgazi Belediyesi, insan ve çevre sağlığını tehdit eden larva, sivrisinek ve haşerelere karşı ilçede ilaçlama çalışması gerçekleştiriyor. Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanları steril hale getirmek ve olası hastalıkların önüne geçmek amacıyla ekiplerin titizlikle çalıştığını belirtti.


Advertisement