Atso'dan Rus Oda Başkanlarına "İşbirliği" Çağrısı - Son Dakika

Atso'dan Rus Oda Başkanlarına "İşbirliği" Çağrısı

27.11.2015 11:16
Atso'dan Rus Oda Başkanlarına "İşbirliği" Çağrısı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, son dönemde Rusya ile yaşanan sorunların itidal içinde çözülmesi için Rusya'daki oda başkanlarına "işbirliği" çağrısında bulundu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, son dönemde Rusya ile yaşanan sorunların itidal içinde çözülmesi için Rusya'daki oda başkanlarına "işbirliği" çağrısında bulundu.

Çetin, Moskova, Saint Petersburg, Ekaterinburg, Krasnodar, Orenburg, Nijniy Novgorod, Novosibirsk, Sochi başta olmak üzere Rusya'daki önde gelen oda başkanlarına bir yazı gönderdi.

Yazıda sınır ihlali nedeniyle düşürülen Rus savaş uçağında bir pilotun hayatını kaybetmiş olmasından duyduğu üzüntüyü vurgulayan Çetin, oda başkanlarına başsağlığı diledi. ATSO olarak, Türk halkının Rusya'yı dost ve kardeş bir ülke olarak bildiğine ve sevdiğine işaret eden Çetin, "Bu elim olayın ülkelerimiz arasındaki bu duygusal bağı zedelememesi gerektiğine inanıyoruz. Antalya'nın Rusya ile bağları çok daha özel niteliktedir" ifadelerini kullandı.

Antalya'da yerleşmiş, çalışan ve evlenmiş Ruslar olduğunu hatırlatan Çetin, şu ifadelere yer verdi:

"Dostluk ve kardeşliğin, her tür ekonomik, jeopolitik amaçların üzerinde tutulması gerektiğini düşünüyor ve bu nedenle Antalya özel sektörü olarak kardeşliğimizin korunmasını, mevcut krizin büyümeden aşılmasını arzuluyoruz. Ortadoğu'da, Karadeniz'de, Kafkasya'da ve özellikle Suriye'de barış ve kalkınma için Rusya-Türkiye işbirliği yaşamsal bir önem taşımaktadır. Elbette, ülkelerimiz birbirlerinin hassasiyetlerine azami dikkati sarf etmeli, Rusya yönetimi ve Rus halkı da Türkiye'nin Suriye'de yaşayan Türkmen halkına dönük kaygılarını anlamalıdır."

Çetin, dünyanın 21. Yüzyıl'da bilim, teknoloji, sanat alanlarında ilerlerken, bölgenin çatışmacı bir ortam nedeniyle geri kalmasının kabul edilemez olduğunu vurgularken, "Bu çerçevede Rusya ve Türkiye özel sektörünün böyle bir dönemde barış, dostluk ve itidal çağrıları yapması, iki ülkenin de zararına olacak bir gerginliği önleyici çalışmalar yürütmesi uygun olacaktır. Söz konusu gelişmelerden duyduğumuz üzüntüyü tekrarlıyor, sizi bu sorunu dostluk ve kardeşlik bağlarımızı güçlendirerek aşmak üzere işbirliğine davet ediyorum" ifadesini kullandı.

YORUMLAR
500
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Atso'dan Rus Oda Başkanlarına 'İşbirliği' Çağrısı - Son Dakika


Advertisement