Çorum'da TOKİ Evleri 6 Yıldır Teslim Edilmeyen Vatandaşlar: Milletvekilleri Seçimden Önce Söz Verdi. Şimdi Hiç Kimse İlgilenmiyor - Son Dakika
Yerel

Çorum'da TOKİ Evleri 6 Yıldır Teslim Edilmeyen Vatandaşlar: Milletvekilleri Seçimden Önce Söz Verdi. Şimdi Hiç Kimse İlgilenmiyor

Çorum'da altı yıldır yapımı tamamlanmadığı için TOKİ’den konutlarını teslim alamayan hak sahipleri eylem yaptı. İnşaat alanında toplanan hak sahibi yaklaşık 150 kişi konutlarının tamamlanarak teslim edilmesini istedi. Eyleme katılan İbrahim Akveren, "Yani milletvekilleri seçimden önce hepsi söz verdi. Boy boy resimler çektirdiler buraları gezdiler. Şimdi hiç kimse ilgilenmiyor. Cumhurbaşkanı falan geldiğinde buraları süslüyorlar. Cumhurbaşkanı havadan dolaşıyor görüyor ve 'TOKİ yapıyoruz' diyor ve gerisiyle ilgilenmiyorlar. Yani yıllardır bu böyle. Evi artık teslim etsinler, yazık. Yoksa evler kendi halinde çürüyecek, harabe olacak" dedi.

05.07.2023 11:30  Güncelleme: 12:51
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ERKAN KARACA

Çorum'da altı yıldır yapımı tamamlanmadığı için TOKİ'den konutlarını teslim alamayan hak sahipleri eylem yaptı. İnşaat alanında toplanan hak sahibi yaklaşık 150 kişi konutlarının tamamlanarak teslim edilmesini istedi. Eyleme katılan İbrahim Akveren, "Yani milletvekilleri seçimden önce hepsi söz verdi. Boy boy resimler çektirdiler buraları gezdiler. Şimdi hiç kimse ilgilenmiyor. Cumhurbaşkanı falan geldiğinde buraları süslüyorlar. Cumhurbaşkanı havadan dolaşıyor görüyor ve 'TOKİ yapıyoruz' diyor ve gerisiyle ilgilenmiyorlar. Yani yıllardır bu böyle. Evi artık teslim etsinler, yazık. Yoksa evler kendi halinde çürüyecek, harabe olacak" dedi.

Çorum Slimkent'te 6 yıldır yapımı devam eden ve hak sahiplerine bir türlü teslim edilemeyen konutlar için, hak sahipleri inşaat önünde eylem yaparak tepkilerini dile getirdi. Eyleme Katılan Şaban Tetik, "AKP Yusuf Ahlatcı milletvekilimiz söz verdi, temmuz ayında teslim edilecek diye. Aynı şekilde biz de bekliyoruz yani. Temmuz ayında olmazsa da hiç olmazsa ağustos ayında olsun. Yani bu geri kalan çevre düzenlemesi önümüzdeki günlerde de yapılır. Yani biz kirada oturuyoruz şimdi ev sahiplerimiz çok zam yaptı" diye konuştu.

"BU AY EVE ÇIKMAZSAM ÇADIR KURACAĞIM"

Eyleme katılan Melek Başkaya şunları söyledi:

"6 senedir bekliyorum. Geçen gün köye gittim geldim. Ev sahibi elektriğimi, suyumu doğal gazımı hepsini kesmiş. Vallahi bir hafta uğraştım, 2 bin 500 lira para harcadım zorla açtırdım ama ben dün yine yazdım, 'hani bizim evler' diye. 'Şu gün teslim edeceğiz' diyorlar 'bugün teslim edeceğiz' diyorlar teslim etmiyorlar. Ben parasını yatırmışım peşinatını taksitini de. Ben buraya kaydolalı 6 yıl oldu. Peşinatını yatıralı da 3 sene oldu. Zemin kat 1 numara hiçbir şey demediler. Bana 10 tane kağıt imzalattı banka. Dosyalarımı verdim parasını yatırdım. Kredi çekip yatırdım. Kredi borcumu daha ödemedim. Para hala ödüyorum. Daha benim ev teslim olacak. Ev sahibi ile ben her gün kavgalıyım. Bu ay çıkmazsam çadır kuracağım."

