Büyükçekmece'de Yarım Saat İçinde Yüzlerce Kilo Çöp Toplandı - Son Dakika

Büyükçekmece'de Yarım Saat İçinde Yüzlerce Kilo Çöp Toplandı

08.06.2022 15:59

5 Haziran Dünya Çevre Günü ile başlayan ve Türkiye Çevre Haftası’nın bir parçası olan 8 Haziran Marmara Denizi Günü’nde düzenlenen etkinlikler kapsamında Büyükçekmeceli öğrenciler sahilde atık topladı. Yaklaşık 100 öğrencinin katılımıyla düzenlenen sahil temizliğinde sadece yarım saat içinde yüzlerce kilo çöp toplanması şaşkınlık yarattı.

5 Haziran Dünya Çevre Günü ile başlayan ve Türkiye Çevre Haftası'nın bir parçası olan 8 Haziran Marmara Denizi Günü'nde düzenlenen etkinlikler kapsamında Büyükçekmeceli öğrenciler sahilde atık topladı. Yaklaşık 100 öğrencinin katılımıyla düzenlenen sahil temizliğinde sadece yarım saat içinde yüzlerce kilo çöp toplanması şaşkınlık yarattı.

Marmara Belediyeler Birliği ve birliğe üye belediyelerin öncülünde sivil toplum kuruluşları ve okulların katılımıyla tüm Marmara bölgesinde eşzamanlı olarak düzenlenen etkinliğe katılan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, öğrenciler ile sahil boyunca atık topladı. "Marmara Hepimizin", "Birlikte Temiz Tutalım" sloganıyla düzenlenen etkinliğe katılan öğrenciler, Büyükçekmece sahili kumsalında pet şişe, cam şişe, naylon poşet, ambalaj atığı, giysi ve sigara izmariti gibi atıklar topladı. Yarım saat içinde yüzlerce kilo atık toplanması çevreye karşı duyarsızlığı gözler önüne sererken bu duruma en büyük tepkiyi de "temiz çevre geleceğimiz" diyen öğrenciler gösterdi.

"HER NE OLURSANIZ OLUN DÜNYA'YI TEMİZ TUTMAK ZORUNDASINIZ"

Atık toplama sonrasında öğrencilere ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, etkinliğe katılan öğrencileri madalya ile ödüllendirdi. Öğrencilere bazı nasihatlerde de bulunan Akgün, "Belediye başkanı olacaksınız, başbakan olacaksınız, cumhurbaşkanı olacaksınız, vali, kaymakam, bilim insanı olacaksınız. Ama her ne olursanız olun Dünya'yı temiz tutmak zorundasınız" dedi.

Başkan Akgün, önümüzdeki süreçte sahili kirlettiği tespit edilen kişilere de en ağır para cezası verileceğini belirtti.

"GERİ DÖNÜŞÜM ÇOCUKLARIN HAYATINI DEĞİŞTİRECEK BİR İCAT"

Etkinliğe katılan öğrenciler ise gelecek için çevrenin önemine vurgu yaparak düşüncelerini şu şekilde ifade ettiler:

Kıvanç Özgül: "Pilsiz bir gelecek çok yakında gelecek. Piller doğada 300 yılda yok olur. Pillerin akmış olanları civa gibi maddeler yüzünden insan sağlığına çok zararlıdır. Camlar 4 bin yıl, kağıtlar 3 ayda yok olur. Kağıt doğal malzemelerden yapıldığı için çabuk yok olur. Mesela domates gibi yiyecekler de organik olduğu için onlar doğaya zarar vermez. 1 gün içinde toprağın içinde eriyerek gider. Geri dönüşüme önem vermeliyiz. Çünkü geri dönüşüm çocukların hayatını değiştirecek bir icat."

Aslı Akkaya: "Kağıtları geri dönüşüme atalım ki ağaçlarımız yani nefesimiz yok olmasın. Ağaçlar olmazsa yaşayamayız. O yüzden kağıtları geri dönüşüme atmalıyız. Camları doğaya atmamalıyız. Çünkü camlar doğada en uzun kaybolan maddedir. Piller akmış olduğu zaman doğaya zarar verebilir. Burada doğa kirlenmesin diye geri dönüşüm için çöpleri toplayacağız."

YORUMLAR
500
TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül'den çiftçiye bedava elektrik sözü TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül'den çiftçiye bedava elektrik sözü Al Sharq Uluslararası Gençlik Konferansı Al Sharq Uluslararası Gençlik Konferansı 18 Yaş Altı Erkekler Avrupa Hentbol Şampiyonası 18 Yaş Altı Erkekler Avrupa Hentbol Şampiyonası
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Büyükçekmece'de Yarım Saat İçinde Yüzlerce Kilo Çöp Toplandı - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement