İzmir Büyükşehir Belediyesi Üniversite Öğrencilerine Barınma İmkanı Sunuyor - Son Dakika
Yerel

İzmir Büyükşehir Belediyesi Üniversite Öğrencilerine Barınma İmkanı Sunuyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, üniversite öğrencilerinin barınma sorununa çözüm üretmek için Torbalı'da 300 kişi kapasiteli kız öğrenci yurdu inşa ediyor. Ayrıca Evka-3 ve Evka-4'te yapılacak projelerle birlikte toplamda 1300 öğrenciye barınma imkanı sağlanacak.

25.12.2023 15:05  Güncelleme: 15:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi üniversite öğrenimi için şehre gelen gençlerin barınma sorunlarının çözümüne üç ayrı projeyle destek oluyor. Torbalı'da yapımı süren 300 kişi kapasiteli kız öğrenci yurdunda incelemelerde bulunan Başkan Tunç Soyer, Evka-3 ve Evka-4'te hayata geçirilecek projelerle birlikte yaklaşık 1300 üniversiteliye barınma imkanı sunacaklarını müjdeledi. Torbalı'da geçen dönem ilçe belediyesi tarafından belediye hizmet binası olarak projelendirilen binayı yapım aşamasında devralarak yurda dönüştürdüklerini ifade eden Başkan Soyer "Önümüzdeki eğitim döneminde kız öğrenci yurdumuz hazır olacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi üniversite öğrencilerinin barınma sorununa çözüm üretebilmek için başlattığı yatırımları hız kesmeden sürdürüyor. Tepeköy Mahallesi'nde geçen dönem Torbalı Belediyesi tarafından hizmet binası olarak yapımına başlanan ancak inşaat halinde kalan yatırımı İzmir Büyükşehir Belediyesi devraldı ve yapının öğrenci yurduna dönüştürülerek kente kazandırılması için düğmeye bastı. Başkan Tunç Soyer, yükseköğrenim kız öğrenci yurduna dönüştürülecek binanın projesini yerinde inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

YURT ÖNÜMÜZDEKİ EĞİTİM DÖNEMİNE HAZIR OLACAK

Üniversite öğrenimi için İzmir'e gelen kız öğrencilere hizmet verecek yapının 300 kişi kapasiteli olacağını ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Önümüzdeki günlerde binanın mühendislik projeleri tamamlanacak. Binanın dönüşümünün tamamlanması için yapım ihalesine çıkılacak ve 2024 yılının ilk aylarında ihale süreci gerçekleştirilerek inşaat faaliyetine başlanacak. Önümüzdeki eğitim döneminde ise kız öğrenci yurdumuz hazır olacak. Evka 3 ve Evka-4'te yapacağımız yurtlarla birlikte 1300 öğrencinin barınma sorununu çözmüş olacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun" dedi.

SPOR SAHASI VE PARK ALANI DA OLACAK

12 bin metrekarelik alana sahip Torbalı Öğrenci Yurdu içerisinde idari birimler, yemekhane ve öğrenci odaları, etüt-çalışma ve dinlenme odaları bulunacak. 300 öğrenci kapasitesine sahip olacak yurt ayrıca engelli kullanımına uygun olarak düzenlenecek. Etüt ve Projeler ile Yapı İşleri daire başkanlıklarına bağlı ekipler öğrencilerin spor yapabilmesi için spor sahası yapacak. Öğrenci yurdunun dışına oturma alanları, yürüyüş yolları, tartan pistten oluşan 5 bin beş yüz metrekarelik rekreasyon alanı da yapılacak.

BORNOVA'DAKİ YURT PROJELERİ SÜRÜYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova'nın Evka -3 ve Evka-4 semtlerinde de öğrenci yurdu projelerini sürdürüyor. Evka-3'te 822 öğrenci kapasiteli yurt kompleksi için çalışmalar devam ediyor. Proje için yeniden yapım ihalesine çıkılacak. Tesiste öğrencilere sosyal aktivite imkanı sağlanması amacıyla konferans salonu, yemekhane, kafeterya, spor salonu, sanat atölyeleri, kütüphane, otopark gibi farklı fonksiyonlar bir arada tasarlanacak.

Evka-4'de planlanan kız öğrenci yurdunun projeleri tamamlandı, yakın bir zamanda yapımına başlanacak. Yurtta 170 öğrencinin barınma ihtiyacı karşılanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Üniversite Öğrencilerine Barınma İmkanı Sunuyor
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel İzmir Büyükşehir Belediyesi Üniversite Öğrencilerine Barınma İmkanı Sunuyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement