93 Sanatçıyla Sanat Şöleni - Son Dakika
Yerel

93 Sanatçıyla Sanat Şöleni

93 Sanatçıyla Sanat Şöleni

Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi “Selection Bodrum” sergisinin basın toplantısı, Trafo Bodrum’da gerçekleşti.

25.10.2016 17:31

Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi "Selection Bodrum" sergisinin basın toplantısı, Trafo Bodrum'da gerçekleşti.

Toplantıya, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ, Küratör Denizhan Özer, Bodrum Belediyesi Kalite Yönetim Sistem Koordinatörü Hüseyin Çakaloğlu, Bodrum Belediye A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Yıldızhan, Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülizar Akbay ile Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi Sanat Direktörü Dilara İnce katıldı.

"93 sanatçımızla bir sanat şöleni başlatıyoruz"

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, "Bodrumumuzda bu sene Cumhuriyetimizin 93. Yılı sebebiyle 93 sanatçımızla beraber bir sanat şöleni başlatıyoruz. Özellikle bu aktiviteler arkası hiç kesilmeden devam edecek. Burada amaç artık, Bodrum'da sezon kavramını kaldırmak; Bodrum'da artık 12 Ay sezon var. Bunun bir kısmı turizmle devam ediyor, bir kısmı kültürel etkinlikler, bir kısmı da sanatsal etkinliklerle devam edecek. Ama tabii burada şunu belirtmek istiyorum: Bodrum'u Bodrum yapan değerlere baktığımızda sanatçılarımızın ne kadar önemli bir yeri olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle Bodrum'un ilk yıllarında, Bodrum'un sürgün yıllarında sanatçılarımızın Bodrum'a vermiş olduğu destekle Bodrum bu günlere kadar geldi. Şimdi bu sanat camiamızın sadece Bodrum'da değil Bodrum'a verilen desteği ülkemizin özellikle Anadolu kesiminin birçok yerinde de vermelerini ben canı gönülden istiyorum. Çünkü Türkiye'de eğer medeniyetten söz etmek istiyorsak, en az 100 tane daha Bodrum yaratmak lazım. İşte sanat da bunun en kolay yollarından biri; çünkü sanat toplumları aynı zamanda bir araya getirebilen barışı, sevgiyi, birlik ve beraberliği en iyi anlatabilmenin en kolay yollardan bir tanesidir. Özellikle sanatçı arkadaşlarımızın Bodrum'a vermiş olduğu bu desteğe bir defa daha çok teşekkür ediyorum. Denizhan Bey'i de ayrıca kutluyorum Bodrum'a verdiği desteklerden dolayı" dedi.