93 yaşındaki Sultan Sonkaya'nın yakınları olduğunu söyleyen vatandaş, "Annem 93 yaşında, annem o yüzden hasta düşüyor. Aklına geldikçe durmadan hastalanıyor acile götürüyoruz. Kadın dışarıda kaldı. Eşyaları hep toplandı" dedi.

"EVLER ÇÜRÜYECEK, HARABE OLACAK"

Eyleme katılan diğer bir vatandaş, İbrahim Akveren ise şunları söyledi:

"Ben yıllardır TOKİ'ye de yazıyorum CİMER'e de yazıyorum. Hepsinden bazen yüzde 79 tamamlandı bazen yüzde 84 tamamlandı gelen cevap. Bir de teslime hazırlık. Geçen yine yazdım yüzde 84 oldu teslime hazırlıkta. Yani milletvekilleri seçimden önce hepsi söz verdi. Basında da çıktı. Boy boy resimler çektirdiler buraları gezdiler. Şimdi hiç kimse ilgilenmiyor. Cumhurbaşkanı falan geldiğinde buraları süslüyorlar. Cumhurbaşkanı havadan dolaşıyor görüyor ve 'TOKİ yapıyoruz' diyor ve gerisiyle ilgilenmiyorlar. Yani yıllardır bu böyle. Evi artık teslim etsinler, yazık. Yoksa evler kendi halinde çürüyecek harabe olacak."

"EVLER ESKİDİ BİZ EVLERE TAŞINAMADIK"

Satı Baykal da "Evlerimizi bizim kaç sene oldu, 9 sene oldu daha verecekler. Evler eskidi biz evimize taşınamadık. Hep mağduruz. Her şeyimi aldım, ortada kaldım. Niye vermiyorlar, versinler de kıyıyı köşeyi yapacaklarsa sonra yapsınlar. Bizim evimizi versinler yeter ki, yerleşelim içine. Biz ölünce mi verecekler. Gelmişiz kaç yaşımıza biraz da yaşayalım ne var" şeklinde konuştu.

Sadık Uysal ise, Slimkent'ten aldıkları evleri 280 bin TL değer ile aldıklarını yüzdelerini bankaya yatırdıklarını belirterek şunları söyledi:

"Acaba bu şimdi 280 bin liradan mı teslim edilecek burası bize yoksa 400, 500, 600 bin liradan mı? Biz bunu da bildiğimiz yok, hiçbir şey bildiğimiz yok, 280 bin lira yüzdesini yatırdık. Bir sene önce ama buraya geliyoruz, soruyoruz hiçbir şey bilen yok. Evleri göstermiyorlar. Gidelim bakalım vatandaş dolap yaptıracak, vatandaş bir şey yaptıracak, bir şeyler alacak, yeter kardeşim bu kadar. Nisan ayının 19'u dediler, temmuz ayı geldi. Yani hesabını da bildiğimiz yok. Bugün gelecek 4 bin lira diyecek, ben emekliyim 8 buçuk lira para alıyorum. Ben nasıl geçineceğim şimdi. 4 bin lira yatırırsam. Burayı öyle hesap ederlerse, onu da bildiğimiz yok. Belki de vatandaşın çoğu terk edip gidecek burayı."

"KİRADA OTURUYORUZ, EV SAHİPLERİMİZ ZAM YAPTI"

Eyleme Katılan Şaban Tetik de şunları söyledi:

"AKP Yusuf Ahlatcı milletvekilimiz söz verdi, temmuz ayında teslim edilecek diye. Aynı şekilde biz de bekliyoruz yani. Temmuz ayında olmazsa da hiç olmazsa ağustos ayında olsun. Yani bu geri kalan çevre düzenlemesi önümüzdeki günlerde de yapılır. Yani biz kirada oturuyoruz şimdi ev sahiplerimiz çok zam yaptı. Bir de aynı zamanda ondan da memnun değiller. Evimizden çıkın diyorlar. Yani bir an önce gidin söyleyin kim ise yetkili, evimizi boşaltın diyorlar yani. Bizi sıkıştırıyorlar devamlı."

Çorum\'da TOKİ Evleri 6 Yıldır Teslim Edilmeyen Vatandaşlar: Milletvekilleri Seçimden Önce Söz Verdi. Şimdi Hiç Kimse İlgilenmiyor
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Çorum'da TOKİ Evleri 6 Yıldır Teslim Edilmeyen Vatandaşlar: Milletvekilleri Seçimden Önce Söz Verdi. Şimdi Hiç Kimse İlgilenmiyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Mahmudiye ilçesinde vatandaşlara çözüm sözü verdi
  23 Şub AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Mahmudiye ilçesinde vatandaşlara çözüm sözü verdi

  AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, yıllardır hizmet alamadıklarını söyleyen Mahmudiye ilçesinin Türkmenmecidiye ile İsmetpaşa mahallelerini ziyaret ederek, vatandaşlara 'çözüm sözü' verdi.

 • İnegöl'deki Kardeşler Motosiklet Sporunda 3 Kupaya Sahip
  23 Şub İnegöl'deki Kardeşler Motosiklet Sporunda 3 Kupaya Sahip

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan Rüzgar ve Toprak Ceyhan kardeşler, babalarının mesleği sayesinde motosiklet sporuna ilgi duymaya başladı. Şimdiden 3 kupa kazanan kardeşler, 2024 Türkiye Pist ve Süpermoto Şampiyonası'nda birinci olmak için antrenmanlarını sürdürüyor. Babaları tarafından desteklenen Rüzgar ve Toprak, gelecekte başarılı birer sporcu olmayı hedefliyor.

 • Depremzede Kadınlara Dikiş Eğitimi Veren Terzi
  23 Şub Depremzede Kadınlara Dikiş Eğitimi Veren Terzi

  İstanbul'da terzilik yapan Züleyha Akgül, Hatay'da depremzede kadınlara çadırda dikiş eğitimi vererek aile bütçelerine katkı sağlıyor. Akgül, çocuklarla oyuncak yapma etkinliğine annelerin de katılmasıyla dikiş öğretme fikriyle harekete geçti. Hatay'da kurduğu atölyede depremzede kadınlara dikiş eğitimi veren Akgül, onların meslek sahibi olmalarını ve ev bütçelerine katkı sağlamalarını amaçlıyor. Proje kapsamında yaklaşık 50 kadına dikiş eğitimi verildi ve kadınlar ürettikleri ürünleri satarak geçimlerini sağlıyor.

 • AK Parti'den İstanbul araştırması! Bıçak sırtı 4 ilçe el değiştirebilir
  23 Şub AK Parti'den İstanbul araştırması! Bıçak sırtı 4 ilçe el değiştirebilir

  31 Mart yerel seçimleri için geri sayım devam ederken AK Parti tarafından yapılan araştırmalarda İstanbul'da yarışın halen kafa kafaya olduğu belirtildi. Üsküdar, Sancaktepe, Çekmeköy ve Beyoğlu'nda bıçak sırtı bir yarış olabileceği değerlendirilirken Üsküdar için "Gittikçe Kadıköy'leşiyor" yorumu yapıldı.

 • Denizli'de Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayları Kentin Altını Üstüne Getiriyor
  23 Şub Denizli'de Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayları Kentin Altını Üstüne Getiriyor

  AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, yaklaşan yerel seçim öncesinde Cumhur ittifakı belediye başkan adaylarının millete hizmetkar olmak için kentin altını üstüne getirdiklerini söyledi.

 • Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Muhtarlarla Buluştu
  23 Şub Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Muhtarlarla Buluştu

  Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, çalışma döneminde kendisine eşlik eden muhtarlarla bir araya geldi. Buluşmada Filiz Başkan, 25 yıl boyunca Zafer Mahallesi'nde muhtarlık yapan Derviş Dede'ye teşekkür plaketi verdi.

 • İspanya'da 14 katlı binadaki yangında 4 kişi hayatını kaybetti
  23 Şub İspanya'da 14 katlı binadaki yangında 4 kişi hayatını kaybetti

  İspanya'nın Valencia kentinde bulunan Campanar Mahallesi'ndeki 14 katlı bir binada çıkan yangında 4 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı. Yangın, ekiplerin yoğun çabaları sonucu gece saatlerine doğru söndürülebildi.

 • Çanakkale'de Kadın Çiftçiler Süs Bitkileri Üretimine Başlıyor
  23 Şub Çanakkale'de Kadın Çiftçiler Süs Bitkileri Üretimine Başlıyor

  Çanakkale'de kadın çiftçilerin süs bitkileri sektöründe üretime başlaması için protokol imzalandı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Ziraat Odası ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası arasında imzalanan protokol ile üreticilere başlangıç materyali sağlanacak ve satış-pazarlama desteği verilecek. Proje kapsamında kadın çiftçilere eğitimler verilecek ve üretim seraları gezilecek. Temmuz ayında süs bitkisi üretimine geçilecek ve ürün ihracatı desteklenecek.

 • CHP'li başkan adayından yabancı uyruklu çocuklara skandal sözler
  23 Şub CHP'li başkan adayından yabancı uyruklu çocuklara skandal sözler

  CHP Ankara Mamak Belediye Başkan Adayı Veli Gündüz Şahin, seçim ziyaretleri sırasında gördüğü yabancı uyruklu çocukları işaret ederek ''Ben bunları gönderirim, bu çocuklar büyüdüğü zaman bizim memleketimize büyük sorun olacak.'' dedi.

 • İspanya'da 14 Katlı Binada Çıkan Yangında 4 Kişi Hayatını Kaybetti
  23 Şub İspanya'da 14 Katlı Binada Çıkan Yangında 4 Kişi Hayatını Kaybetti

  İspanya'nın Valencia kentinde bulunan 14 katlı bir binada çıkan yangında 4 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı. Yangın, binanın dış cephesinde bulunan son derece yanıcı poliüretan kaplama nedeniyle hızla yayıldı. Söndürme çalışmalarında 22 itfaiye ekibi görev aldı ve yangın gece saatlerine doğru kontrol altına alındı.

 • Aydın Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, Aşağı Görle Mahallesi'nde Vatandaşlarla Buluştu
  23 Şub Aydın Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, Aşağı Görle Mahallesi'nde Vatandaşlarla Buluştu

  Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte Aşağı Görle Mahallesi'nde yerel halkla buluştu. Mahalle ziyaretleri kapsamında gerçekleşen etkinlikte Kaymakam Gündoğdu, vatandaşlarla samimi bir şekilde sohbet ederek, mahalle sakinlerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi.

 • Havza Voleybol Halk Turnuvası Başladı
  23 Şub Havza Voleybol Halk Turnuvası Başladı

  Samsun'un Havza ilçesinde düzenlenen Yurdum Spor Yapıyor Havza Voleybol Halk Turnuvası başladı. Turnuvada 16 takım mücadele edecek ve final müsabakası 9 Mart'ta oynanacak. Takımlar, kadına karşı şiddet konusunda farkındalık sağlamak amacıyla sahaya 'Kadına şiddete karşıyım de' yazılı pankartlarla çıktılar. Ayrıca turnuvaya başvuru yapan takımların gönüllülük esasıyla topladığı 16 bin lira, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı hesabına yatırıldı.


Advertisement