Küratör Denizhan Özer ise konuşmasında sergiden ve konferanstan bahsederek şunları söyledi: "Bodrum gibi Türkiye'nin ve dünyanın çok özel yerinde bulunmak bizim için de bir ayrıcalık. Portakal Çiçeği, Ahmet Şahin tarafından Ankara'da Portakal Çiçeği Vadisi'nde kurulan bir organizasyon. Ahmet Bey, Türkiye'de yaşayan önemli iş adamlarından bir tanesi fakat kendisi gerçek bir doğa tutkunu, sanat tutkunu. Sapanca'da 20 dönümlük bir arazide her yıl yaklaşık 100-150 sanatçıyı ağırlıyoruz. Onların a'dan z'ye bütün masraflarını karşılıyoruz. Yemeleri, yatmaları, içmesi, boyası her şeyini karşılıyoruz ve bunu yaparken de sanatla ilgili herhangi bir iş alanına sahip değiliz. Kar amacı gütmeyen bir yapı Portakal Çiçeği ve Atatürk'ün bir sözü üzerinden hareket ederek devam ediyoruz yolumuza. O meşhur söz vardır: 'Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır.' Sanatı da işte biz bu alanda bütün satıha, bütün Türkiye Cumhuriyeti topraklarına yayma amacıyla hareket ediyoruz. Şimdiye kadar bizim kolonimize 53 ülkeden 550 sanatçı geldi bildiğim kadarıyla ve bu her sene artıyor. Biz bu sanatçıların yapıtlarını Ankara'da ki kendimize ait 2500 metrekare bir alanda daimi sergide tutuyoruz. Fakat istiyoruz ki; ülke dışında ve ülke içinde farklı yerlerde görülsün. İlk olarak geçen sene Cumhuriyet Bayramımızda yine Berlin'de, Berlin Büyük Elçiliğimizde orada Cumhuriyetin 92. Yılında 92 sanatçının eserini oraya götürdük, sergiledik. Bunun dışında da yine ikinci Cumhuriyet Bayramımızı da burada, Bodrum'da kutluyoruz. Yani B'lerle devam ediyoruz. Tabii ki burada bu sergimizde 93 usta sanatçı var. Devrim Erbil, Bedri Baykam gibi orta kuşak var. Bir de onun dışında genç sanatçılardan da biraz koyduk seçkinin içine. Çünkü sanat sadece ustalarla yürüyen bir kavram değil. Onu daha genç kuşaklara bizden sonra gelecek jenerasyona da anlatmamız gerekiyor. Burada çok güzel, iyi bir sergi yapacağımızı düşünüyoruz. Maddi değeri çok yüksek. Bildiğim kadarıyla 2,5 milyon liralık eser Bodrum'a gelecek. Bu da Bodrum Belediyesi'nin bize sağladığı güvence sayesinde oldu. O nedenle burada hepinizin huzurunda Sayın Başkan'a, Dilara Hanım'a ve tüm Bodrum Belediyesi çalışanlarına teşekkür ediyorum. Umarım ileride, gelecekte çok daha güzel projelere hep birlikte yol alırız."

"Sergi açılışından önce Cumhuriyet ve Sanat Paneli"

Sergi açılışı gerçekleşmeden bir gün önce Cumhuriyet ve Sanat adlı panelin gerçekleşeceği bilgisini de veren Özer, "Serginin açılışından 1 gün önce saat 16.00'da Türkiye'deki 'Sanatın ülke genelinde gelişimi nasıl oluyor?' onunla ilgili bir konferans vereceğiz. Moderatör, Devrim Hoca olacak. Ben kurumu temsilen orada bulunacağım. Ayrıca Zahit Büyükişleyen ve İstanbul'dan gelecek ustalarımız o konferansta. Türkiye'de sanatın gelişimi üzerine konuşacağız. Özellikle İstanbul dışında sanatı geliştirmek için ne yapılması gerekiyor, onu tartışacağız. Ayrıca buraya gelen misafirlerimiz doğal olarak müze gibi çeşitli yerleri gezecek. Bu konuyla ilgili Dilara Hanım bize bir program yaptı." şeklinde konuştu.

"Cumhuriyet ve Sanat" konusunu çeşitli yönleriyle aydınlatmak ve konuyla ilgili farklı görüş ve anlayışları ortaya koymak amacıyla 28 Ekim Cuma saat 16.00'da Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi'nde panele gerçekleştirilecek. Panele konuşmacı olarak; Devlet Sanatçısı, Sanat Eğitimcisi, Ressam Prof. Dr. Devrim Erbil, Sanat Tarihi Yazarı Prof. Dr. Kıymet Giray, Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Zahit Büyükişleyen, Sanat Yazarı Abdülkadir Günyaz, Küratör Denizhan Özer, Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Betül Demir Karakaya ve Sanatçı Bubi katılacak.

Bodrum Belediyesi'nin destekleriyle Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür Merkezi'nde Türkiye Cumhuriyeti'nin 93. Kuruluş Yıldönümünde "Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi" "Selection Bodrum" sergisi 29 Ekim 2016 -15 Ocak 2017 tarihleri arasında Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 29 Ekim 2016 Cumartesi günü 18.30'da açılış kokteyli yapılacak olan sergi,15 Ocak 2017 tarihine kadar her gün 10.00 ile 22.00 saatleri arasında Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi'nde ziyaret edilebilecek. - MUĞLA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 93 Sanatçıyla Sanat Şöleni - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement